• آخرین های فلزات پایه
 • محبوبترین های فلزات پایه


 

ویژه ها

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

اخبار فلزات: ظرفیت تولید آلومینیوم چین به حدود 44.7 میلیون تن می‌رسد که از این مقدار، حدود 5 میلیون تن به‌صورت غیر قانونی تولید می‌شود. علاوه بر آن و بدون در نظر گرفتن ظرفیت‌های غیر قانونی در حال ساخت که جایگزین ظرفیت‌های قدیمی می‌شوند، حدود 3.5 میلیون تن ظرفیت در حال ساخت در چین وجود دارد که فاقد مجوزهای لازم قانونی است.

به گزارش اخبار فلزات، بنا به تخمین‌های ارائه شده در سال 2016 در مورد تولید آلومینیوم کشورهای مختلف، چین در سال گذشته سهمی در حدود 54 درصدی از تولید سال 2016 را به‌خود اختصاص داد. این در حالی بود که بنا به همین گزارش، ظرفیت کل آلومینیوم چین تا پایان سال 2016، نزدیک به 40.1 میلیون تن تخمین زده شده بود که تنها حدود 31 میلیون تن آن فعالیت می‌کرد و بیش از 9 میلیون تن نیز مازاد ظرفیت تخمین زده شده بود. نمودار 1، تولید آلومینیوم چین را برای 10 سال گذشته نشان می‌دهد. بنا به این نمودار، نرخ رشد تولید آلومینیوم چین در 10 سال گذشته، در 2 مرحله افزایش یافته است. اولین مرحله تشدید رشد تولید آلومینیوم چین در سال 2009 و پس از آن در سال 2014 رخ داد؛ به‌طور متوسط می‌توان گفت که حجم تولید آلومینیوم چین در 10 سال گذشته سالانه حدود 13 درصد رشد داشته است.

                                                

مازاد ظرفیت تولید صنعت آلومینیوم چین فشارها را بر قیمت آلومینیوم در بازارهای جهانی تشدید کرد و به یکی از مهم‌ترین عوامل تضعیف‌کننده قیمت آلومینیوم در بازارهای بین‌المللی تبدیل شد. کاهش قیمت آلومینیوم به زیر سطح 1.6 هزار دلار به‌ازای هر تن، سبب زیان‌ده شدن بسیاری از واحدهای تولیدی آلومینیوم شد و حتی برخی تا مرحله تعطیلی و ورشکستگی پیش رفتند. می‌توان گفت ایالات متحده بیشترین زیان را از این نظر دید و واحدهای تولیدی بسیاری در این کشور در سال گذشته به‌طور دائم و یا موقت تعطیل شدند. این در حالی بود که به‌دلیل سوبسیدهای قابل توجهی که تولیدکنندگان آلومینیوم چینی از دولت این کشور دریافت می‌کردند، با وجود کاهش قیمت آلومینیوم به زیر 1.6 هزار دلار همچنان سودده بودند. البته شایان ذکر است که با از سرگیری سیاست‌های انقباضی مالی دولت چین، تخصیص اعتبارات مالی صنعتگران چینی کاهش یافته است.

این امر سبب شد تا جوامع خارجی، در مرکز آن‌ها ایالات متحده آمریکا، فشارهایی را به دولت چین برای کاهش ظرفیت تولید آلومینوم خود وارد کند. دولت چین نیز در راستای کاهش این فشارها، در سال جاری، بازرسی‌هایی را از واحدهای تولیدی آلومینیوم آغاز کرد تا از ادامه فعالیت واحدهایی که از لحاظ زیست‌محیطی آلاینده محسوب می‌شود، جلوگیری کند و با این عمل از فشارهای خارجی نیز بکاهد. با این وجود، بررسی‌ها حاکی از آن است که طی این مدت تنها کمتر از 2 میلیون تن از ظرفیت آلومینیوم چین کاسته شده، در حالی که رشد ظرفیت این کشور طی این مدت بیشتر از آن بوده است. بنا به آخرین بررسی‌های به‌عمل آمده، ظرفیت کل تولید آلومینیوم چین تا پایان سال 2016 بالغ بر 43.2 میلیون تن بود (حدود 3 میلیون تن بیشتر از تخمین ابتدایی) که تنها حدود 30 میلیون تن از این ظرفیت، به‌صورت قانونی تولید می‌شد. ظرفیت تولیدکنندگان غیر قانونی چین نیز، حدود 6.5 میلیون تن بود.

با این وجود، بنا به آخرین بررسی‌ها، رشد ظرفیت تولید آلومینیوم چین همچنان با نرخ قابل توجهی به رشد خود ادامه می‌دهد؛ به‌طوری که تا پایان ژوئن سال جاری، کل ظرفیت تولید آلومینیوم چین در حدود 44.7 میلیون تن گزارش شد که از آن میان، حدود 5 میلیون تن به‌طور غیر قانونی تولید می‌شود. ضمن اینکه چین حدود 7 میلیون تن نیز ظرفیت در حال ساخت دارد. بدون در نظر گرفتن ظرفیت غیر قانونی در حال ساخت چین که جایگزین ظرفیت‌های قدیمی می‌شود، حدود 3.5 میلیون تن ظرفیت در حال ساخت بدون مجوزهای لازم قانونی در این کشور وجود دارد. این اخبار، فشارها را بر قیمت آلومینیوم در هفته‌های گذشته تشدید کرده و سبب شد تا قیمت آلومینیوم در مسیر نزولی قرار بگیرد. تنها در هفته گذشته (منتهی به 30 ژوئن)، کاهش ارزش دلار فشار بر قیمت آلومینیوم در بازارهای جهانی را برداشت و سبب تغییر در مسیر قیمت آلومینیوم شد.

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
cache/resized/5cd178fc5cb9d30bb4b06084fbd0c0d1.jpg
سرمقاله/علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ بّوَد کز طرفی،
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family