• آخرین های فلزات پایه
 • محبوبترین های فلزات پایه


 

ویژه ها

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

اخبار فلزات: تولیدکنندگان آلومینیوم آمریکا، پس از تعطیلی واحدهای ذوب این کشور در سال گذشته، واحدهای جدیدی رادر کشور ایسلند راه‌اندازی کرده‌ند. دسترسی به انرژی الکتریکی ارزان قیمت در ایسلند سبب خواهد شد تا تولیدکنندگان آمریکایی دوباره قادر به تولید محصولاتی رقابت‌پذیر در بازارهای بین‌المللی باشند. با احداث واحدهای ذوب آلومینیوم در ایسلند، انتظار می‌رود که تولید آلومینیوم این کشور در سال جاری از ایالات متحده بیشتر شود.

به گزارش اخبار فلزات، از زمان صنعتی شدن تولید آلومینیوم، ایالات متحده آمریکا همواره یکی از مهم‌ترین تولیدکنندگان آلومینیوم در جهان به‌شمار رفته است؛ به‌طوری که در اوایل دهه 70 میلادی، آلومینیوم تولید شده در این کشور سهمی نزدیک به یک‌سوم کل آلومینیوم تولیدی جهان را به‌خود اختصاص می‌داد. در سال‌های اخیر نیز این کشور با تولید حدود 2 میلیون تن در سال، یکی از 5 کشور برتر از لحاظ حجم تولید آلومینیوم بوده است. نمودار 1، حجم تولید آلومینیوم این کشور را از سال 2009 میلادی تا 2016 نشان می‌دهد.

                                        

همان‌طور که در نمودار 1 مشاهده می‌شود، حجم تولید آلومینیوم ایالات متحده از سال 2014 و پس از آن در سال 2015، با کاهش شدید مواجه شده و از سطح حدود 1.7 میلیون تن به حدود 860 هزار تن در سال 2016 رسید. علت اصلی کاهش چشم‌گیر حجم تولید آلومینیوم در ایالات متحده، تعطیلی تعداد قابل توجهی از واحدهای ذوب آلومینیوم این کشور بود که از اواخر سال 2015 به ورطه ورشکستگی کشیده شدند. بالا رفتن هزینه‌های تأمین انرژی و در کنار آن، تسخیر بازار آلومینیوم ایالات متحده توسط تولیدکنندگان چینی، سبب شد تا یکی از مهم‌ترین واحدهای ذوب آلومینیوم ایالات متحده به‌طور دائم و 3 واحد به‌طور موقت تعطیل شوند و 3 واحد نیز با ظرفیت کمتر از ظرفیت عملی خود تولید داشته باشند.

کم شدن حجم تولید آلومینیوم اولیه در ایالات متحده، بسیاری از صنایع مصرف‌کننده آلومینیوم اولیه از جمله صنایع نظامی را نیز تحت‌الشعاع قرار داد. از آن‌جایی که صنعت نظامی ایالات متحده به آلومینیوم با خلوص بالا نیاز دارد، واحدهای معدودی قابلیت تأمین نیاز این صنعت را دارا بودند که در حال حاضر تنها یک واحد آن فعال باقی مانده است. این شرایط در بازار آلومینیوم ایالات متحده باعث شد تا بسیاری از مصرف‌کنندگان آلومینوم این کشور به تأمین نیاز خود از منابع ثانویه (قراضه) سوق پیدا کنند؛ تا جایی که بنا به مطالعات اخیر انجام شده، عمدتا قراضه‌های آلومینیومی تقاضای رو به رشد آلومینیوم آمریکا را تأمین می‌کنند. با این حال بسیاری از تولیدکنندگان قوطی‌های آلومینیومی در آمریکا، نگران افزایش قیمت تمام‌شده محصولات خود در اثر افزایش هزینه‌های تأمین آلومینیوم هستند.

برای حل این مسئله، برخی از تولیدکنندگان آلومینیوم ایالات متحده از جمله آلکوا و آلومینیوم سنچری، پس از تعطیلی واحدهای ذوب این کشور، واحدهای جدیدی را در ایسلند که انرژی الکتریکی ارزان قیمتی در دسترس دارد، احداث کردند. بدین ترتیب انتظار می‌رود که حتی تولید آلومینیوم ایسلند در سال جاری از ایالات متحده آمریکا پیشی بگیرد. انرژی الکتریکی تولیدی در ایسلند، عمدتا از نیروگاه‌های برق‌آبی تأمین می‌شود که نه‌تنها از منابع تجدیدپذیر و پاک برای تولید برق محسوب می‌شود، بلکه هزینه‌های تولید برق در این نیروگاه‌ها نسبت به سایر نیروگاه‌ها کمتر خواهد بود. بدین ترتیب شرکت‌های تولیدکننده آلومینیوم آمریکایی قادر خواهند بود آلومینیوم ارزان قیمتی که قابل ارائه در بازارهای رقابتی باشد را تولید کنند. این امر، می‌تواند ضرر وارد شده به شرکت‌های تولیدکننده آلومینیوم ایالات متحده را در سال‌های پیش جبران کند، ولی همچنان بازار مصرف ایالات متحده با معضلاتی همراه خواهد بود. گرچه برخی از منابع مدعی شده‌اند که امکان صادرات ارزان قیمت آلومینیوم از ایسلند به آمریکا (به‌دلیل نزدیک بودن مسافت نسبت به سایر کشورهای اروپایی) وجود دارد، به‌طوری که قیمت نهایی ارائه آلومینیوم در بازار آمریکا همچنان در سطح پایینی قرار داشته باشد، اما حتمی و منطقی بودن این مدعی جای شک و ابهام دارد.

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
cache/resized/5cd178fc5cb9d30bb4b06084fbd0c0d1.jpg
سرمقاله/علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ بّوَد کز طرفی،
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family