• آخرین های فلزات پایه
 • محبوبترین های فلزات پایه


 

ویژه ها

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

اخبار فلزات: رشد سالانه تولید محصولات نیمه‌ساخته ترکیه از سال 2011 تا 2015، حدود 3.8 درصد برآورد شده که در سال 2015 تقریبا به 570 هزار تن مس محتوی رسیده است. ظرفیت تولید محصولات نیمه‌ساخته در ترکیه حدود 1.3 میلیون تن برآورد شده که 7 واحد تولیدی مجموعا بیش از نیمی از ظرفیت تولید را تشکیل می‌دهند.

به گزارش اخبار فلزات، محصولات نیمه‌ساخته مسی و آلیاژی که در حلقه پایین‌دستی از صنعت مس قرار دارند، محصولات اساسی در تولید سایر صنایع به‌حساب می‌آیند. این محصولات که به 4 گروه اصلی مفتول، مقاطع، محصولات تخت و لوله تقسیم‌بندی می‌شوند، خوراک صنایع اصلی چون ساختمان‌سازی، حمل و نقل، برق‌و‌مخابرات و تولید ماشین‌آلات‌و‌تجهیزات صنعتی می‌شوند. این دسته از محصولات در صنایع مصرفی دیگری چون تولید لوازم الکتریکی و الکترونیکی مصرفی، ابزار و یراق‌آلات و از این دست نیز به مصرف می‌رسند.

ترکیه به‌عنوان قطب مصرف‌کننده مس تصفیه شده در منطقه خاورمیانه، به‌رغم میزان تولید کم مس معدنی و تصفیه شده در منطقه، حجم تولید محصولات نیمه‌ساخته زیادی دارد. نمودار 1، آمار تولید محصولات نیمه‌ساخته در این کشور را در سال‌های 2011 تا 2015 نشان می‌دهد. همان‌طور که مشاهده می‌شود، حجم تولید صنعت پایین‌دست مس در ترکیه با رشد سالانه 3.8 درصد به حدود 570 هزار تن در سال 2015 رسیده است.

                               
 
روند تولید محصولات نیمه‌ساخته که در نمودار 1 نشان داده شده، بیانگر سیر صعودی مصرف مس تصفیه شده در ترکیه است. این در حالی است که تولید مس تصفیه شده در این کشور طی دوره مشابه تقریبا ثابت و کمتر از 90 هزار تن بود. تولید ناکافی مس تصفیه شده در ترکیه، واحدهای تولیدکننده محصولات نیمه‌ساخته را بر آن داشته، تا نیاز خود به مس تصفیه شده را از محل واردات تأمین کنند. ترکیه که دارای بخش پایین‌دستی قوی در صنعت مس است، یکی از واردکنندگان بزرگ محصولات نیمه‌ساخته نیز در منطقه خاورمیانه به‌شمار می‌رود. نمودار 2، آمار تجارت محصولات نیمه‌ساخته ترکیه از سال 2011 تا 2015 را نشان می‌دهد.

                             
 
با توجه به این نمودار، سیر صعودی واردات محصولات نیمه‌ساخته به ترکیه به‌علاوه رشد تولید این محصولات طی دوره مشابه، نشان‌دهنده رشد صنایع مصرف‌کننده اعم از خودروسازی، سیم و کابل، ساختمان و از این قبیل است. همان‌طور که در نمودار 2 دیده می‌شود، این کشور همچنین، صادرات قابل ملاحظه محصولات نیمه‌ساخته مسی و آلیاژی در منطقه خاورمیانه را در دست دارد. واردات محصولات نیمه‌ساخته به کشور ترکیه، عمدتا از کشورهای ازبکستان، بلغارستان، فرانسه، ایتالیا و آلمان صورت می‌گیرد و صادرات این محصولات از ترکیه غالبا به مقاصد ایتالیا، رومانی، انگلستان، آلمان و فرانسه است.

در ترکیه حدود 78 واحد فعال با ظرفیت تولید تقریبا 1.3 میلیون تن محصولات نیمه‌ساخته مسی و آلیاژی وجود دارد که 7 مورد از میان واحدهای تولیدی فعال در این کشور، بیشترین ظرفیت‌های تولیدی را در اختیار دارند و مجموعا بیش از نیمی از کل ظرفیت تولید ترکیه را تشکیل می‌دهند. جدول زیر، ظرفیت تولید بزرگترین واحدهای تولید محصولات نیمه‌ساخته در این کشور را ارائه می‌دهد.

واحد تولیدی

نوع محصول

ظرفیت تولید

ER-BAKIR Elektrolitik Bakir Mamulleri A.S.

مفتول مسی

225 هزار تن

Hacılar Elektrik Sanayi  ve Ticaret A.Ş. (HES)

مفتول مسی

45 هزار تن

Özel Electrolytic Copper  Wire AS

مفتول مسی

90 هزار تن

Özer Metal Sanayi A.Ş.

محصولات تخت

مقاطع

مفتول آلیاژی

20 هزار تن

10 هزار تن

10 هزار تن

Sarbak Metal

مقاطع

45 هزار تن

SARKUYSAN Elektrolitik  Bakır Sanayii ve Ticaret  A.Ş.

مفتول مسی

180 هزار تن

Trakya Sanayi (Garipoglu Industry Group)

مفتول مسی

45 هزار تن


 
با توجه به آمار تولید واحدهای تولیدکننده در ترکیه، حدود 75 درصد از حجم تولید محصولات نیمه‌ساخته متعلق به مفتول مسی و آلیاژی است. شرکت ER-BAKIR Elektrolitik Bakir Mamulleri، دارای 2 کارخانه تولید مفتول مسی است و شرکت Trakya Sanayi، 3 کارخانه تولید مفتول مسی دارد.

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
cache/resized/5cd178fc5cb9d30bb4b06084fbd0c0d1.jpg
سرمقاله/علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ بّوَد کز طرفی،
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family