• آخرین های فلزات پایه
 • محبوبترین های فلزات پایه


 

ویژه ها

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

اخبار فلزات: پروژه رزولوشن که شرکت ریوتینتو سهم 55 درصدی از آن دارد، در ایالت آریزونای آمریکا واقع شده و یکی از معادن پرعیار، بزرگ و بکر مس در عمق 2 کیلومتری سطح زمین است. اجرای این پروژه علاوه بر تأمین بخش قابل توجهی از تقاضای مس جهان، نمادی از فناوری پیشرفته و قدرت مهندسی خواهد بود.

به گزارش اخبار فلزات، گروه معدنی ریوتینتو، یک مجموعه استرالیایی-انگلیسی است که در رده بزرگترین شرکت‌های معدنی و فلزی دسته‌بندی می‌شود. فعالیت این شرکت در حوزه استخراج، فرآوری و بازاریابی و نیز فروش مواد معدنی است که شامل آلومینیوم، مس، الماس، سنگ آهن و انرژی می‌شود. در بخش استخراج و فرآوری مس، این شرکت چندملیتی معادن روباز و زیرزمینی متعددی در سراسر جهان دارد. این شرکت، بخش قابل توجهی از مس مورد نیاز کشورهایی چون چین، ژاپن و ایالات متحده آمریکا را تأمین می‌کند.

از جمله معادن مسی که بخشی از سهام آن‌ها در دست شرکت ریوتینتو است، می‌توان به اسکوندیدای شیلی (بزرگترین معدن مس جهان)، گراسبرگ اندونزی (دومین معدن بزرگ مس جهان)، ایوتولغوی مغولستان و مجتمع کنکات و پروژه رزولوشن ایالات متحده آمریکا اشاره کرد. سهم ریوتینتو از معدن اسکوندیدا در فصل اول سال جاری 29 درصد بود. واحد معدنی گراسبرگ تحت مالکیت شرکت فری‌پورت مک‌موران است که 40 درصد از سهام آن در اختیار شرکت سرمایه‌گذاری مشترک فری‌پورت و ریوتینتو است. همچنین ریوتینتو، سهم 51 درصدی از واحد معدنی ایوتولغوی مغولستان را در دست دارد. این شرکت همچنین، مالک 100 درصدی واحد معدنی کنکات ایالات متحده آمریکا است و سهم 55 درصدی از پروژه رزولوشن را به خود اختصاص داده است.

محصولات اصلی شرکت ریوتینتو شامل سنگ آهن، بوکسیت، آلومینیوم، مس معدنی، انواع زغال‌سنگ و دی‌اکسید تیتانیوم است. نمودار زیر، عملکرد تولید مس شرکت ریوتینتو در 3 ماهه اول سال 2017 را با فصل اول و آخر سال 2016 مقایسه می‌کند. همان‌طور که مشاهده می‌شود، مجموع تولید مس این شرکت در 3 ماهه اول سال جاری نسبت به فصل اول و آخر سال 2016، افت 37 درصدی داشت. از آنجایی که واحد معدنی گراسبرگ از 12 ژانویه تا 27 آوریل مجوز صادرات کنسانتره به خارج از کشور اندونزی را نداشت، ریوتینتو سهمی از تولید این معدن در فصل اول سال جاری نداشت.

                                               
                                               

در کنار واحدهای معدنی این شرکت، پروژه رزولوشن جلوه خاصی دارد. این پروژه، معدن مسی واقع در ایالت آریزونای ایالات متحده آمریکا است که سهم قابل توجهی در اشتغال‌زایی و توسعه اقتصادی این ایالت خواهد داشت. رزولوشن، که تاکنون از آن بهره‌برداری نشده، یکی از بزرگترین معادن مس جهان است. نحوه استخراج و معدن‌کاری از معدن رزولوشن، زیرزمینی و در عمق 2 کیلومتری از سطح زمین خواهد بود. برای رسیدن به این قسمت از معدن، به وسیله آسانسور، تقریبا 15 دقیقه زمان نیاز است. دمای هوا در این عمق از زمین، حدود 80 درجه سلسیوس گزارش شده است.

معدن مس رزولوشن، عمیق‌ترین معدن مس جهان است که قرار است به روش زیرزمینی مورد استحصال قرار گیرد. از آنجایی که ذخایر پرعیار مس عمدتا نایاب شدند، شرکت‌های معدنی برای دست‌یابی به گوهر سرخ، نیاز به سرمایه‌گذاری در اعماق زمین دارند. برای دستیابی به این ذخیره بکر و بزرگ مس، تیم پروژه رزولوشن درصدد ایجاد معدنی امن و کارآمد هستند. در این راستا، این تیم معدنی، 4 فناوری برای استخراج و استحصال مس در عمق 2 کیلومتری زمین ارائه کرده‌اند که همزمان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

فناوری نخست، استفاده از حسگرهای قدرتمند است. ده‌ها هزار حسگر الکترونیکی قوی، به کنترل و نظارت تمامی فعالیت‌های معدنی می‌پردارند؛ از کنترل دمای محیط معدن برای کارکنان گرفته تا کنترل و ردیابی حرکت سنگ‌ها حین فرآیند حفاری. دومین فناوری، تجزیه و تحلیل داده‌هایی است که از حسگرها به پایگاه داده مرکزی شبکه ریوتینتو انتقال می‌یابد. در این مرحله، این داده‌ها وارد سیستم‌های تجزیه و تحلیل پیشرفته می‌شوند تا در نظارت بر تمامی فعالیت‌های معدنی، از انفجارهای زیرزمینی گرفته تا حرکت خودروهای بی‌سرنشین، مورد استفاده قرار گیرند. در این فناوری، به جای آنکه هر نفر مسئول کنترل بخشی از فرآیند معدن‌کاری باشد، کلیه اطلاعات تحلیلی از مجموع فعالیت‌های معدنی در اختیار مجموعه‌ای از کارشناسان قرار می‌گیرد تا نگاهی جامع به کل فرآیند داشته باشند.

فناوری سوم که برای معدن‌کاری در عمق 2 کیلومتری مورد نیاز است، خودروهای برقی (باتری‌دار) بدون سرنشین است که در تمامی بخش‌های پروژه استفاده خواهد شد؛ به عنوان مثال، لودرهای خودکار، کانسنگ‌های مس را از محل استخراج در معدن به سیستم‌های فرآوری خودکار کانسنگ انتقال خواهند داد. یکی از چالش‌های بزرگ این پروژه معدنی، انتقال انرژی الکتریکی به خودروهای برقی زیرزمینی این معدن است. روش رایج، استفاده از کابل‌های بزرگ برای انتقال برق است که عملا فعالیت این ماشین‌آلات در عمق 2 کیلومتری را محدود می‌کند. از این رو، تیم معدنی رزولوشن در حال مذاکره با شرکت‌های مطرحی چون کاترپیلار، ساندویک و کوماتسو است تا خودروهای باتری‌دار را برای این معدن طراحی و تهیه کنند.

چهارمین فناوری مورد نیاز این پروژه معدنی، سیستم‌های کنترل هوای معدن در عمق 2 کیلومتری است. همان‌طور که بیان شد در این عمق، دمای هوا به 80 درجه سانتی‌گراد می‌رسد. بدون تجهیزات خنک‌کن، انسان قادر به زنده ماندن بیش از چند ساعت در این دما نخواهد بود. در نتیجه، این تیم در صدد طراحی و ساخت محیطی مناسب در عمق 2 کیلومتری از سطح زمین است تا کارگران معدنی به راحتی بتوانند در آن فعالیت کنند. این طراحی نیازمند سیستم‌های پیشرفته تهویه مطبوع مثل هواسازهای غول‌پیکر است تا علاوه بر گردش هوا، دمای محیط را در 25 درجه ثابت نگه دارد تا امکان تنفس برای کارگران وجود داشته باشد. به‌طور کلی می‌توان ادعا کرد که ساخت این پروژه علاوه بر تأمین تقاضای مس جهان، نمادی از فناوری پیشرفته و قدرت مهندسی ایالات متحده آمریکا در جهان خواهد بود.

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
cache/resized/5cd178fc5cb9d30bb4b06084fbd0c0d1.jpg
سرمقاله/علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ بّوَد کز طرفی،
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family