• آخرین های فلزات پایه
 • محبوبترین های فلزات پایه


 

ویژه ها

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

اخبار فلزات: بازار جهانی مس تصفیه شده در فصل اول سال جاری با مازاد 164 هزار تنی عرضه روبه‌رو شد؛ درحالی‌که تولید مس به دلیل وقوع اعتصابات کارگری و وقفه‌های تولیدی کاهش یافت. دلیل اصلی این امر، کاهش 6.5 درصدی تقاضای غول مصرف مس در جهان یعنی چین بود. در عین حال، تولید مس تصفیه شده چین در این دوره، رشد 7 درصدی داشت. با این وجود، پیش‌بینی بازار مس در فصل سوم سال جاری حاکی از کسری عرضه مس معدنی و تصفیه شده است.

به گزارش اخبار فلزات، افزایش ناگهانی و قابل ملاحظه قیمت مس در ماه‌های واپسین سال 2016، به‌دلیل پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا باعث شد تا تحلیلگران بازار مس، سال 2017 را پروقفه‌ترین سال صنعت مس از منظر تولید پیش‌بینی کنند؛ چرا که کارگران واحدهای معدنی به‌واسطه بالا رفتن قیمت مس، خواهان افزایش حقوق و مزایای خود خواهند بود و احتمالا اعتصابات متعددی در معادن سراسر جهان به راه خواهد افتاد.

اعتصابات کارگران بزرگترین معدن مس جهان، اسکوندیدای شیلی که 57.5 درصد از سهام آن متعلق به شرکت استرالیایی بی.اچ.پی است، از 10 فوریه سال جاری عملا آغاز شد و این واحد بزرگ معدنی را به ورطه تعطیلی کشاند. این کارگران همچنین، آغاز به ساخت کمپی در ابتدای مسیر منتهی به واحد معدنی کردند تا از تعطیلی معدن حصول اطمینان کنند. این اعتصاب کارگری، 43 روز به طول انجامید که در طول تاریخ صنعت معدن‌کاری شیلی، بی‌سابقه بود. بنابر گزارش‌های شرکت بی.اچ.پی، تولید این واحد معدنی در فصل اول سال جاری نسبت به دوره مشابه از سال گذشته، حدودا 63 درصد کاهش یافت. نمودار 1، میزان تولید مجتمع معدنی اسکوندیدای شیلی را در سال‌های 2016 و 2017 نشان می‌دهد.

                                        

با توجه به نمودار 1، تولید بزرگترین معدن مس جهان، نسبت به فصل آخر سال 2016 نیز کاهش قابل ملاحظه‌ای داشت. پیش‌بینی شرکت استرالیایی بی.اچ.پی از تولید مس سال 2017 معدن اسکوندیدا معادل یک میلیون و 70 هزار تن یعنی نزدیک به 5 درصد تولید مس جهان بود که پس از وقوع اعتصابات و گزارش عملکرد فصل اول سال جاری، آن را به حدود 780 تا 800 هزار تن کاهش داد. با وجود رخداد چنین وقفه‌های تولیدی، مرکز مطالعات بین‌المللی مس طی گزارشی اعلام کرد که بازار جهانی مس تصفیه شده در 3 ماهه اول سال جاری با مازاد 164 هزار تنی عرضه مواجه شد. این در حالی است که برآورد بازار مس تصفیه شده در 3 ماهه اول سال 2016، به‌رغم عدم وقوع اعتصابات و وقفه‌های تولیدی، با کسری 12 هزار تنی عرضه مس همراه بود.

چنین گزارشی از طرف مرکز مطالعات بین‌المللی مس ذهن تمامی تحلیلگران بازار را به چرایی این اتفاق معطوف کرد. شایان ذکر است که در این گزارش، سهمی برای انبارهای خصوصی و غیررسمی چین که اطلاعاتی از موجودی‌شان در درسترس نیست، در نظر گرفته نشده است. اگر این سهم در نظر گرفته شود، برآورد مازاد عرضه مس فصل اول سال 2017، به 310 هزار تن افزایش می‌یابد. بررسی‌ها در خصوص مواجهه بازار با مازاد عرضه، عمدتا به تقاضای مس چین ختم شد. مطالعات حاکی از کاهش 6.5 درصدی تقاضای مس تصفیه شده چین در 3 ماهه اول سال جاری است. این در حالی است که تقاضای مس در سایر کشورهای جهان، تنها رشد یک درصدی داشت و قادر به جبران کاهش حجم تقاضای چین نبود. چین بزرگترین تولیدکننده و مصرف‌کننده مس تصفیه شده در جهان است. این کشور سهم 45 درصدی از مصرف جهانی مس تصفیه شده را در دست دارد.

از ابتدای سال 2015، سیاست‌های پولی چین انبساطی شد تا با حمایت از واحدهای تولیدی، وابستگی چین به واردات کالاها کاهش یابد. این سیاست که در راستای تحقق رشد سالانه 6.5 درصدی اقتصاد چین بود، از ابتدای سال 2016، روندی نزولی داشت. این کاهش تزریق اعتبارات از طرف دولت به گونه‌ای ادامه پیدا کرد که دولت چین خبر از سیاست‌های پولی انقباضی در اوایل سال جاری داد. با این وجود تولید ناخالص داخلی و تولید صنعتی چین، در 3 ماهه اول سال با رشد همراه بود. تولید مس تصفیه شده چین نیز از این امر مستثنا نبود و در فصل اول سال جاری، رشد 7 درصدی داشت.

واردات کنسانتره و قراضه مس چین در 3 ماهه اول سال 2017 با افزایش همراه بود، این امر مؤید رشد تولید مس تصفیه شده در این کشور است. این در حالی است که خالص واردات مس تصفیه شده و کارنشده به چین در این دوره، حدود 35 درصد افت کرد. به‌طور کلی، مصرف مس در بازار 3 ماهه اول سال جاری، در کشورهای هند، ژاپن و تایوان افزایش یافت در حالی که ایالات متحده آمریکا و آلمان، با کاهش مصرف روبه‌رو بودند. معاملات مس در آمریکا از ابتدای سال جاری با رکود روبه‌رو است که دامن معاملات قراضه را نیز گرفته است.

با وجود برآورد مازاد عرضه مس تصفیه شده در فصل اول سال جاری، پیش‌بینی تحلیلگران بر رویارویی بازار با کسری عرضه مس معدنی و تصفیه شده است. این پیش‌بینی نخست بر کاهش تولید معادن بزرگ مس در فصل اول سال جاری و تداوم اعتصابات در کشورهای اندونزی و پرو استوار است. دومین علت آن، به پیش‌بینی رشد فعالیت‌های تولیدی و ساخت و ساز در فصل تابستان (نیم‌کره شمالی زمین) باز می‌گردد. این امر موجب رشد تقاضای فلزات پایه از جمله مس در فصل سوم سال جاری خواهد شد.

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
cache/resized/5cd178fc5cb9d30bb4b06084fbd0c0d1.jpg
سرمقاله/علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ بّوَد کز طرفی،
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family