• آخرین های فلزات پایه
 • محبوبترین های فلزات پایه


 

ویژه ها

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

اخبار فلزات: شیلی با اختلاف قابل ملاحظه‌ای بزرگترین تولیدکننده مس معدنی در جهان است. طی 3 سال گذشته، اصلاحات سیستم مالیاتی و قوانین کارگری توسط دولت، موجب اِعمال فشار به صنعت مس شد تا جایی که با آغاز اعتصابات، علاوه بر تضعیف عملکرد اقتصادی شیلی، سهام‌داران خارجی صنعت مس را نیز متضرر ساخت. با این وجود، معدن‌کاران شیلی چشم انتظار نتایج انتخابات ریاست جمهوری این کشور در ماه نوامبر سال جاری هستند.

به گزارش اخبار فلزات، شیلی با برخورداری از بیشترین حجم ذخیره مس در جهان، با اختلاف قابل ملاحظه‌ای بزرگترین تولیدکننده مس معدنی است. بنابر ارزیابی‌های زمین‌شناسی، ذخیره مس شیلی حدود 210 میلیون تن مس محتوی برآورد شده است. تولید مس معدنی شیلی در سال 2016، حدود 5 میلیون و 500 هزار تن بود که سهم 28 درصدی از تولید جهانی مس معدنی را در دست داشت. سهم تولید مس شیلی در سال 2015، بالغ بر 30 درصد بود. نمودار 1، حجم تولید و سهم تولید شیلی از تولید مس معدنی جهان را برای سال‌های 2012 تا 2016، نشان می‌دهد.

                                         

همانطور که در نمودار 1 مشاهده می‌شود، عملکرد تولید مس شیلی، به‌رغم رشد قابل ملاحظه در سال 2013، با کاهش در سال‌های 2014 تا 2016 همراه بود. از آن رو که تولید جهانی مس معدنی در این سال‌ها، به‌رغم افت متوالی قیمت مس، افزایش یافت، سهم بازار شیلی از تولید جهانی مس نیز روندی کاهشی در پیش گرفت. سهم تولید شیلی از تولید معدنی جهان در سال 2012، بیش از 32 درصد بود که در سال 2016 به حدود 28 درصد رسید.

قیمت مس از ماه اکتبر سال 2016 با نرخ کندی رو به افزایش بود تا این که در 6 ماهه اول سال 2017، رشد بالغ بر 7 درصدی داشت. علاوه بر این، پیش‌بینی تحلیلگران از بازار آتی این فلز سرخ، تداوم رشد قیمتی به‌دلیل احتمال وقوع کسری در سال‌های 2017 و 2018 است. با توجه به این رشد قیمتی بازار مس و پیش‌بینی آینده مثبت سرمایه‌گذاری، شرکت‌های معدنی در شیلی به دنبال ارزیابی راه‌اندازی مجدد پروژه‌های خود هستند. این پروژه‌ها در سال‌های اخیر به دلیل افت شدید قیمت مس به ورطه تعطیلی کشیده شده بودند.

با این وجود، شرکت‌های معدنی هنوز هم دست به عصا حرکت می‌کنند و منتظرند تا اوضاع نامشخص سیاسی شیلی بعد از انتخابات ریاست جمهوری آن در ماه نوامبر سال جاری، به سمت و سوی مشخصی حرکت کند. بعد از ملی شدن صنعت مس شیلی در اواخر دهه 1960 میلادی، مس به مهم‌ترین کالای صادراتی شیلی بدل شد و تقریبا 80 درصد صادرات این کشور را تشکیل می‌داد. با این وجود، با توسعه اقتصادی و رشد سایر صنایع شیلی، سهم صادرات صنعت مس از 80 درصد به حدود 50 درصد کاهش یافت، اما همچنان بزرگترین بخش یا به قولی بدنه صادرات شیلی را تشکیل می‌دهد.

طی 3 سال گذشته، رییس جمهور چپ‌گرای شیلی، میشل باکلت، مجموعه‌ای از تغییرات و اصلاحات را در سیستم مالیات ملی و قوانین کار این کشور اِعمال کرد. حامیان این اصلاحات معتقد به کاهش نابرابری ملی بودند، در حالی که بسیاری از رهبران صنعتی شیلی مخالفت خود را نسبت به قوانین جدید کارگری اعلام کردند؛ چرا که این قوانین با اعمال فشار به صنعت باعث تهییج کارگران به آغاز اعتصاب در معادنی چون اسکوندیدای شیلی در اوایل سال جاری شد. در نتیجه این اعتصاب، حدود یک میلیارد دلار از تولید شرکت بی.اچ.پی، به‌عنوان سهام‌دار اصلی واحد معدنی اسکوندیدا کاسته شد.

با توجه به موارد فوق، واحدهای معدنی شیلی نسبت به تغییرات خط‌مشی‌ها و چشم‌اندازهای سیاسی محتاطانه‌تر عمل می‌کنند. از این رو، تولیدکنندگان مس معدنی شیلی پیش از اجرای هرگونه برنامه‌ای در خصوص راه‌اندازی مجدد پروژه‌های جدید یا توسعه‌ای معدنی، در انتظار نتایج انتخابات ریاست جمهوری هستند. در این انتخابات، یکی از نامزدها سباستین پینرا، رییس جمهور سابق شیلی است که نسبت به صنایع شیلی سیاست‌ها و برنامه‌های بهتری داشت. در جایگاه مقابل پینرا، آلژاندرو گوییلیر چپ‌گرا قرار دارد که احتمال می‌رود در صورت پیروزی در انتخابات ماه نوامبر، وضعیت صنعت مس مجددا مغشوش شود.

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
cache/resized/5cd178fc5cb9d30bb4b06084fbd0c0d1.jpg
سرمقاله/علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ بّوَد کز طرفی،
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family