• آخرین های فلزات پایه
 • محبوبترین های فلزات پایه


 

ویژه ها

تولید محصولات تخت مسی و آلیاژی در 5 سال گذشته با رشد سالانه 7 درصدی همراه بود و پیش‌بینی می‌شود که تقاضای این محصولات در 5 سال آتی نیز حتی با رشد بیشتری همراه باشد. ظرفیت تولید محصولات تخت در کشور حدود 76 هزار و 500 تن است که در سال 1395، تنها از 27 درصد آن برای تولید بهره جسته شد.

یک گروه از محصولات نیمه‌ساخته مسی وآلیاژی از صنعت پایین‌دست مس، محصولات تخت هستند. این محصولات شامل ورق، صفحه، تسمه و فویل‌های با ضخامت کمتر از 0.15 میلی‌متر می‌شوند که با تکنولوژی نورد تولید می‌شوند. فرآیند تولید این محصولات از ریخته‌گری اسلب یا کیک مس آغاز می‌شود. پس از آن اسلب‌های ریخته شده وارد فرآیندهای نورد گرم و سرد می‌شوند. در گذر زمان، فرآیند ریخته‌گری و تجهیزات نورد گرم و سرد به‌گونه‌ای اصلاح شدند تا علاوه بر کاهش مراحل نورد جهت دستیابی به ضخامت‌های کمتر، با کاهش ضایعات تولید، محصول با کیفیت بیشتر و قیمت تمام شده کمتری راهی بازار شود.
لازم به‌ذکر است که فرآیند تولید تسمه‌های مسی به 2 شکل صورت می‌گیرد؛ نخست، تولید ورق و برش آن و دوم، استفاده از فرآیندهای مستقیم اکستروژن مانند فرآیند کانفورم. انتخاب فرآیند تولید تسمه، به کاربرد و تناژ تولید این محصول بستگی دارد. به طور کلی، کاربرد محصولات تخت مسی و آلیاژی با رشد فناوری جهانی و افزایش سطح رفاهی بشر، طی سالیان اخیر چندین برابر شده است. ورق‌های مسی در مبدل‌های حرارتی، آب‌گرم‌کن‌ها و همین‌طور تجهیزات سرمایشی و تهویه مطبوع کاربرد فراوانی دارند. موارد مصرف تسمه‌های مسی نیز عمدتا در صنایع تجهیزات سرمایشی- گرمایشی و تهویه مطبوع از جمله مبدل‌های حرارتی هستند. تسمه‌های باریک مسی در تولید تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی نیز استفاده می‌شوند.
مصارف فویل‌های مسی نیز مانند سایر محصولات تخت مسی در صنایع تجهیزات سرمایشی- گرمایشی و تهویه مطبوع و الکتریکی و الکترونیکی است. بیشترین کاربرد ورق‌های برنجی در ساخت انواع سماورهای خانگی، انواع مبدل‌های حرارتی صنعتی و خودرو خلاصه می‌شود. ورق‌های برنجی با ضخامت بالا در تولید محصولات نظامی نیز کاربرد دارند. از تسمه‌های برنجی نیز در ساخت انواع کلیدها و اتصالات برقی صنعتی و همچنین خودروها استفاده می‌شود. مطابق آخرین آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت، حدودا 26 واحد فعال در تولید محصولات تخت با ظرفیت تقریبا 76 هزار و 500 تن محصول وجود دارد. نمودار 1، بازار تولید و تجارت محصولات تخت مسی و آلیاژی ایران از سال 1391 تا 1395 را نشان می‌دهد.
 
با توجه به این نمودار، رشد سالانه تولید محصولات تخت مسی و آلیاژی از سال 1391 تا 1395، حدود 7 درصد برآورد می‌شود. صادرات محصولات تخت ایران عمدتا به محصولات تخت مسی و آلیاژی با ضخامت‌های بیشتر از 0.15 میلی‌متر محدود می‌شود؛ در حالی که واردات محصولات تخت با ضخامت کمتر از 0.15 میلی‌متر در سال گذشته، سهم 69 درصدی از کل واردات محصولات تخت را به خود اختصاص داد. تقاضای محصولات تخت با ضخامت کمتر از 0.15 میلی‌متر در کشور وجود دارد، اما این دسته از محصولات تخت، عمدتا در کشور تولید نمی‌شوند.
با توجه به خالص صادرات مثبت در سال‌های 1391 و 1392 (نمودار 1)، تولید کشور به‌رغم حجم کمتر پاسخگوی نیاز بازار داخل بود؛ این در حالی است که با افزایش حجم تولید در سال‌های 1393 تا 1395، واردات محصولات تخت به کشور نیز افزایش یافته است؛ البته در سال 1395، تقریبا تراز بازار عرضه و تقاضا در کشور به صفر رسید. به طور کلی، میزان مصرف محصولات تخت مسی و آلیاژی کشور را می‌توان در گستره 14 تا 21 هزار تن متغیر بود. کمترین میزان مصرف محصولات تخت ایران، متعلق به سال 1391 و بیشترین میزان مصرف در سال 1393 بود. نمودار 2، پیش‌بینی تقاضای مصرف محصولات تخت مسی و آلیاژی برای سال‌های 1396 تا 1400 را نشان می‌دهد.
 
با توجه به این نمودار، تقاضای محصولات تخت مسی و آلیاژی در کشور، از سال 1396 تا 1400 با رشد  بیشتری نسبت به سال‌های گذشته، افزایش می‌یابد. دلیل اصلی این افزایش تقاضا، توسعه صنایع الکتریکی و الکترونیکی با توجه به وجود تقاضای بازار داخل و همچنین صنعت خودروسازی کشور خواهد بود. رشد تقاضا در 5 سال آتی، طبعا با رشد تولید محصولات تخت همراه خواهد بود. رشد تولید این محصولات، با فرض ثابت بودن ظرفیت تولیدشان در کشور، باعث رشد نرخ بهره‌برداری خواهد شد. در سال 1395، نرخ بهره‌برداری از واحدهای تولید محصولات تخت مسی و آلیاژی در کشور، حدود 27 درصد بود.

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
cache/resized/5cd178fc5cb9d30bb4b06084fbd0c0d1.jpg
سرمقاله/علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ بّوَد کز طرفی،
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family