• آخرین های فلزات پایه
 • محبوبترین های فلزات پایه


 

ویژه ها

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با انتقاد از مشخص نبودن منابع مالی حاصل از فعالیت های مجتمع معدنی مس سونگون در شهرستان ورزقان گفت: عایدی آذربایجان شرقی از ثروت عظیم این معدن ناچیز است.

به گزارش اخبارفلزات به نقل از دنیای معدن، اللهوردی دهقانی روز دوشنبه، بحث اصلی نمایندگان آذربایجان شرقی در مجلس شورای اسلامی درباره وضعیت مجتمع مس سونگون را مربوط به ثروت و عواید پولی آن دانست و افزود: گردش سالانه ۱۲ هزار میلیارد تومانی این معدن و سهم آذربایجان شرقی از این منبع مالی هنگفت، مطالبه جدی مردم و نمایندگان مجلس است که باید مسئولان امر در این خصوص پاسخگو باشند.

وی ارزش هر تن مس استخراجی از معدن سونگون در شهرستان ورزقان را افزون بر ۶ هزار و ۳۰۰ دلار اعلام و اضافه کرد: استخراج و فرآوری سالانه ۳۰۰ هزار تن مس از این معدن سالانه ۱۲ هزار میلیارد تومان سود در پی دارد که معلوم نیست سهم آذربایجان شرقی و شهرستان ورزقان از این منبع مالی بسیار عظیم چه میزان است و چقدر از این پول در این منطقه سرمایه گذاری می شود.

دهقانی اظهار داشت: این در حالی است که معتقدیم تمامی این منابع مالی باید در خود آذربایجان سرمایه گذاری شود و طرح های مختلف توسعه ای در صنایع پایین دست مس سونگون به انجام برسد.

وی وجود معدن مس سونگون در آذربایجان را مزیت بسیار بزرگ اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی برای منطقه دانست و با تاکید بر اینکه باید از این منبع سرشار به بهترین شکل ممکن برای توسعه کشور و استان بهره برداری شود، یادآوری کرد: آذربایجان شرقی از نظر ذخایر معدنی با ۸ تا ۱۰ میلیارد تن انواع مواد معدنی، مقام نخست ایران را در اختیار دارد که بخش بزرگی از آن در شمال استان و شهرستان های ورزقان، کلیبر و اهر واقع شده است.

دهقانی، تاریخچه اکتشاف معدن مس سونگون را مربوط به ۱۵۰ سال قبل و توسط روس ها دانست و ادامه داد: روس ها در این معدن تا سال های پیش از انقلاب نیز حضور داشتند و هر چند ذخایر آن حدود یک میلیارد تن برآورد می شود، اما ما معتقدیم آمارها فراتر از این ارقام است.

وی یکی از دلایل اصلی نبود سرمایه گذاری لازم و کافی حاصل از عواید مالی مس سونگون در آذربایجان را تمرکزگرایی و انحصار معادن مس کشور در قالب شرکت صنایع مس ایران به مرکزیت و محوریت مس سرچشمه دانست.

نماینده مردم ورزقان در مجلس شورای اسلامی گفت: از آنجائیکه شرکت صنایع مس ایران خود را بالادست معادن مس کشور می داند، هرگز نمی خواهد اهمیت و جایگاه مس سونگون در اقتصاد کشور روشن و بیان شود و مسئولان نیز چندان تمایلی برای تبدیل مس سونگون به مرکز جدید این صنعت پردرآمد در ایران ندارند که نگرشی کوتاه بینانانه است.

دهقانی، نبود نداشتن شناخت و آشنایی کافی مسئولان آذربایجان شرقی از منابع سرشار مس سونگون و نبود طرح های تحقیقاتی و اکتشافی جدید همچون اسکن هوایی منطقه را از دیگر عوامل به حاشیه راندن این معدن در برابر معدن مس سرچشمه برشمرد و اضافه کرد: چنانچه تحقیق های میدانی و زمین شناسی عمیق در منطقه به انجام برسد، چه بسا معادنی بسیار بزرگ و غنی تر از معدن کنونی در منطقه کشف شود.

وی با ابراز تاسف از نبود توجه ویژه به مجتمع مس سونگون، اظهار داشت: بر همین اساس تاکنون سرمایه گذاری های لازم و کافی پیش برای طرح های توسعه این مجتمع معدنی بینی نشده و بسیاری از محدودیت های شامل حال این معدن بی نظیر شده است که ادامه این روند به ضرر اقتصاد استان و حتی کشور خواهد بود.

این نماینده مجلس یازدهم، طرح ایجاد شرکت مس آذربایجان در دولت دهم و مجلس نهم را یکی از اقدامات مناسب به منظور زدودن انحصارطلبی صنایع مس ایران قلمداد کرد و افزود: با وجود اینکه تلاش های زیادی در آن دوره صورت گرفت، اما پس از مدتی اندک این شرکت به روند معمول خود ادامه نداد و فعالیت هایش راکد ماند، در حالی که اگر روال طبیعی خود را ادامه می داد امروز این شرکت در قالب هلدینگ های مختلف می توانست مسیر توسعه اقتصادی مجتمع و استان را تسریع کند.

دهقانی با تاکید بر اینکه شرکت مس آذربایجان باید احیا شود، یکی از فواید مهم این امر را جلوگیری از خام فروشی مس در سونگون دانست و گفت: با ایجاد صنایع پایین دستی در جوار معدن مس سونگون می توان این مهم را به سرانجام مطلوبی رساند.

وی اهمیت ایجاد و راه اندازی صنایع پایین دستی مس سونگون را بسیار مهم و موثر در وضعیت اقتصادی منطقه خواند و یادآوری کرد: هر چند ایجاد واحدهایی همچون ذوب در مجتمع مس سونگون و طرح های توسعه ای آن ارزشمند و مفید است اما باید توجه داشت که حداکثر اشتعالزایی چنین واحدهایی ۱۵۰۰ نفر است، در حالی که ایجاد صنایع پایین دستی و کوچک تر می تواند زمینه ساز اشتغال بسیار فراتر از چنین ارقامی باشد.

دهقانی، سرمایه گذاری در حوزه صنایع فلزی و غیرفلزی، مصنوعات فلزی، انواع کانی، فرآوری لجن های حاوی طلا و نقره در فرآیند تولید مس، کنسانتره مس، تولید مس کاتدی، مفتول مسی کم قطر، فویل های کم ضخامت مسی و لوله های مسی کم قطر را از جمله مزیت های بسیار مهم و پردرآمد توجه به صنایع پایین دست مجتمع مس سونگون برشمرد.

وی اهمیت صادراتی صنایع مرتبط با مس را مورد اشاره قرار داد و افزود: نزدیکی شهرستان ورزقان به منطقه آزاد تجاری - صنعتی ارس و جمهوری های آذربایجان و ارمنستان، قابلیت غیر قابل چشم پوشی در این زمینه است که می توان با جذب سرمایه گذاران داخلی و خارجی ضمن تسریع در ایجاد صنایع پایین دست مس، نسبت به صادرات محصولات تولیدی به بهترین شکل بهره برداری کرد.

دهقانی، لازمه تحقق این مهم و بهره مندی از مزیت های صادراتی مس سونگون را اتصال شهرستان ورزقان به منطقه آزاد تجاری - صنعتی ارس دانست و با بیان اینکه در این زمینه اقداماتی در دست پیگیری است، اظهار داشت: نیاز کشور همسایه ترکیه به سالانه یک میلیون تن مس کاتدی از جمله مزیت های صادراتی صنایع مس است که می توان به طور مستقیم از ورزقان نسبت به این امر اقدام کرد.

به گزارش ایرنا، معدن مس سونگون در ۱۰۰ کیلومتری شمال شرق تبریز و ۲۵ کیلومتری شهرستان ورزقان واقع شده است و بر اساس برآوردهای صورت رفته با ایجاد صنایع پایین دستی و نیز اجرای طرح های توسعه ای در این مجتمع، توانایی اشتغالزایی ۲۰۰ هزار نفری به طور مستقیم و غیرمستقیم در این صنعت وجود دارد.

این مجتمع معدنی با ظرفیت ۱۵۰ هزار تن کنسانتره در سال، نیمه دوم سال ۱۳۸۵ به بهره برداری رسید.

ذخیره احتمالی این معدن بیش از یک میلیارد تن و ذخیره قابل استخراج آن حدود ۷۹۶ میلیون تن برآورد شده است که در مجموع کل ذخایر قطعی، احتمالی و ممکن در محدوده کانسار سونگون ورزقان حدود ۱٫۷ میلیارد تن سنگ مس با عیار ۶۱/. درصد است.

در این معدن غیر از فلز با ارزش مس، مولیبدن، طلا، نقره و دیگر عناصر با اهمیت به صورت فلزات همراه وجود دارد.

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
cache/resized/5cd178fc5cb9d30bb4b06084fbd0c0d1.jpg
سرمقاله/علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ بّوَد کز طرفی،
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family