• آخرین های فلزات پایه
 • محبوبترین های فلزات پایه


 

ویژه ها

دکتر «غلامرضا هاشمی»، مدیرعامل شرکت مهندسی و معدنی نوآوران مس با بیان این‌که در سال 1398 صنعت مس با مدیریت دکتر سعدمحمدی عملکرد درخشان و رکوردهای ماندگاری ثبت کرد، گفت: بدون شک در این مسیر نگاه همدلانه مدیرعامل شرکت مس در حل مسائل پیمانکاران معدنی بسیار مؤثر بود؛به‌طوری‌که شرکت معدنی نوآوران تحت تأثیر این نگاه در سال گذشته فراتر از ظرفیت خود عمل کرد.

به گزارش اخبارفلزات به نقل از مس پرس، وی با بیان این‌که شرکت نوآوران در سالی که به نام جهش تولید از سوی مقام معظم رهبری مزین شده است اقدامات عملی برای تسریع و سرعت بخشی به پیشبرد برنامه‌های تولید تهیه کرده است، گفت: این شرکت با تدوین برنامه فشرده و عملی در بخش عملیات خاک‌برداری و ماشین‌آلات سعی در افزایش راندمان تولید دارد؛ همان‌طور که در روزهای سخت اواخر سال 98 و اوایل سال 99 که کل کشور در اثر درگیری با ویروس کرونا با تعطیلی مواجه بود، این شرکت با تمهیدات ویژه و رعایت کامل و دقیق دستورالعمل‌های بهداشتی و ایمنی به کار خود ادامه داده و توانست به تنهایی خوراک کارخانه تغلیظ مجتمع مس سونگون را در آن روزها تأمین کند و مانع از توقف چرخه تولید در این مجتمع بشود.

وی افزود: با همدلی هیأت مدیره شرکت و مدیران ارشد شرکت سرمایه‌گذاری مس سرچشمه و با تلاش همکاران عزیز میزان سود شرکت در سال 98 نسبت به سال 97 بالاتر از 85 درصد رشد داشته که مصمم هستیم با تلاش و کوشش همکاران این رقم را در سال 99 به میزان قابل‌توجهی بهبود بخشیم.

هاشمی در ادامه به مهم‌ترین اقدامات انجام شده شرکت نوآوران از ابتدای سال جاری تا پایان خردادماه اشاره کرد و گفت: اتخاذ تمهیدات ویژه و رعایت کامل و دقیق دستورالعمل‌های بهداشتی ابلاغی ستاد ملی کرونا به جهت حفظ سلامت ایمنی سرمایه‌های انسانی شرکت و پیشگیری از افت راندمان تولید در مجتمع مس سونگون و اقدام و پیگیری جدی در خصوص تعمیرات اساسی اورهال برخی از ماشین‌آلات سنگین و دستگاه‌های حفاری و نوسازی ناوگان ماشین‌آلات شرکت، خرید موتورهای KT50 stand by برای دامپ‌تراک‌های 135 تنی، اورهال کامل بیل 1250 و... جهت افزایش بهره‌وری و افزایش راندمان تولید از مهم‌ترین اقدامات این شرکت در سه‌ماهه نخست سال جاری بوده است.

وی افزود: همچنین پیگیری ترخیص 4 دستگاه دامپ‌تراک 100 تنی که بر اساس مطالعات صورت گرفته دامپ‌تراک‌های 100 تنی راندمان به‌مراتب مناسب‌تری نسبت به سایر دستگاه‌ها در موقعیت و شرایط پله‌های عملیاتی معدن مس سونگون را دارد.

هاشمی تأکید کرد: در شش‌ماهه دوم سال 98 پروژه حمل کان‌سنگ از محل دامپ‌های کم‌عیار ازسرگیری شد و از ابتدای سال 99 با افزایش ماشین‌آلات با مشاهده روند رو به رشد و افزایش حجم جابه‌جایی، درصدد تمرکز بیشتر روی این پروژه و افزایش ماشین‌آلات و پیشرفت پروژه هستیم.

مدیرعامل شرکت نوآوران با اشاره به عملیات احداث فاز سه تغلیظ سونگون گفت: حدود 85 درصد از حجم اولیه خاک‌برداری محل احداث کارخانه تغلیظ فاز سه تا آخر خردادماه انجام پذیرفته بود که با جابه‌جایی محل کارخانه و سنگ‌شکن مربوطه و افزایش حجم خاک‌برداری در اواسط اردبیهشت ماه طرح این پروژه توسط کارفرما تغییر و میزان حجم خاک‌برداری افزایش یافت.

وی اضافه کرد: در این راستا شرکت با برنامه‌ریزی فشرده و اضافه کردن ماشین‌آلات سنگین بارگیری و حمل، سعی در کوتاه نمودن زمان‌بندی و افزایش خاک‌برداری روزانه تا حدود 13 هزار مترمکعب برای اتمام مرحله خاک‌برداری محل و تحویل برای احداث کارخانه را در دستور کار قرار داد که این میزان افزایش حجم خاک‌برداری نسبت به ماه‌های گذشته افرایش 85 درصدی را نشان می‌دهد.

هاشمی تصریح کرد: انشاالله با ساخت و بهره‌برداری از کارخانه فاز 3 تغلیظ ضمن اشتغال‌زایی در منطقه، شاهد ایجاد ارزش‌افزوده ماده معدنی نیز خواهیم بود.

مدیرعامل شرکت نوآوران با تأکید بر اینکه یکی از الزامات جهش تولید در حوزه معدن گسترش ماشین‌آلات و تجهیزات معدنی است به اقدامات انجام شده در این خصوصی اشاره کرد و گفت: در زمینه گسترش ماشین‌آلات با برنامه‌ریزی و پیگیری‌های صورت گرفته در اوایل مردادماه سال جاری تعداد 4 دستگاه دامپ‌تراک بلاز 100 تنی (مدل 2019) به ناوگان شرکت افزوده خواهد شد.

وی با بیان اینکه این مدل از دامپ‌تراک‌ها، دامپ‌تراک‌های 100 تنی بلاز، برای اولین بار توسط شرکت نوآوران وارد کشور می‌شود، گفت: همچنین با تلاش‌ها و  حمایت‌های مدیرعامل محترم شرکت مس مقرر گردیده تعدادی دامپ‌تراک با محوریت شرکت مس خریداری و در اختیار پیمانکاران قرار گیرد که در این راستا جلسات مشترک متعددی با حضور پیمانکاران و معاونت محترم معادن و صنایع معدنی وزارت صمت، خانه معدن و مدیران ارشد شرکت مس برگزار و راهکارهای اجرایی با لحاظ کردن شرایط تحریم و ارز و... بررسی و در مرحله اجرا است.

وی ابراز امیدواری کرد با نوسازی ناوگان شرکت (حمل‌کننده‌ها و بارکننده‌ها)‌ بتوانیم در جهت تحقق شعار جهش تولید که در این شرایط نیاز واقعی کشور است سهمی داشته باشیم.

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
cache/resized/5cd178fc5cb9d30bb4b06084fbd0c0d1.jpg
سرمقاله/علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ بّوَد کز طرفی،
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family