• آخرین های فلزات پایه
 • محبوبترین های فلزات پایه


 

ویژه ها

رئیس مجمع نمایندگان آذربایجان شرقی در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه "دست‌هایی در معادن وجود دارد که تبدیل به مافیای مس و فولاد شده است" گفت: این مافیا مانع بهره‌برداری و ایجاد حجم زیاد اشتغال و ارزش افزوده در معادن استان شده است.

به گزارش اخبارفلزات به نقل از دنیای معدن، یوسف داودی صبح امروز در جلسه مجمع عالی بسیج آذربایجان شرقی، اظهار داشت: در دهه پنجم عمر نظام مقدس جمهوری اسلامی، دشمن برای فلج کردن اقتصاد کشور تلاش کرده ولی پیشرفت های مهمی در کشور رخ داده است که استفاده از ظرفیت معادن می‌تواند راهکار مقابله با دشمن باشد.

وی معادن را برای اقتصاد و اشتغال استان بسیار مهم دانست و گفت: در راس این معادن، معادن فلزی است که می‌تواند ارزش افزوده بسیار بالایی برای کشور داشته و موجب خودکفایی ایران در چندین محصول استراتژیک شود.

رئیس مجمع نمایندگان استان آذربایجان شرقی با بیان اینکه "رتبه اول میزان ذخایر معادن کشور متعلق به استان آذربایجان شرقی است" خاطر نشان کرد: استان آذربایجان شرقی توانمندی بالایی در کشاورزی و معادن دارد و باید این ظرفیت‌های بالقوه به بالفعل تبدیل شود.

وی اهمیت معادن را برشمرد و گفت: 53 درصد کل فروش کالا در بورس کالا مربوط به مواد معدنی است، ارزش صادرات حاصل از مواد معدنی در سال گذشته 9 میلیارد دلار بوده در حالی که نفت، 40 میلیارد دلار نفت بود، ضمن اینکه 25 درصد صادرات کشور مربوط به مواد معدنی است و این نشان از ظرفیت بالای معادن برای سرمایه گذاری و تولید محصولات جانبی است.

داودی، با اشاره به اینکه در مطالعه، اکتشاف و استخراج معادن استان مشکل داریم و باید مجمع عالی بسیج راهکارهای ما را ارائه دهد، تصریح کرد: از قرارگاه خاتم تقدیر می‌کنیم که در بخش معادن استان ورود جهادی و خوبی داشته است.

وی با بیان اینکه باید شناسایی معادن استان و حجم ذخایر آنها به روش امواج مغناطیسی سریعا انجام شود، ابراز داشت: پس از شناسایی و ارزیابی اقتصادی معادن استان باید سپس به استخراج و بهره برداری و صنایع پایین دستی معدنی برویم.

نماینده مردم سراب در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از اینکه دست هایی در معادن وجود دارد که تبدیل به مافیای مس و فولاد و.. شده است، افزود: این مافیا مانع بهره برداری و ایجاد حجم زیاد اشتغال و ارزش افزوده در معادن استان شده است.

وی با برشمردن مزیت‌ها و نیازهای آلومینا که حجم عظیمی از ذخایر آن در سراب وجود دارد ولی استخراج نمی‌شود، گفت: سالانه 2.5 میلیون تن آلومینا صنایع ما نیاز دارد که در معادن ما 5 میلیارد تن آلومینا وجود دارد ولی نتوانستیم استخراج کنیم و دست‌هایی اجازه رسیدن به مرحله تولید را نمی‌دهد تا واردات همچنان ادامه یابد.

رئیس مجمع نمایندگان آذربایجان شرقی تصریح کرد: مقام معظم رهبری تاکید دارند که معادن باید بهره برداری شود تا واردات قطع شود ولی مافیای زیادی وجود دارد که مانع این اقدام است.

داودی با اشاره به اینکه "قرارگاه خاتم الانبیا قدم در این مسیر گذاشته تا کارخانه‌ای برای معدن آلومینا با ظرفیت 70 هزار تن در سال احداث کند" گفت: متاسفانه قرارداد را ابلاغ نمی‌کند تا کار ساخت کارخانه آغاز شود.

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
cache/resized/5cd178fc5cb9d30bb4b06084fbd0c0d1.jpg
سرمقاله/علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ بّوَد کز طرفی،
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family