• آخرین های فلزات پایه
 • محبوبترین های فلزات پایه


 

ویژه ها

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

اخبار فلزات: افزایش تولید فلز سرب در دنیا با وجود کاهش تولید معدنی این فلز، ناشی از افزایش تولید ثانویه سرب در دنیا است. آمارها حاکی از آن است که کشورهای پیشرفته، بیشتر به تولید سرب از بازیافت قراضه‌های آن تمایل دارند.

به گزارش اخبار فلزات، در حالی که میزان تولید معدنی سرب در سال 2016 نسبت به سال قبل خود حدود یک درصد کاهش داشت، اما میزان تولید این فلز حدود 2.5 درصد نسبت به سال 2015، افزایش نشان داد که علت این امر افزایش تولید از طریق بازیافت در دنیا بود.

بیشترین ذخایر معدنی سرب متعلق به استرالیا با حدود 40 درصد و سپس چین با حدود 19.5 درصد است. نمودار 1، سهم کشورهای مختلف را از تولید سرب معدنی در سال 2016 نشان می‌دهد. در سال 2016 چین با تولید 2.2 میلیون تن سرب معدنی 58 درصد تولید معدنی این فلز در دنیا را در اختیار گرفت، سهم 6 تولیدکننده دیگر نیز در نمودار 1 نشان داده شده است.

                                       

میزان تولید معدنی سرب چین در سال 2016 نسبت به سال قبل حدود 60 هزارتن افزایش داشت و به سطح 2.4 میلیون تنی رسید. این افزایش تولید در حالی رخ داد که معادن این کشور در معرض تعطیلی قرار داشتند. اما پیش‌بینی‌ها حاکی از کاهش سطح تولید سرب این کشور در سال 2017، به‌علت آلودگی بالای آن است. در صورتی که از فعالیت این معادن جلوگیری شود، عرضه سرب در دنیا با کاهش مواجه خواهد شد و همین امر می‌تواند زمینه‌ساز افزایش قیمت سرب شود.

برخلاف چین، میزان تولید سرب معدنی استرالیا در سال 2016 نسبت به سال قبل خود حدود 150 هزار تن کاهش داشت که علت این امر تعطیلی یکی از بزرگترین معادن این کشور به‌علت اتمام ذخایر آن بود. تا زمان به‌ بهره برداری رسیدن معادن جدید این کشور که انتظار نمی رود قبل از سال 2018 باشد، سطح تولید این کشور افزایش قابل توجهی نخواهد یافت.

در مورد ایالات متحده آمریکا، باید گفت که میزان تولید سرب معدنی این کشور در سال 2016 معادل 335 هزار تن بود که نسبت به سال قبل خود 17 هزار تن کاهش داشته است. برخلاف تولید سرب معدنی این کشور، میزان تولید سرب از منابع ثانویه (قراضه) در آمریکا با افزایش همراه بود. همچنین به‌تازگی مجوز ساخت یک پالایشگاه تولید شمش ثانویه سرب نیز در این کشور صادر شد که انتظار می‌رود تولید روزانه بیش از 80 تن داشته باشد.

سطح تولید معدنی سرب پرو نیز در سال گذشته کاهش داشت، تولید سرب معدنی در این کشور توسط یک شرکت به نام Trevali mining صورت می‌گیرد. در مکزیک، سطح تولید معدنی سرب در سال 2016 معادل 250 هزار تن بود که نسبت به سال قبل خود اندکی کاهش داشت. در مورد روسیه نیز میزان تولید سرب این کشور در سال 2016 حدود 225 هزار تن اعلام شد که نسبت به سال قبل خود بدون تغییر ماند. در نهایت، هند با کمی کاهش در تولید معدنی سرب در سال 2016 نسبت به سال 2015، به‌عنوان هفتمین تولیدکننده بزرگ سرب معدنی دنیا شناخته شد.

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
cache/resized/5cd178fc5cb9d30bb4b06084fbd0c0d1.jpg
سرمقاله/علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ بّوَد کز طرفی،
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family