• آخرین های فلزات پایه
 • محبوبترین های فلزات پایه


 

ویژه ها

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

اخبار فلزات: کاهش تولید معدنی روی در سال 2016 توسط استرالیا به‌عنوان سومین تولیدکننده کنسانتره روی، باعث شد تا صادرات این کشور تحت تأثیر قرار بگیرد و کاهش یابد. این امر سبب شد تا پرو بتواند در سال گذشته گوی سبقت را از استرالیا برباید و در جایگاه اولین صادرکننده روی معدنی قرار بگیرد.

به گزارش اخبار فلزات، کشورهای اصلی تولیدکننده سنگ معدن و کنسانتره روی در سال 2016 به ترتیب چین، پرو، استرالیا، ایالات متحده آمریکا، مکزیک و هند بودند. از این میان چین عمده تولید خود را تبدیل به فلز روی تصفیه شده می‌کند، در حالی که کشورهای نظیر پرو و استرالیا حجم بالایی از تولید خود را به صورت سنگ معدنی و کنسانتره صادر می‌کنند.

میزان حجم تجارت سنگ معدن و کنسانتره روی طی سال‌های قبل همواره با افزایش همراه و یا در صورت کاهش، با تغییر اندکی همراه بود. روند تغییرات تجارت بین‌المللی سنگ معدن و کنسانتره روی در نمودار 1 قابل مشاهده است. همان‌طور که در این نمودار مشاهده می‌شود، در سال 2016 سطح تجارت جهانی کنسانتره روی با کاهش 12 درصدی مواجه شد و به کمترین میزان خود در 10 سال گذشته رسید. حجم عمده این کاهش ناشی از کم شدن حجم صادرات استرالیا در سال گذشته بود.

                                       

کشورهای پرو، استرالیا، مکزیک، بلژیک، بولیوی و ایالات متحده به ترتیب اصلی‌ترین صادرکنندگان کنسانتره روی در سال 2016 بودند. در سال‌های گذشته استرالیا در مقام نخست صادرات این محصول قرار داشت. سهم این کشور از تجارت جهانی این محصول در سال 2015 حدود 27 درصد بود که در سال 2016 با افت حدود 14 هزار تنی مواجه شد. با این وجود در سال گذشته، استرالیا پس از پرو، در جایگاه دوم از نظر برترین صادرکننده کنسانتره روی قرار گرفت. سهم کشورهای اصلی صادرکننده این محصول در سال 2016 در نمودار 2 نشان داده شده است. همان‌طور که در این نمودار مشاهده می‌شود بیش از 60 درصد صادرات این محصول تنها به 6 کشور دنیا تعلق دارد.

                                     

کاهش صادرات استرالیا ناشی از کاهش سطح تولید معدنی این فلز در این کشور بود که این امر به‌دلیل تعطیلی و پایان یافتن کار 2 معدن بزرگ این کشور گزارش شد. همین امر سبب شد تا بازارهای جهانی با کسری این فلز مواجه شده و موجب بالا رفتن قیمت‌های جهانی آن شود. در چند ماه نخست سال 2017 نیز همچنان این بازار به روند سال گذشته خود ادامه داد، اما با توجه به اینکه تولیدکنندگان اصلی کنسانتره و فلز روی استرالیا در حال اکتشاف و آغاز فعالیت بهره‌برداری از معادن جدید هستند، انتظار می‌رود که روند کسری در بازار روی در سال‌های آتی با تغییر مواجه شود.

کشورهای چین، کره جنوبی، بلژیک، اسپانیا، ژاپن، فنلاند و هلند نیز اصلی‌ترین واردکنندگان کنسانتره روی در سال 2016 بودند. چین با وجود آنکه بزرگترین تولیدکننده کنسانتره روی دنیا است، به‌واسطه بازار مصرف گسترده‌ای که دارد، بزرگترین واردکننده این محصول نیز به‌شمار می‌رود. این کشور با واردات حدود 18.5 درصد از تبادلات جهانی کنسانتره روی، بزرگترین تولیدکننده و مصرف‌کننده فلز روی در دنیا محسوب می‌شود. کره جنوبی نیز با وجود اینکه ذخایر چندانی از فلز روی ندارد، یکی از بزرگترین تولیدکنندگان این فلز در دنیا است که کنسانتره مورد نیاز خود را از محل واردات تامین می‌کند.

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
cache/resized/5cd178fc5cb9d30bb4b06084fbd0c0d1.jpg
سرمقاله/علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ بّوَد کز طرفی،
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family