• آخرین های فلزات پایه
 • محبوبترین های فلزات پایه


 

ویژه ها

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

اخبار فلزات: کره جنوبی بزرگترین صادرکننده شمش روی در سال 2016 بود. این کشور با وجود آنکه از کشورهای دارای معادن غنی روی در دنیا نیست، اما جزو تولیدکنندگان برتر فلز روی تصفیه شده در دنیا به‌شمار می‌رود.

به گزارش اخبار فلزات، میزان تجارت جهانی شمش روی در سال 2016 برابر 5 میلیون و 400 هزار تن بود که نسبت به سال قبل خود تغییر چندانی نداشت. در نمودار 1 کشورهای اصلی صادرکننده و سهم هریک از آن‌ها در تجارت بین کشوری روی تصفیه شده آورده شده است. کره جنوبی، کانادا، استرالیا، هلند، بلژیک، اسپانیا، قزاقستان، پرو، فنلاند و هند به ترتیب بزرگترین صادرکنندگان این محصول در دنیا بودند.

                                          

کره جنوبی در حالی که فاقد معادن فلز روی است، بزرگترین صادرکننده شمش روی در سال‌های اخیر بوده است. به همین ترتیب، این کشور از بزرگترین واردکنندگان کنسانتره روی در دنیا به‌شمار می‌رود. همچنین گفتنی است که کره جنوبی، یکی از بزرگترین تولیدکنندگان ورق روی در دنیا است که در کنار مصرف بالای شمش روی در این کشور، به صادرات این محصول نیز می‌پردازد. حجم عمده شمش روی تولید شده در این کشور، به کشورهای آسیایی نظیر هند، ویتنام، چین، مالزی و سایر کشورهای آسیایی صادر می‌شود.

استرالیا به‌‌عنوان کشوری که بیشترین ذخایر روی دنیا را در اختیار دارد، سهم 6 درصدی از صادرات جهانی شمش روی را در سال 2016 در اختیار داشت. میزان تولید و صادرات کنسانتره روی این کشور در سال گذشته، با افت زیادی همراه بود، اما در حجم صادرات شمش روی این کشور تغییر محسوسی در سال 2016 رخ نداد. پرو نیز که دومین تولیدکننده معدنی روی در سال 2016 بود و با سهم 11 درصدی از تولید جهانی معدنی این فلز، از بزرگترین صادرکنندگان کنسانتره و سنگ معدن روی نیز بود. این کشور در زمینه صادرات شمش روی با تخصیص 5 درصد از تجارت جهانی این ماده در جایگاه هشتم صادرکنندگان روی تصفیه شده قرار گرفت.

بزرگترین کشورهای واردکننده شمش روی نیز در سال 2016، به ترتیب عبارت بودند از ایالات متحده آمریکا، چین، آلمان، بلژیک، هند، هلند، ترکیه، مالزی و ایتالیا. سهم هر یک از این کشورها در نمودار 2 نشان داده شده است. طی سال‌های گذشته همواره ایالات متحده آمریکا و چین، 2 واردکننده اصلی روی تصفیه شده در دنیا بوده‌اند.

                                        

بنا به آمار صادرات و واردات جهانی، میزان واردات شمش روی ایالات متحده در سال 2016، نسبت به سال قبل افزایش حدود 5 درصدی داشت. گفتنی است که ایالات متحده حدود 72 درصد روی تصفیه شده مورد نیاز خود را از کانادا که دومین صادرکننده روی تصفیه شده دنیا بود، وارد کرده است.

اما میزان واردات شمش روی چین نسبت به سال قبل خود با کاهش حدود 20 درصدی مواجه شد. یکی از علت‌های این امر افزایش تولید فلز روی این کشور در سال 2016 و کاهش نیاز به واردات بود. چین روی تصفیه شده مورد نیاز خود را به‌طور عمده از 3 کشور استرالیا، کره جنوبی و قزاقستان تامین کرد.

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
cache/resized/5cd178fc5cb9d30bb4b06084fbd0c0d1.jpg
سرمقاله/علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ بّوَد کز طرفی،
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family