سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعتگر چه می‌خواهد؟

در افسانه‌های یونانی آمده است که سیزیِف یا سیسیفوس (Sisyphus) یکی از قهرمانان اساطیر یونان به علت خودبزرگ‌بینی به مجازاتی بی‌پایان محکوم می‌شود. در این مجازات او باید سنگ بزرگی را تا نزدیکی قله کوهی بالا ببرد، اما قبل از به پایان رسیدن مسیر، سنگ به نقطه اول بازمی‌غلتد و این اتفاق تا ابد تکرار می‌شود.

بررسی اتفاقات و مشکلات ارزی اقتصاد ایران طی چهل سال اخیر، حاکی از مسیری است که دولت‌های ایران «سیزیِف‌وار» طی کرده‌اند؛ اما قبل از حل بحران ارزی قبلی، گوی ارزی بار دیگر به حضیض کاهش ارزش ناگهانی فروافتاده است. نرخ ارز، بدون شک مهم‌ترین متغیر در محاسبات کلان اقتصادی و نیز کسب‌وکارهای کوچک و بزرگ است. در یک اقتصاد باثبات و دور از هرگونه هیجانات ارزی، صنعتگر می‌تواند برنامه‌های بلندمدت تولیدی و توسعه‌ای خود را تنظیم‌ کند و اهداف را طبق زمان‌بندی‌های دقیق اقتصادی به سرانجام برساند.

 کشورهای توسعه‌یافته جهان در شرایط تضعیف نرخ پول ملی خود حداکثر بهره‌برداری را از آن در جهت توسعه صادرات و «رونق تولید» خود می‌کنند، اما در ایران این مهم به دلیل شرایط تحریمی با مشکلات بسیاری روبه‌رو است. نکته جالب‌توجه آن است که در دوران ایران پس از انقلاب، شاهد برخی دوره‌های باثبات اقتصادی نیز بوده‌ایم، چنانکه ثبات اقتصادی در دولت هشتم (دولت دوم اصلاحات) که تا میانه دولت نهم هم ادامه‌دار بود می‌توانست به مهیا شدن زیرساخت‌های لازم برای سرمایه‌گذاری‌ بیشتر در سال‌های پس‌ازآن منجر شود. هرچند دولت‌های نهم و دهم باوجود برخورداری از بیشتر‌ین ‌میزان درآمدهای ارزی، کمترین بهره‌ را از این شرایط بردند و کمترین رشد اقتصادی را حاصل کردند.

 بررسی مولفه‌های اقتصادی نشان می‌دهد که در شرایط پایدار اقتصادی حجم سرمایه‌گذاری‌های خارجی در ایران به‌شدت افزایش‌یافته است. از دیگر سو افزایش شدید نرخ ارز بر کل اقتصاد کشور اثرات بسیاری نامطلوبی می‌گذارد، اما به دلیل آنکه موضوعی مانند واردات انواع کالاها با مشکلات مالی یا تحریمی روبه‌رو می‌شود؛ برخی صنایع پایین‌دستی از شرایط بهتری در تولید محصولات برخوردار می‌شوند که ناشی از افزایش تقاضا برای کالاهای ساخت داخل است.

وارسی وضعیت تولیدکنندگان در شرایط جنگ اقتصادی امروز ایران، حاکی از وجود مثلث تحریم خارجی، خودتحریمی و هیجانات بازار ارزی در مسیر تولید است. نکته قابل تامل این است که شرایط افت شدید پول ملی و هم‌زمانی آن با تحریم‌های سنگین و سخت بین‌المللی می‌تواند به‌عنوان یک اهرم مناسب برای بهبود تولید داخلی به‌ویژه در مواردی که ظرفیت‌های واقعی برای تولید کالاهای وارداتی در ایران وجود دارد، استفاده شود؛ به شرطی که در شرایط اقتصادی ناهموار «اختراع مجدد چرخ» تولید داخلی محسوب نشود!

صنعتگر امروز ایران با بسیاری از مشکلات داخلی و بین‌المللی آشنا است؛ اما انتظار دارد تا حداقل مشکلات داخلی در کمینه‌ترین مقدار خود قرار گیرند. مسلما باوجود چالش‌های بسیار موجود، تولیدکننده نمی‌تواند ناظر بر ناهماهنگی میان سازمان‌های مرتبط با تولید نظیر بانک مرکزی، گمرک، سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان و ... باشد.

استفاده از بسته‌های محرک اقتصادی در مقابل تهدیدات خارجی، اقدامی است که بسیاری از کشورهای جهان در دستور کار خود قرار می‌دهند. به‌عنوان‌مثال در سال گذشته، دولت چین اعلام کرد که مبلغی معادل 110 میلیارد دلار را در قالب بسته‌ محرک اقتصادی به صنعت خود تزریق خواهد کرد. به همین منظور به بانک مرکزی این کشور اجازه داده شد تا مبلغ مذکور را از طریق بانک‌های زیرمجموعه به دست تولیدکنندگان و تاجران برساند. در ادامه نیز بانک‌ها با دستی بازتر اقدام به پرداخت‌ وام به صنایع در معرض خطر خواهند کرد. این اقدام که از سوی چین برای حفظ اقتصاد داخلی صورت گرفته است می‌تواند به‌صورت مشابه در ایران پیاده‌ شود. اعطای وام‌های مناسب به صنایعی که آزمون خود را در گردباد حوادث اقتصاد ایران پس داده‌اند، کمترین اقدامی است که می‌توان برای حفظ آنان کرد.

سخن کوتاه آنکه صنعتگر نیازمند درک واقعی از دنیای تولید داخلی است تا بتواند در راستای منافع خود و درنتیجه منافع ملی گام بردارد.

 

 

 

 

 

گفت و گوها

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/2091afdaff5653aed5de5838e3b2bdaf.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/a3d8121aa8601b0c15c31e751afcd2d5.jpg
سرمقاله/ منصور یزدیزاده مدیرعامل شرکت ذوبآهن
cache/resized/a6f6b900e42a7e34c3648f0422e27dae.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه /
cache/resized/0ae8623d56dbafa542c6aa3c0b87f39b.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/3a82131138548e3368155af1b80821d2.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ گسترش تجارت
cache/resized/ca3e70587d55f6105aa6562919d3c26d.jpg
سرمقاله/علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
cache/resized/756ef62e518dd161f817b0615d605350.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ بّوَد کز
cache/resized/8183663ba8e9d683688345f5bcae2cde.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعتگر چه
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family