سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت منطقه‌ای، راهکار عبور از بحران‌های جهانی

بررسی آمار تجارت خارجی ایران در سال 1397 نشان می‌دهد که بیش از نیمی از کالاهای وارداتی کشور تنها از 3 کشور چین، امارات متحده عربی و ترکیه تامین شده و در مقابل، حدود 50 درصد صادرات ایران تنها به 3 کشور چین، امارات و عراق اختصاص ‌یافته است. همچنین این آمار از سهم کمتر از 2 درصدی کالاها و محصولات ایرانی از کل حجم واردات همسایگان ایران حکایت دارد. با ‌وجود این، اطلاعات تجارت خارجی‌ در سطح جهان حاکی از آن است که با اینکه قراردادهای تجارت آزاد و ترجیحی گوناگونی تحت لوای عضویت در سازمان تجارت جهانی میان کشورهای دنیا به امضا می‌رسد، نزدیک به 80 درصد تجارت کشورها با کشورهای همسایه خود و در سطوح منطقه‌ای انجام می‌شود. این در حالی‌ است که در سال 1397 سهم صادرات ایران به 15 کشورهای همسایه از کل صادرات کشور، 54 درصد و سهم واردات ایران از کل واردات از این کشورها 27 درصد بوده است. چنان‌که پیداست ارقام ذکرشده با اعداد جهانی تفاوت فاحشی دارند. پایین‌بودن میزان اقلام وارداتی ایران از کشورهای همسایه به دلیل توسعه‌یافتگی کمتر آن‌ها و عدم توانایی برای تامین نیازهای کشور، امری طبیعی به ‌نظر می‌رسد، اما با توجه به ظرفیت‌های موجود در ایران در تولید برخی از اقلام ضروری و زیرساختی مانند محصولات نیمه‌نهایی یا نهایی فلزی و مانند آن‌ها و نیز تقاضای رو به رشد کشورهای همسایه در خصوص این محصولات، انتظار می‌رود که ایران بتواند سهم بیشتری از بازار 500 میلیون نفری  این کشورها را از آن خود کند.

در بین کشورهای دنیا، ایران از بیشترین تعداد همسایه در مرزهای آبی و خاکی خود برخوردار است، اما اینکه چرا سهم تجارت خارجی آن با کشورهای همسایه اندک است، دلایل گوناگونی دارد. مسلما بازار نیم‌ میلیارد نفری کشورهای همسایه ایران و نیز موقعیت استراتژیک کشور در دسترسی به آب‌های آزاد بایستی محرک‌های بسیار بیشتری برای ایران ایجاد می‌کرد تا در تجارت خارجی با همسایگان نقش پررنگ‌تری ایفا کند. اما نکته اساسی اینجاست که مراودات تجاری بیشتر با کشورهای همسایه به زیرساخت‌های اساسی نیز نیاز دارد. در شرایط تحریمی، نقل‌وانتقال کالاهای ایرانی از مسیرهای دریایی با مشکلات اساسی (ازجمله بیمه، ردیابی محصولات ایرانی و غیره) روبه‌رو است، مسلما اگر سابق بر این ایران با کشورهای همسایه خطوط ریلی مناسب‌تری احداث کرده بود علاوه بر حضور موثرتر در بازار این کشورها، از مسائل تحریمی بیشتر مصون می‌ماند یا ایجاد بستر مناسب برای انعقاد پیمان‌های پولی دوجانبه با کشورهای منطقه، اقتصاد ایران را به شکل بهتری به کشورهای همسایه گره می‌زد و در شرایط بحران می‌توانست بیشتر به داد اقتصاد کشور برسد. البته کمتر توسعه‌یافتگی کشورهای همسایه ایران در برخی موارد ممکن است مشکلاتی را در بحث تجارت خارجی به همراه داشته باشد؛ به‌عنوان ‌مثال، کشورهای افغانستان و عراق که تراز تجاری قابل‌ توجهی (مثبت به نفع ایران) دارند، از این شرایط ناراضی‌اند؛ چراکه نمی‌توانند محصول مناسبی را برای توازن بیشتر تراز تجاری به ایران عرضه کنند. روسیه نیز از این نظر درخور توجه است؛ چراکه ایران با وجود تعاملات گسترده سیاسی - اقتصادی با این کشور، سهم بزرگی از تجارت خارجی با آن ندارد که خود به‌عنوان یک چرای بزرگ مطرح است! شایان‌ ذکر است که سهم ایران از بیش از 280 میلیارد دلار واردات روسیه در سال 2018 تنها 500 میلیون دلار بوده است. در این ‌ارتباط دوجانبه، امروز کشور روسیه موضوع ایجاد سامانه‌ای مانند سوئیفت را برای گسترش ارتباط خود با ایران پیش کشیده است که البته چندوچون برقراری آن میان تنها دو کشور محل مناقشه است. با این حال پیمان اوراسیا، پنج کشور روسیه، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان و ارمنستان را وارد معاملات جدیدی با ایران می‎‌کند و به گسترش روابط منطقه‌ای ایران کمک خواهد کرد. بحث صادرات مجدد کالاهای ایرانی به مناطقی فراتر از طریق کشورهای مذکور نیز افق دید مناسبی را برای افزایش مراودات با این کشورها ترسیم کرده است.

در پایان در خصوص افزایش تعاملات تجاری میان ایران و کشورهای همسایه باید‌ این سوال مهم را پرسید که بخش خصوصی واقعی چگونه می‌تواند از افزایش تعاملات تجاری ایران با کشورهای منطقه و اورسیا به نفع خود و کشور استفاده کند. به‌یقین صادرات مواد اولیه و مواد خام نفتی و غیرنفتی و مشتقات آن‌ها  نمی‌تواند راه‌حل مناسب و طولانی‌مدتی برای افزایش مراودات تجاری و مثبت‌تر کردن تراز تجاری کشور باشد. امروز ایران تنها با کشور سوریه قرارداد تجارت آزاد امضا کرده است که البته هنوز نتوانسته است از تمامی مزیت‌های آن استفاده کند. اما عضویت هرچند موقت در اتحادیه اوراسیا برای برقراری تعرفه‌های ترجیحی و نیز تهاتر کالا برای ایران فرصت بیشتری برای تمرین ایران در حوزه تجارت آزاد قرار داده است. ایران باید بتواند با ایجاد مراودات تجاری بیشتر، به بازارهای هدف خود تنوع ببخشد تا از خطرات ناشی از کم‌بودن شرکای تجاری اصلی در امان بماند.

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
cache/resized/5cd178fc5cb9d30bb4b06084fbd0c0d1.jpg
سرمقاله/علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ بّوَد کز طرفی،
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family