سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش بودجه‌های عمرانی، راهکار همیشگی جبران کسری بودجه!

طبق روال هر ساله، لایحه بودجه سال 1399 کشور نیز در پایان ۳ ‌ماهه سوم سال جاری منتشر شد. بررسی آمارها از یک احتمال حکایت دارد؛ کسری 100 تا 300 هزار میلیارد تومانی بودجه دولت برای سال آینده! این آمار را نمایندگان مجلس، اتاق بازرگانی و برخی دیگر از فعالان اقتصادی و سیاسی عنوان کرده‌اند. بدیهی است که این کسری، پیامدهای اقتصادی خاص خود را به‌دنبال خواهد داشت. بررسی دقیق‌تر رفتار دولت‌ها هنگام بروز کسری در سال‌های گذشته نشان ‌می‌دهد که همواره نخستین اقدام برای جبران آن، راحت‌ترین راهکار بوده است؛ کاهش بودجه‌های عمرانی. چنانکه در پایان ۳ ماه نخست سال 1398، سازمان برنامه بودجه اعلام کرد که برای جبران کسری‌ بودجه سال جاری، 62 هزار میلیارد تومان از محل‌های هزینه را کاهش داده که 23 هزار میلیارد تومان آن ناشی از کاهش بودجه‌های عمرانی بوده است.

بررسی امتیاز طرح‌های عمرانی کشور از بودجه عمومی در چند سال گذشته نیز نشان می‌دهد که اعتبارات تخصیص یافته به این حوزه (هرچند به‌طور کامل اجرایی نشده) بسیار اندک افزایش پیدا کرده است. به‌عنوان‌مثال، اعتبارات طرح‌های عمرانی کشور از بودجه سال 1389 حدود 7/31 هزار میلیارد تومان (25 درصد از منابع عمومی) بود درحالی‌که این رقم در سال 1398 فقط به دو برابر یعنی 62 هزار میلیارد تومان (15 درصد از منابع عمومی) رسید. در ضمن بودجه اختصاص یافته برای طرح‌های جدید نیز از سال 1392 تاکنون کاهش قابل‌توجهی داشته است. این درحالی است که طی سال‌های اخیر قیمت‌ها در حوزه ساخت‌و‌ساز رشد فزاینده‌ای داشته‌اند که به معنای کاهش هرچه بیشتر میزان تحقق‌پذیری بودجه‌های عمرانی کشور است. (فقط به‌عنوان یک مقیاس کوچک دقت شود که قیمت میلگرد به ازای هر کیلوگرم از 800 تومان در سال 1389 به 4800 تومان در سال 1398 رسیده است). از مجموع موضوعات گفته ‌شده چنین می‌توان دریافت که بودجه‌های عمرانی کشور پیوسته در حال کاهش بوده است.

در سال‌های اخیر، علاوه بر آنکه بودجه‌های عمرانی دولت متناسب با بودجه‌های جاری، افزایش پیدا نکرده، میزان تحقق‌پذیری آن نیز کاهش محسوسی داشته است. هرچند بررسی‌های آماری از تناسب بیشتر میان بودجه‌های عمومی و عمرانی در سال‌های قبل از 1390 حکایت می‌کرد، اما پس ‌از این سال شرایط به‌گونه دیگری رقم خورده است. بودجه جاری کشور پس از سال 1390 در بازه 80 تا 90 درصد محقق شده اما تحقق بودجه‌های عمرانی در برخی سال‌ها به کمتر از 40 درصد نیز رسیده است. شایان‌ذکر است که بودجه عمرانی دولت برای سال 1399 نسبت به اعتبارات عمرانی سال 1398 حدود 14 درصد کاهش را نشان می‌دهد. با این‌ حال اعتبارات وزارت راه و شهرسازی در حوزه حمل‌ونقل در لایحه بودجه سال آتی نسبت به سال جاری تا 40 درصد افزایش‌یافته است، که امید می‌رود اندک کورسویی برای بهبود وضعیت حمل‌ونقل (عمومی و باری) برای دستیابی به اهداف چشم‌اندازهای مدنظر ایجاد شود.

چنان‌که بر همگان پیداست صنعت ساخت‌وساز کشور در چند سال گذشته در رکود بسیار عمیق و بی‌سابقه‌ای فرورفته است و باآنکه دولت سعی کرده با ارائه برخی تسهیلات، محرک تقاضا در بخش ساختمان باشد اما جهش‌های ارزی و ناپایداری آن در دو سال اخیر، وخامت اوضاع را بیشتر و بسته‌های محرک را خنثی کرده است. گفته می‌شود که از ابتدای سال 1393 تا به امروز، حجم ساخت‌وسازهای مسکونی در کل کشور، نسبت به قبل از آن به نصف رسیده که اثر آن در فروش داخلی تولیدات صنایع معدنی و فلزی مرتبط با صنعت ساخت‌وساز کاملا مشهود است. در ضمن در بسیاری از موارد ایجاد زیرساخت‌های متناسب با جمعیت و صنعت کشور که به حجم بالای سرمایه‌گذاری دولت نیاز دارد نیز به حالت تعلیق درآمده است و طرح‌های عمرانی نیمه‌کاره بسیاری نیز در کشور باقی است که با توجه به روند‌های بودجه‌ریزی دولت، اجرایی شدن آن‌ها در آینده نزدیک دور از انتظار به نظر می‌رسد. هرچند تاکنون کلید‌های زیادی برای خروج از رکود در صنعت‌ ساخت‌وساز کشور ساخته‌شده، اما تاکنون هیچ‌کدام از آن‌ها موفق به باز کردن این قفل نشده‌اند. می‌توان گفت «پایداری  و ثبات اقتصادی» مهم‌ترین کلید برای خروج از بحران است که به تدبیری واقعی نیاز دارد.

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
cache/resized/5cd178fc5cb9d30bb4b06084fbd0c0d1.jpg
سرمقاله/علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ بّوَد کز طرفی،
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family