سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر انحرافی

از هر 10 کیلوگرم بار که در جهان در حال جابه‌جایی است، 9 کیلوگرم آن به‌وسیله کشتی‌ نقل‌وانتقال می‌یابد که قسمت اعظم آن‌ها را کالاهای اساسی تشکیل می‌دهند. بررسی‌ها حاکی از آن است که حمل‌ونقل سنگ‌آهن، به‌عنوان یکی از مهم‌ترین‌ کالاها پس از مواد غذایی، تا 70 درصد از قیمت تمام‌شده آن را تشکیل می‌دهد. این عدد خود بیان‌کننده میزان اهمیت یافتن راهی برای کاهش هزینه‌های جابه‌جایی و انتقال این ماده معدنی است. سیر هزینه‌های لازم پس از تولید ماده معدنی، هزینه حمل‌ونقل با ماشین‌آلات و تجهیزات جاده‌ای و ریلی تا مبادی صادراتی، هزینه‌های انبارداری و اداری، تعرفه و عوارض صادراتی و وارداتی، تخلیه و بارگیری در مبدا صادراتی (بندر)، هزینه حمل دریایی شامل کشتیرانی، بیمه، دموراژ، خدمات استافینگ و نظایر آن را شامل می‌شود. علاوه بر این، موضوع کراس استافینگ در حوزه حمل بار با کشتی نیز منجر به اتلاف زمان، افزایش هزینه، هدر رفت کالا و خسارت به کالاها می‌شود که از آن به‌عنوان تهدیدی برای صادرات یاد شده است.

هرچند طی سال‌های اخیر، صادرات سنگ‌آهن کشور کاهش یافته و از 23 میلیون تن در سال 1392 به حدود 10 میلیون تن در 8 ماه نخست سال 1398 رسیده، اما از همین میزان تا 80 درصد با روش حمل جاده‌ای و 20 درصد با استفاده از ریل به بندرهای صادراتی کشور منتقل شده‌ است. این در حالی است که کشور استرالیا به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین صادرکنندگان سنگ‌آهن در جهان، بیش از 90 درصد از مواد اولیه را با استفاده از سامانه‌های حمل ریلی به بندرهای خود منتقل می‌کند که به معنای سطح دسترسی بسیار مناسب بندرهای این کشور به خطوط ریلی و نیز تجهیزات و ماشین‌آلات کافی برای انجام عملیات تخلیه و بارگیری مواد معدنی است. بدیهی است که استفاده از حمل ریلی تا بندر به‌جای حمل جاده‌ای، اثر قابل‌توجهی بر کاهش هزینه‌های ذکر شده دارد.

نگاهی به قیمت و هزینه‌ حمل شرکت‌های برتر معدنی در جهان، مقیاس بهتری را برای بررسی وضعیت حمل‌ونقل مواد معدنی در ایران به دست می‌دهد. قیمت تمام‌شده سنگ‌آهن (در معدن) به ازای هر تن برای شرکت واله برزیل در بازه 7 تا 9 دلار، ریوتینتو استرالیا بین 6 تا 8 دلار، بی.اچ.بی بیلیتون استرالیا 7 تا 9 دلار و فورتسکیو استرالیا 11 تا 13 تن عنوان شده است (اعداد مربوط به سال 2015 هستند). این عدد برای شرکت‌های داخل ایران بین 10 تا 12 دلار در سال‌های گذشته متغیر بوده است. اختلاف هزینه‌های حمل‌ونقل سنگ‌آهن برای ایران و این شرکت‌ها بسیار قابل توجه‌ است. در چند سال گذشته، هزینه حمل سنگ‌آهن به ازای هر تن تا بندرهای داخلی برای شرکت‌های خارجی که ذکر آن رفت در دامنه 5 تا 7 دلار قرار داشته، اما این عدد برای شرکت‌های داخل کشور 12 تا 14 دلار بوده است. هزینه حمل دریایی تا یکی از بزرگ‌ترین مقاصد (چین) نیز برای شرکت‌های واله، ریوتینتو، بی.اچ.پی بیلیتون و فورتسکیو بین 4 تا 8 دلار به ازای هر تن سنگ‌آهن و برای ایران بین 10 تا 12 دلار به ازای هر تن سنگ‌آهن بوده است. در مقابل اما قیمت تمام‌شده سی.اف.آر چین برای سنگ‌آهن برای 4 شرکت مذکور بین 16 تا 28 دلار اما برای شرکت‌های داخل ایران 32 تا 38 دلار برای هر تن بوده است. در این ‌بین، اقداماتی که برخی شرکت‌های سنگ‌آهن در جهان برای کاهش هزینه‌های حمل دریایی خود انجام داده‌اند، بسیار جالب‌توجه است. به‌عنوان‌مثال، شرکت واله برزیل برای کاهش هزینه‌های حمل‌ونقل دریایی خود، اقدام به تاسیس شرکت حمل دریایی واله‌مکس (Vale mAx) کرد. به‌طوری‌که در سال 2011 با به‌کارگیری کشتی‌های غول‌پیکر با ظرفیت 380 تا 400 هزارتنی، هزینه حمل مواد معدنی از طریق دریا را برای شرکت واله به 5 دلار برای هر تن رساند. الگویی که باید دید تا چه میزان قابلیت پیاده‌سازی در ایران را دارد. گفتنی است که تا ماه ژانویه 2020، تعداد 65 کشتی واله‌مکس در حال سرویس‌دهی بوده‌اند.

 در برنامه ششم توسعه تا پایان چشم‌انداز 1404، تولید بیش از 700 میلیون تن انواع ماده معدنی در نظر گرفته شده است. جدا از اینکه باتوجه به مشکلات پیش‌روی کشور این عدد تا چه میزان قابل‌دستیابی است، اما بدیهی است که در آینده‌ای نزدیک بسیاری از ذخایر مواد معدنی ایران پایان خواهند یافت و اکتشاف منابع جدید یا واردات مواد معدنی باید در دستور کار قرارگیرد. در این میان، پرواضح است که عدم ایجاد زیرساخت‌های بندری، کشتیرانی و نیز ریل و جاده‌ به میزان متناسب با تقاضاهای محتمل، اهداف چشم‌اندازها را محقق نخواهد کرد و به سرمنزل مقصود نخواهد رساند. در این شرایط، افق‌های پیش‌بینی‌شده تنها به مسیر‌های انحرافی بدون درنظر گرفتن امکانات واقعی تبدیل خواهند شد، حتی اگر دیگر بهانه‌ای به‌نام تحریم نیز وجود نداشته باشد.

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
cache/resized/5cd178fc5cb9d30bb4b06084fbd0c0d1.jpg
سرمقاله/علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ بّوَد کز طرفی،
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family