سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس / خیز جهان برای توسعه پایدار تا 2050

موسسه بین‌المللی آنالیز و تحلیل سامانه‌های کاربردی، یاسا (IIASA) که در کشور لوکزامبورگ مستقر است، ماموریت تهیه دستورالعمل‌های مشخص برای سیاست‌گذاران در راستای یافتن راه‌حل مشکلات کلان جهانی را بر عهده دارد. بهبود سلامت بشر و حفاظت از محیط‌زیست دو ماموریت اصلی این موسسه است. دسترسی به منابع انرژی، تغییرات اقلیمی، آلودگی‌های زیست‌محیطی، استفاده درست از زمین و توسعه پایدار ازجمله مؤلفه‌های کلیدی است که برای ارزیابی چشم‌انداز آینده جهان در نظر گرفته می‌شوند. پروژه «جهان در سال 2050» یکی از برنامه‌های اصلی این موسسه است.

هرچند اهداف توسعه پایدار سازمان ملل و ضمایم آن با مفاهیمی همچون برقراری جهانی عاری از گرسنگی، بی‌عدالتی و فقر مطلق و مبتنی بر شفافیت و عزتمندی آذین‌شده، اما درک درست این موارد و ایجاد نقشه راهی مستند و کاربردی برای دستیابی به آن،‌کار بسیار دشوار و حتی دست‌نیافتنی به نظر می‌َرسد، چراکه وضعیت امروز جهان با این آرمان‌شهر فاصله بسیاری دارد. گفته می‌شود شکل‌گیری ایده اولیه طرح «جهان در سال 2050» نیز برای پر کردن این شکاف بوده است.

طرح «جهان در سال 2050» باید پاسخگوی مشکلات بنیادینی باشد که بشر تاکنون نتوانسته گام‌های مناسبی در راستای رفع آن‌ها بردارد. سوالاتی از قبیل اینکه تغییراتی که برای توسعه پایدار باید ایجاد شوند تا چه میزان یارای روبه‌رو شدن با فقر، گرسنگی، نیاز به انرژی و مواردی نظیر آن را دارند؟ هم‌افزایی‌های گروهی موردنیاز برای اقدام عملی در این راستا کدام‌ هستند؟ هزینه‌های پیگیری اهداف اجتماعی بدون دستیابی به نتایج موردنظر چه میزان است؟ و... .

امروز یافتن راه‌حل‌های یکپارچه برای سه موضوع آب، انرژی و استفاده درست از زمین، در دستور کار سازمان‌های بین‌المللی قرارگرفته است. افزایش جمعیت جهان به 10 میلیارد نفر تا سال 2050 و افزایش شهرنشینی و تغییر رژیم‌های غذایی و سبک‌های زندگی، مدیریت درست این سه و بررسی دقیق پارامترهای موثر بر آن‌ها را بسیار لازم و ضروری می‌‌کند.

صیانت از محیط‌زیست را می‌توان مهم‌ترین عاملی دانست که برای دستیابی به اهداف توسعه پایدار موردتوجه قرار می‌گیرد. میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای و دی‌اکسیدکربن در هر منطقه از جهان به‌عنوان معیاری از آلایندگی آن ناحیه در نظر گرفته می‌شود. براساس آخرین اطلاعات منتشرشده، چین، آمریکا، اتحادیه اروپا، هند، روسیه، ژاپن، آلمان، کره‌جنوبی و ایران جزو بزرگ‌ترین مناطق منتشرکننده دی‌اکسیدکربن ناشی از سوخت‌های فسیلی هستند. در این میان، ایران به‌عنوان هشتمین منطقه بزرگ جهان، سهم قابل‌توجهی در انتشار گازهای گلخانه‌ای دارد.

سال‌هاست مفهوم میزان کل انتشار گاز گلخانه‌ای از سوی یک سازمان، رویداد، محصول یا شخص با عنوان «ردپای کربن» در سازمان‌های بین‌المللی مورد بحث است. در این راستا، پیمانی موسوم به پیمان بین‌المللی کیوتو،‌ به‌منظور کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای در سطح جهان مطرح شد. در سال 1997 بسیاری از کشورهای صنعتی ملزم شدند میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای خود را تا مقدار مشخصی کاهش دهند. ایران نیز به‌عنوان یکی از کشورهای امضاکننده قرارداد پاریس ملزم شده تا سال 2030 انتشار گازهای گلخانه‌ای خود را تا 4 درصد کاهش دهد،‌ در غیر این صورت با جریمه‌های مشخصی روبه‌رو خواهد شد.

 جدا از مسائل زیست‌محیطی، کشورهای پیشرفته جهان که به‌واسطه قدرتشان به‌نوعی تصمیم‌گیرنده برای آینده جهان نیز هستند، دورنماهایی را برای جهان در سال 2050 ترسیم کرده‌اند. در اینجا این سوال پیش می‌آید که باوجود مشکلات داخلی و خارجی بسیاری که در ایران وجود دارد، آیا می‌توان چشم‌انداز قابل‌دستیابی و واقع‌بینانه‌ای برای توسعه پایدار آن متصور بود؟

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
cache/resized/5cd178fc5cb9d30bb4b06084fbd0c0d1.jpg
سرمقاله/علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ بّوَد کز طرفی،
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family