سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای هیچ!

مطابق با ماده 26 قانون برنامه پنج‌ساله ششم توسعه کشور (1400–1396)، به‌منظور رقابت‌پذیر کردن عدالت بین‌منطقه‌ای‌ و سرزمینی، دولت موظف شد در سال اول اجرای این قانون، سند آمایش سرزمین ملی و استانی را تهیه‌کرده و پس از تصویب شورای عالی آمایش سرزمین، از سال دوم، سند آمایش را به مرحله اجرا درآورد؛ اما به جرات می‌توان گفت بااینکه امروز برنامه پنج‌ساله ششم توسعه در سال پایانی خود قرارگرفته، عملا اقدام مؤثری در این زمینه انجام‌نشده است. طبق گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، اقدامات انجام‌شده برای تدوین اسناد استانی از سوی سازمان برنامه‌وبودجه برای 26 استان کشور نیز کاستی‌های بسیاری دارد و فاقد اثربخشی لازم است. به نظر می‌رسد اعمال فشار از سوی قوه مقننه بر قوه مجریه برای اجرای این امر نیز راه به‌جایی نبرده و نخواهد برد.

نبود یک تعریف دقیق و شفاف از آمایش سرزمین، فقدان عزم جدی برای حرکت در مسیر توسعه واقعی کشور و به‌دور از هرگونه شعارزدگی، نبود استراتژی توسعه صنعتی اثربخش و کارآمد و جدا از جهت‌گیری‌های سیاسی و نیز در دسترس نبودن اطلاعات آماری دقیق درباره ظرفیت‌های مناطق گوناگون کشور، از جمله دلایل دست نیافتن به سند منسجم آمایش سرزمین عنوان‌شده است. بدیهی است که اعمال فشار برای هرچه زودتر به ثمر رساندن برنامه‌های کلانی نظیر آمایش سرزمین، بی‌توجه به نتیجه کار، پیامدی جز اجرای معیوب یک طرح ناقص، اتلاف هزینه‌های گزاف و هدررفت زمان و عقب‌افتادگی بیشتر به‌دنبال نخواهد داشت.

همواره توسعه پایدار در کنار برقراری مساوات و توسعه متوازن به‌عنوان یکی از آرمان‌های اساسی در کشور مطرح بوده است، اما شکاف طبقاتی روزافزون در جامعه گویای موضوع دیگری ‌است. بنابر مطالعات انجام‌شده، عدم برنامه‌ریزی صحیح منطقه‌ای و فقدان تقسیم‌بندی و ارزیابی دقیق پتانسیل‌های موجود، یکی از دلایل شدت یافتن بی‌عدالتی‌های اجتماعی و عدم توسعه‌یافتگی بسیاری از نواحی کشور در مقابل توسعه نسبی برخی دیگر از مناطق بوده است.

نکته قابل‌توجهی که مرکز پژوهش‌های مجلس موردبررسی قرار داده، پایان یافتن مطالعات آمایش 26 استان کشور از سوی نهادهای مربوطه، قبل از تهیه سند ملی آمایش سرزمین است. اینکه پیش از ارائه چشم‌اندازهای بلندمدت برای هر منطقه در یک برنامه یکپارچه و همه‌جانبه ملی، مطالعات آمایش بسیاری از مناطق به‌طور جداگانه به پایان رسیده، جای سؤال دارد. سؤالی که جواب آن را در کیفیت مطالعات و بررسی جهت‌گیری هر یک از این مطالعات می‌توان یافت. گفته می‌شود که نتیجه مطالعات استانی آمایش سرزمین تا نیمه اول سال 1398 بر 10 هزار و 700 صفحه افزون شده که بیش از 80 درصد آن به تاریخچه استان‌ها اختصاص یافته است! رئیس سازمان برنامه بودجه، در آغاز سال 1399 که به‌عنوان سال «جهش تولید» در نظر گرفته شده است، اعلام داشت که در یک اقدام فشرده طی دو سال اخیر پیش‌نویس اولیه سند آمایش سرزمینی فراهم شده و استفاده از این سند نیز در تحقق سیاست جهش تولید بسیار مؤثر است. چنان‌که پیداست سندی که قرار بود 4 سال قبل آماده و به سرعت اجرایی شود، هنوز از مرحله «پیش‌نویس» نیز عبور نکرده است. سوال مهم دیگری که در مورد کشوری مانند ایران که از ذخایر عظیم معدنی بهره‌مند است، پیش می‌آید، آن است که طرح‌های کلان صنعتی و معدنی مانند احداث واحدهای تولید فولاد و مانند آن تا چه میزان با پارامترهای موثر در استفاده بهینه از فضا، ظرفیت، زمان و هزینه‌‌ای - که در آمایش سرزمین می‌توانست مورد توجه قرار بگیرند – همگام خواهند بود، در حالی که هنوز برنامه دقیقی از سند این آمایش وجود ندارد.

کوتاه‌سخن آنکه، چرایی عدم اجرای طرح‌های کلان این‌چنینی نیازمند بررسی‌ ریشه‌‌ای‌‌تر مسائل بوده و بدیهی است تا زمانی که قوه مقننه، خودارزیابی دقیقی از موضوع موردبحث، ظرفیت‌های ممکن و نیز چالش‌های محتمل نداشته باشد، در دام قانون‌گذاری شتاب‌زده و شعارزده افتاده و از مجری درخواست انجام عملی را دارد که خود از قبل، بر ناشدنی بودن آن تأکید کرده است و درنهایت نتیجه آن غیر از اتلاف منابع، هیاهو برای هیچ خواهد بود.

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
cache/resized/5cd178fc5cb9d30bb4b06084fbd0c0d1.jpg
سرمقاله/علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ بّوَد کز طرفی،
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family