• آخرین های اقتصاد
 • محبوبترین های اقتصاد


 

ویژه ها

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

اخبار فلزات: عبدالمجید معافی غفاری، عضو هیئت مدیره انجمن صنفی مدیران فنی و اجرایی کشور درخصوص مشارکت بخش خصوصی با دولتی برای اتمام طرح‌های نیمه تمام گفت: ایجاد امنیت در بخش‌های مختلف برای بخش خصوصی و برگشت سرمایه و منابع انسانی خارج شده از کشور، نقش بسیار مهم و اساسی در توسعه مشارکت و رشد اقتصادی کشور دارد. علاوه بر این تدوین برنامه جامع توسعه در کنار تعریف طرح‌ها، جمع‌بندی مناسبی از رشد و توسعه را به ارمغان خواهد داشت.

عضو هیئت مدیره انجمن صنفی مدیران فنی و اجرایی کشور در گفت‌وگو با خبرنگار «اخبار فلزات» در خصوص محدودیت‌های قابل حذف برای افزایش مشارکت بخش خصوصی با بخش دولتی گفت: موضوع امنیت‌ها نکته بسیار مهم و قابل توجهی است که در سخنان بیشتر مسئولان به آن اشاره‌ای نمی‌شود. اهمیت توجه به این موضوع در این است که اگر بخش خصوصی بخواهد در قسمت تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام فعالیت کند، باید امنیت اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی لازم را داشته باشد. لازم به ذکر است که در این بین، امنیت سیاسی در رأس سایر امنیت‌ها قرار می‌گیرد.

عبدالمجید معافی غفاری در ادامه به سیستم بوروکراسی کشور اشاره کرد و گفت: سیستم اداری کشور بسیار نامناسب بوده و قوانین نیز از صراحت لازم برخوردار نیستند. به‌گونه‌ای که بعضاً یک کارمند جزء به‌راحتی می‌تواند در امور یک سرمایه‌گذار خلل ایجاد کند. از این‌رو با وجود چنین مشکلاتی، مشارکت بخش خصوصی با بخش دولتی به‌خوبی انجام نمی‌شود.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: زمانی می‌توان به مشارکت بین خصوصی و دولتی امیدوار بود که مهاجرت سرمایه و منابع انسانی به خارج از کشور در جهت معکوس قرار گیرد و این دو مهم به کشور بازگردد. چون تا زمانی که این دو مساله در جهت عکس خود قرار نگیرند و از یک سو افرادی که ارز را از کشور خارج کرده، آن را بازنگردانند و از سوی دیگر نیروی انسانی کارآمد هم به کشور بازنگردند، امر مشارکت بین دو بخش خصوصی و دولتی، با مشکل مواجه خواهد شد. لازم به ذکر است که شرایط باید به‌گونه‌ای باشد که این برگشت سرمایه و نیروی انسانی به‌صورت خودکار و داوطلبانه انجام شود.

معافی غفاری در خصوص بسترهای لازم برای رشد اقتصادی نیز بیان کرد: پول به مکانی می‌رود که امن بوده و ضررده نباشد. متاسفانه یکی از ایرادهای وارد به بدنه کشور این است که ایران، کشوری به‌نام بانکستان شده است! به‌گونه‌ای که بانک‌ها کار اصلی خود را انجام نداده و در ازای آنکه به تولیدکننده کمک کنند، به واسطه‌گری می‌پردازند.

این عضو هیئت مدیره انجمن صنفی مدیران فنی و اجرایی کشور با اشاره به‌ اینکه تنها تولید می‌تواند کشور را سرپا نگه دارد، گفت: سرمایه حاصل از درآمدهای نفتی نباید در برج‌سازی و مسائل مشابه آن صرف شود، بلکه باید آن را در بخش تولید هزینه کرد. چرا که اگر تولید رونق یابد، بسیاری از امور و اهداف را می‌توان به‌خوبی پیش برد و مساله اشتغال نیز به‌طور مناسبی حل خواهد شد. علاوه بر فواید یاد شده، با پویایی تولید در کشور، تکنولوژی و نوآوری نیز وارد کشور شده و در نهایت می‌توان به امر توسعه صادرات نیز دست یافت.

معافی غفاری دلیل ناموفق بودن طرح‌های فراوان فولادی و صنایع معدن و فلزی را اینگونه بازگو کرد که: عدم موفقیت در اجرای طرح‌های فولادی و صنعتی به این مساله بازمی‌گردد که در طرح‌ریزی‌های کشور، بررسی‌های طولانی‌مدت انجام نمی‌شود. به‌عنوان مثال در صنعتی نظیر فولاد، زمانی که صنعت ساخت‌وساز و ساختمانی دچار رکود می‌شود، ناخواسته این رکود به صنعت فولاد نیز کشیده خواهد شد. حال در چند سال گذشته، تعدادی پروژه فولادی در کشور تعریف شد که مطالعات زیرساختی مناسب برای آن‌ها انجام نشده بود و تحقیقات کامل نیز صورت نگرفت. اگر مسئولان آن زمان، به‌دنبال برنامه کامل بودند، باید برنامه 25 ساله را به 5 برنامه مرتبط با یکدیگر تبدیل می‌کردند. آنگاه این امر به‌خودی خود از احداث واحدهای تولید فولاد در مکان‌های  با زیرساخت نامناسب جلوگیری می‌کرد.

وی با اشاره به طرح‌های صنعت سیمان کشور نیز گفت: متاسفانه علاوه بر طرح‌های فولادی متعدد، کارخانه‌های سیمان‌ بسیاری هم در کشور اجرا شد که در شرایط فعلی حالت مازاد به خود گرفته‌ و مسئولان نمی‌دانند این مساله را چگونه حل کنند. بدون شک دلیل این اتفاق نیز باز به نبود مطالعات زیرساختی باز می‌گردد. بنابراین باید بررسی جامعی صورت بگیرد تا نیازها و مصارف به‌خوبی مشخص شود. به‌عنوان مثال اگر امروز برخی می‌گویند: تخم‌مرغ یا لبنیات فراوانی در کشور وجود دارد، این امر حاکی از این است که امور طبق یک برنامه‌ریزی مدون و معینی انجام نمی‌شود.

معافی غفاری در پایان سخنان خود، پیامی را برای تعریف‌کنندگان طرح‌های صنعتی کشور ارائه داد و گفت: باید مسئولان پیش از تعریف یک طرح، برنامه جامع توسعه برای کشور تعریف کنند. چون که اگر برنامه جامع توسعه تدوین شود، طبق آن برنامه مشخص خواهد شد که در کجا، به چه چیزی نیاز است و در نهایت تعریف پروژه‌ها و طرح‌ها در کنار  برنامه جامع توسعه، بدون شک به یک جمع‌بندی مناسب خواهد رسید.

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
cache/resized/5cd178fc5cb9d30bb4b06084fbd0c0d1.jpg
سرمقاله/علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ بّوَد کز طرفی،
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family