• آخرین های اقتصاد
 • محبوبترین های اقتصاد


 

ویژه ها

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

اخبار فلزات: مشارکت بخش دولتی با بخش خصوصی در 2 سال اخیر اقدامات مناسبی را برای تکمیل و به بهره‌برداری رساندن طرح‌های نیمه‌تمام کشور و بهره‌برداری حداکثری از پروژه‌های موجود و در دست اقدام، موجب شده است. پروژه واگذاری 2500 پروژه عمرانی در سال 1395، با واگذاری 2772 مورد، موفقیت 111 درصدی را کسب کرد.

به گزارش اخبار فلزات، با توجه به اهمیت و ضرورت مشارکت بخش خصوصی با بخش دولتی در راستای تکمیل طرح‌های جدید و نیمه‌تمام و همچنین بهره‌برداری سودمند از پروژه‌های تکمیل شده موجود در سطح ملی و استانی، واگذاری 2500 پروژه به بخش خصوصی در سال 95 در برنامه دولت قرار گرفت که با موفقیت 111درصدی، 2772 پروژه عمرانی ملی و استانی به این بخش واگذار شد. تعداد و سهم پروژه‌ها از منظر جدید بودن، نیمه‌تمام و به‌بهره‌برداری رسیده در نمودار 1 نشان داده شده است. پروژه‌های جدید، پروژه‌هایی است که از همان ابتدا با استفاده از مشارکت بخش خصوصی تامین مالی و اجرا می‌شود. پروژه‌های نیمه‌تمام نیز  سابقه دریافت از دولت را دارد درحالی‌که تامین مالی، تکمیل و بهره‌برداری از آن‌ها به بخش غیردولتی واگذار شده است. اما در خصوص پروژه‌های به بهره‌برداری رسیده تنها تعمیر، مرمت و بهره‌برداری کوتاه مدت یا میان‌مدت آن به بخش خصوصی سپرده می‌شود. لازم به‌ذکر است که با در نظر گرفتن تعداد پروژه‌های واگذار شده در نیمه دوم سال 1394 در کنار تعداد پروژه‌های سال 1395، جمع واگذاری‌ها به میزان 3781 پروژه می‌رسد.

با توجه به گزارش‌های منتشر شده، سرمایه‌گذاری اولیه انجام شده توسط بخش خصوصی به‌جای دولت به‎منظور احداث، توسعه، تجهیز و بازسازی معادل 157 هزار میلیارد ریال بوده که در مجموع کل سرمایه‌گذاری‌های بخش خصوصی در پروژه‌های جدید و نیمه‌تمام در طی دوران مشارکت معادل 488 هزار میلیارد ریال برآورد شده است که در واقع صرفه‌جویی دولت در این حوزه به‌شمار می‌رود. این مشارکت منجر به صرفه‌جویی سالیانه 21 هزار میلیارد ریال در بخش هزینه‌های نیروی انسانی و مواد اولیه برای بهره‌برداری پروژه‌های جدید و نیمه‌تمام  شود. لازم به‌ذکر است که میزان صرفه‌جویی دوران بهره‌برداری از پروژه‌های جدید و نیمه‌تمام نیز که از سوی بخش خصوصی به‌جای دولت تعهد می‌شود، 331 هزار میلیارد ریال برآورد شده است. علاوه بر این، صرفه‌جویی در واگذاری پروژه‌های به‌ بهره‌برداری رسیده ناشی از عدم هزینه‌کرد دولت و درآمد حاصل از اجاره برای دولت نیز حدود 1900 میلیارد ریال تخمین زده شده است.

                           
 
میزان رشد در واگذاری هر یک از پروژه‌های جدید، نیمه‎‌تمام و به بهره‌برداری رسیده در سال 1395 نسبت به آمار سال 1394 در نمودار 2 نشان داده شده است. همان‌طور که پیداست واگذاری پروژه‌های به بهره‌برداری رسیده با رشد 378 درصدی بیشترین رشد را داشته است. بنابراین می‌توان آینده امیدبخشی را برای مشارکت بخش دولتی با بخش خصوصی ترسیم کرد.

                          
 
آمار واگذاری پروژه‌ها بر اساس ماده‌های قانونی از جمله ماده 27 قانون الحاق 2،  مواد 43 و 88 قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت و همچنین سایر ظرفیت‌های قانونی در نمودار 3 نشان داده شده است. همان‌طور که در این نمودار مشخص است، پروژه‌های واگذار شده بر اساس مواد 43 و 88 قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت که عمدتاً در خصوص پروژه‌های به بهره‌برداری رسیده است، بیشترین سهم را داراست. لازم به‌ذکر است که پروژه‌های واگذار شده بر اساس ماده 27 قانون الحاق 2 و  سایر ظرفیت‌های قانونی عمدتاً برای پروژه‌های جدید یا نیمه‌تمام است. در شرح سایر ظرفیت‌های قانونی یاد شده در تقسیم‌بندی واگذاری‌ها نیز باید یادآور شد که ظرفیت‌های قانونی دربرگیرنده برنامه پنجم توسعه کشور، مصوبات هیات وزیران، اساسنامه داخلی دستگاه‌های اجرایی، قانون احداث پروژه‌های عمرانی بخش راه و ترابری از طریق مشارکت بانک‌ها و سایر منابع مالی و پولی، ماده 133 قانون برنامه پنجم توسعه، مواد 22 و 24 قانون مدیریت خدمات کشوری، ماده 6 الحاق 2 و... است.

                         
در نهایت باید خاطر نشان کرد که در راستای همکاری و توسعه مشارکت دولتی- خصوصی، منابع مالی دولت به‌صورت تسهیلات از صندوق توسعه ملی و بانک‌ها به بخش خصوصی ارائه می‌شود. بنابراین سرمایه‌گذاران بخش خصوصی در راستای انجام این مشارکت می‌توانند به لیست پروژه‌های قابل واگذاری ارائه شده در پرتال مشارکت عمومی- خصوصی مراجعه کنند.

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
cache/resized/5cd178fc5cb9d30bb4b06084fbd0c0d1.jpg
سرمقاله/علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ بّوَد کز طرفی،
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family