• آخرین های اقتصاد
 • محبوبترین های اقتصاد


 

ویژه ها

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

اخبار فلزات: در راستای لایحه مشارکت عمومی-خصوصی، پروژه‌های ملی و تجمیع طرح‌های استانی از سوی سازمان برنامه و بودجه برای واگذاری اعلام شده است. در لیست حاضر 1071 پروژه ملی و 1436 طرح استانی به چشم می‌خورد. سهم بیش از 63 درصدی پروژ‌های نیمه‌تمام کشور، بیانگر این است که دولت به‌تنهایی قادر به تامین مالی و اجرای پروژه‌ها و طرح‌ها نیست و باید بخش خصوصی با دولت مشارکت کند.

به گزارش اخبار فلزات، وجود پروژه‌ها و طرح‌های ناتمام در کشور و تاخیر در بهره‌برداری از آن‌ها تاثیر بالایی بر کاهش بودجه دولت و خسارت‌های مالی فراوانی به‌دنبال داشته است. علاوه بر هزینه تحمیل شده تاخیر پروژ‌ها و از دست رفتن سود مورد نظر آن‌ها، موارد دیگری همانند  افزایش هزینه منابع تجدیدپذیر، هزینه تمدید مجوز و پیمان‌نامه‌ها و هزینه بهره سرمایه‌ نیز به جمع هزینه‌های کارفرما و پیمانکار می‌افزاید. حال علاوه بر مباحث مالی که وجود دارد، تاخیر هر یک از پروژه‌ها، ضررها و تهدیدهایی را به‌همراه دارد که از جمله آن‌ها ضرر از دست رفتن بازار رقابت، غیراقتصادی شدن پروژه، ضرر ناشی از عدم اشتغال‌زایی در کشور، ضرر ناشی از کاهش رفاه اجتماعی مردم و کاهش درآمد دولت است که ضرر آخر در واقع به‌معنای کاهش بودجه دولت است. چرا که درآمد دولت ناشی از سود یا مالیات حاصل از بهره‌برداری پروژه‌ها است. بر این اساس دولت به‌دنبال واگذاری طرح‌ها و پروژه‌های خود، اعم از پروژه‌های تکمیل شده، نیمه‌تمام و جدید است تا بتواند هم از ظرفیت بخش خصوصی نهایت استفاده را داشته باشد و هم با سرعت و صرفه‌جویی مالی بیشتر پروژه‌ها را به اتمام برساند.

لایحه مشارکت بخش عمومی-خصوصی نیز در راستای تحقق مشارکت بین بخش دولتی و غیردولتی برای واگذاری طرح‌ها و پروژ‌‌ه‌ها تدوین شده است. وزارت امور اقتصادی و دارایی در این راستا اعلام کرده است که اجرای طرح‌های عمرانی و زیربنایی و توسعه‌ای کشور و نحوه تأمین مالی هر یک از آن‌ها یکی از چالش‌های پیش‌روی دولت‌ها به‌شمار می‌رود. چرا که نحوه تامین مالی و اجرای این پروژه‌ها تاکنون به خوبی انجام نشده است و همین امر منجر به باقی ماندن 71 هزار پروژه نیمه‌تمام در کشور شده است. بر این اساس اولویت‌بندی و گزینش طرح‌ها در دستور کار دولت قرار گرفت. در سال 1395، طرح واگذاری 2500 پروژه عمرانی با واگذاری 2772 مورد و با پیشرفت 111 درصدی انجام شد. در حال حاضر نیز طبق آمار سازمان برنامه‌ و بودجه کشور و اطلاعات منتشر شده در پرتال مشارکت عمومی- خصوصی لیست 1071 عددی پروژه ملی جهت واگذاری منتشر شده است که در نمودار 1 تعداد آن‌ها به تفکیک دستگاه اجرایی نشان داده شده است. همان‌طور که پیداست بیشترین پروژه بررسی شده جهت واگذاری متعلق به سازمان میراث فرهنگی است و پس از آن وزارت نیرو و پروژه‌های آب و فاضلاب کشور بیشترین میزان پروژه‌های ملی آماده برای واگذاری را از آن خود ساخته‌اند.

                           
 
اگر پروژه‌های ملی قابل واگذاری از نظر وضعیت پروژه نیز مورد بررسی قرار بگیرند، همان‌طور که در نمودار 2 مشاهده می‌شود، تعداد پروژه‌های نیمه‌تمام با سهم 63 درصدی بیشترین میزان را از آن خود ساخته‌اند. در خصوص پروژه‌های تکمیل شده نیز باید خاطر نشان کرد که این پروژه‌ها به‌صورت موقت یا میان‌مدت به بخش خصوصی واگذار می‌شوند.

                           
 
سازمان برنامه و بودجه در حوزه استانی نیز لیست تجمیع طر‌ح‌های استانی را منتشر کرده است که در این لیست بیش از 1400 طرح استانی برای واگذاری وجود دارد که در نمودار 3 طرح‌ها به تفکیک استان نشان داده شده است. لازم به ذکر است که استان‌هایی که دارای تعداد طرح کمتر از 50 عدد بوده‌اند، در گروه سایر استان‌ها جای گرفته‌اند. همان‌طور که پیداست استان کرمان با 181 طرح، همدان با 114 طرح و لرستان با 110 طرح 3 رتبه نخست در تعداد طرح آماده واگذاری را به‌خود تخصیص داده‌اند. در آمار منتشر شده، هنوز اطلاعاتی از تعداد طرح‌های استان سیستان و بلوچستان ذکر نشده است.

                          
 
طبق لایحه مشارکت عمومی- خصوصی، واگذاری طرح‌ها و پروژه‌ها نیز بر اساس روش‌های مشارکتی معینی انجام خواهد پذیرفت که از این میان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
 ـ اجاره، واگذاری (BLT)
ـ ساخت، بهره‌برداری، واگذاری(BOT)
ـ ساخت، مالکیت، بهره‌برداری (BOO)
ـ بازسازی، بهره‌برداری، واگذاری (ROT)
ـ بازسازی، مالکیت، بهره برداری (ROO)گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
cache/resized/5cd178fc5cb9d30bb4b06084fbd0c0d1.jpg
سرمقاله/علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ بّوَد کز طرفی،
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family