• آخرین های اقتصاد
 • محبوبترین های اقتصاد


 

ویژه ها

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

اخبار فلزات: ترکیه یکی از بزرگترین صادرکنندگان خودرو در منطقه خاورمیانه است که در سال 2015 با تولید حدود 1.4 میلیون دستگاه خودرو سهم 48 درصدی از بازار صادرات منطقه را در دست داشت. ایران نیز با سهم کمتر از 6 درصد از این بازار پررونق که عمدتا به مقصد اروپا بوده، در همان سال حدود 980 هزار دستگاه خودرو تولید کرد. مقصد صادرات اندک خودروهای ایرانی، کشورهای همسایه بود ولی خودروهای ترکیه به اروپا صادر شد.

به گزارش اخبار فلزات، صنعت حمل و نقل، یکی از صنایع مصرف‌کننده مس در جهان به‌شمار می‌رود، به‌طوری که در سال 2015، حدود 13 درصد از مصرف محصولات نیمه‌ساخته مسی و آلیاژی در جهان را به‌خود اختصاص داد. از این میان، صنعت خودروسازی، سهمی بیش از 63 درصد از مصرف محصولات نیمه‌ساخته مسی و آلیاژی در جهان را داشت که از نظر وزنی، بیش از 2.3 میلیون تن محصولات نیمه‌ساخته مسی و آلیاژی در این بخش را مصرف کرد. نمودار 1، صادارت خودروی منطقه خاورمیانه در سال‌های 2011 تا 2015 را نشان می‌دهد.

                               
 
همانطور که در این نمودار مشاهده می‌شود، آمار صادرات خودروی منطقه، در روندی صعودی به بیش از 1.3 میلیون دستگاه در سال 2015 رسید. این آمار نشان‌دهنده رشد صنعت خودروسازی در منطقه خاورمیانه است. یکی از بزرگترین صادرکننندگان خودرو در منطقه، ترکیه است. سهم صادرات خودروی ترکیه از خاورمیانه در سال 2011 برابر با 83 درصد و در سال 2015 حدود 49 درصد بود. با وجود کاهش سهم صادرات ترکیه از بازار منطقه، رشد سالانه تولید خودروی ترکیه طی این دوره، حدود 8 درصد بود. بر خلاف ترکیه، صادرات ایران سهم بسیار کمی از این بازار داشت و در بیشترین میزان حدود 6 درصد بود. صادرات خودروی ایران در این دوره با رشد سالانه منفی 30 درصد همراه بود، به‌طوری که در سال 2015 به کمتر از 6 هزار دستگاه رسید.

                            
 
نمودار 2، آمار تولید خودروی ترکیه و ایران را از سال 2011 تا 2015 به‌تصویر کشیده است. با توجه به این نمودار، در سال 2011، تولید خودروی ایران به‌میزان 460 هزار دستگاه بیشتر از کشور ترکیه بود، اما بر خلاف روند روبه‌رشد صنعت خودروسازی ترکیه، ایران با سیری نزولی به تولید حدود 980 هزار دستگاه خودرو در سال 2015 رسید. بخش قابل توجهی از این کاهش تولید خودرو در ایران را می‌توان به اعمال تحریم‌های جهانی در سال‌های 2012  تا 2015 نسبت داد. این تحریم‌ها که صنایع تولیدکننده کشور ایران را هدف گرفته بود، صنعت خودروسازی را نیز با رکود مواجه ساخت. صادرات خودروی ایران، عمدتا به کشورهای عراق، ترکمنستان، افغانستان، ارمنستان و سنگال است، در حالی که ترکیه به کشورهای اروپایی از جمله ایتالیا، فرانسه، آلمان، انگلستان و اسپانیا خودرو صادر می‌کند.

با مقایسه صنعت خودروسازی ایران با کشور ترکیه، عدم رشد و توسعه چشمگیر این صنعت در ایران قابل مشاهده است. این عملکرد ضعیف صنعت خودروسازی کشور را می‌توان به حمایت‌های دولتی از تولیدکنندگان داخلی ارتباط داد. تعرفه بالای واردات خودرو به کشور که باعث ورود اندک خودروهای با کیفیت اروپایی و همچنین کاهش توان خرید عموم مردم می‌شود و عملا باعث حذف رقبای خارجی شده و بازار مصرف بزرگی چون کشور ایران را در اختیارشان قرار داده است.

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
cache/resized/5cd178fc5cb9d30bb4b06084fbd0c0d1.jpg
سرمقاله/علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ بّوَد کز طرفی،
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family