• آخرین های اقتصاد
 • محبوبترین های اقتصاد


 

ویژه ها

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

اخبار فلزات: رئیس کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران با تاکید بر اهمیت بخش معدن و صنایع معدنی گفت: اگر 700 میلیون تن ماده معدنی تا سال 1404 تولید و زنجیره ارزش آنها را تکمیل کنیم می توانیم 55 درصد درآمدهای نفتی کشور را محقق کنیم.

به گزارش اخبار فلزات و به نقل از ایرنا، بهرام شکوری روز سه شنبه در همایش معدن، فرصت ها و چالش ها افزود: بعد از برجام دسترسی ما به تکنولوژی های نوین دنیا میسر شد و هزینه های این دسترسی هم کاهش یافت.
وی در این همایش که با حضور کارشناسان ارشد شرکت های معدنی و صنایع معدنی داخلی و خارجی در محل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان برگزارشد، تصریح کرد: اگر روابط بانکی کشور با بانک های دنیا شکل بگیرد می توانیم با وارد کردن پول ارزان به کشور، نرخ سود بانکی را کاهش دهیم و فعالان اقتصادی هم بتوانند از این منابع پولی استفاده و تولید خود را توسعه دهند.
شکوری یادآور شد: در برنامه ششم توسعه برای رسیدن به هشت درصد رشد اقتصادی به یکهزار و 100 میلیارد دلار سرمایه گذاری نیاز داریم که 250 میلیارد دلار آن از منابع خارجی دیده شده است.
رئیس کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران خاطرنشان کرد: با شرایطی که دولت یازدهم ایجاد کرده به وفاق ملی و همراهی همه اقشار مردم نیاز داریم تا بتوانیم فضای مناسبی برای جذب سرمایه گذاری خارجی فراهم کنیم.
وی با بیان اینکه طبق اعلام بانک مرکزی 350 میلیارد دلار نقدینگی در دست مردم است اظهار کرد: متاسفانه تاکنون نتوانسته ایم این حجم از نقدینگی را به سمت بازارهای مالی سوق دهیم و از دیگر سو موسسه هایی با دادن سودهای بالا نقدینگی مردم را جذب و در محل هایی سرمایه گذاری کرده اند که هر روز برای مردم مشکلاتی را ایجاد می کند و امیدواریم این مسائل در سال اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال محقق شود.
شکوری با بیان اینکه ایران در بحث انرژی نسبت به کشورهای دیگر از مزیت های زیادی برخوردار است افزود: کشور ما یک در صد از مساحت و یک درصد از جمعیت دنیا را به خود اختصاص داده است و با وجود استخراج ضعیف بیش از هفت درصد ذخایر دنیا با تنوع 68 نوع ماده معدنی به ارزش 800 میلیارد دلار را در اختیار دارد.
وی ادامه داد: اگر اکتشاف معادن را تقویت کنیم به طور طبیعی این اقدام می تواند سهم کشور را در میزان ذخایر معدنی افزایش دهد.
این مسئول با بیان اینکه استان کرمان در حوزه معدن و صنایع معدنی از قابلیت های بسیار خوبی برخوردار است عنوان کرد: ایران در حوزه های مختلفی همچون گردشگری ظرفیتهای فوق العاده ای دارد به گونه ای که ظرفیت های گردشگری کشورمان 2 برابر ظرفیت گردشگری ترکیه است.
شکوری ادامه داد: سهم ما از درآمدهای گردشگری و توریستی 1.6 میلیارد دلار بوده در حالی که ترکیه که ظرفیت توریستی آن نصف ظرفیت توریستی ایران است 38 میلیارد دلار درآمد توریستی دارد.
رئیس کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران گفت: امروز از یک میلیارد و 100 میلیون گردشگر سهم ایران تنها نیم درصد است در صورتی که می توانیم در این حوزه بسیار فعال تر عمل کنیم.
وی تصریح کرد: ایران در کمربند مس، آهن، کرومیت و سایر مواد معدنی قرار گرفته در نتیجه هدف گذاری 1404 را بر مبنای همین ظرفیت ها تعریف کرده ایم و می خواهیم به تولید 10 تن طلا، 800 هزار تن کاتد مس، 300 هزار تن روی، 55 میلیون تن فولاد و غیره دست پیدا کنیم.
شکوری ادامه داد: نقش شرکت ها و معادن کوچک و متوسط در این فرآیند بسیار پر اهمیت خواهد بود زیرا این معادن 85 درصد تولید، 73 درصد استخراج و همچنین اشتغال کشور را انجام می دهد.
وی اضافه کرد: امروز 59 درصد سرمایه گذاری ها در این واحدهای کوچک و متوسط اتفاق می افتد.
شکوری بیان کرد: بحث مواد معدنی همچون آب در آینده، کشورهای دنیا را دچار چالش خواهد کرد چرا که میلیونها سال طول می کشد تا یک ماده معدنی ایجاد شود و همچنین هر انسان در طول زندگی خود یکهزار و 400 تن از مواد معدنی، سوخت و فلزات را مصرف می کند.
وی با بیان اینکه روزانه میزان تقاضا و مصرف برای مواد معدنی افزایش می یابد یادآورشد: در حالی که روز به روز ذخایر مواد معدنی کاهش پیدا می کند و در چنین شرایطی هر کشوری که مواد معدنی داشته باشد نسبت به سایر کشورها دارای مزیت است.

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
cache/resized/5cd178fc5cb9d30bb4b06084fbd0c0d1.jpg
سرمقاله/علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ بّوَد کز طرفی،
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family