• آخرین های اقتصاد
 • محبوبترین های اقتصاد


 

ویژه ها

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

اخبار فلزات: بازار قراضه فولادی یکی از بازارهای مهم جهانی است که هر روز بر اهمیت آن افزوده می¬شود. طبق جدیدترین آمار انجمن جهانی فولاد در سال 2015 میلادی، 83 میلیون و 348 هزار تن قراضه فولادی به نقاط مختلف دنیا صادر شد که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، 11 درصد کاهش داشت. در این میان تقاضای ضعیف چین، دلیل اصلی کاهش صادرات بزرگترین صادر کننده قراضه یعنی آمریکا بود.

به گزارش اخبار فلزات، قراضه در عرصه اقتصاد بیشتر به ضایعات فلزی اختصاص دارد و تا چند سال اخیر کالای چندان ارزشمندی به‌شمار نمی آمد، اما امروزه به‌دلیل افزایش مصرف فولاد و سایر ترکیب های فلزی، تجارت جهانی آن بسیار مورد توجه قرار گرفته است. بازار قراضه فولاد یکی از بازارهای مهم جهانی است که هر روز بر اهمیت آن افزوده می شود. سرمایه گذاری کمتر، تسلط بیشتر بر ترکیب مواد اولیه ورودی، ارزش افزوده بالا و نیاز به انرژی کمتر، قراضه را به یکی از مهم¬ترین بازارهای جهانی تبدیل کرده است.
طبق جدیدترین آمار انجمن جهانی فولاد در سال 2015 میلادی، 83 میلیون و 348 هزار تن قراضه فولاد به نقاط مختلف دنیا صادر شد که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل که در حدود 94 میلیون و 332 هزار تن بود، 11 درصد کاهش داشت. در این میان اروپا با صادرات 41 میلیون و 566 هزار تن قراضه در سال 2015، در حدود 50 درصد از صادرات قراضه کل دنیا را به خود اختصاص داد و بیشترین سهم صادرات را نیز در اختیار دارد. پس از اروپا، آمریکای شمالی با صادرات 17 میلیون و 482 هزار تن قراضه (معادل 21 درصد صادرات جهانی) دومین صادر کننده بزرگ دنیا در زمینه صادرات قراضه فولادی در سال 2015 بود. آسیا با صادرات 12 میلیون و 924 هزار تن در سال 2015 (معادل 15 درصد صادرات جهانی) رتبه سوم صادر کنندگان بزرگ قراضه دنیا را به خود اختصاص داد. پس از این سه منطقه، کشورهای مشترک المنافع، آفریقا، خاورمیانه و آمریکای جنوبی به ترتیب با صادرات 7 میلیون و 155 هزار تن (معادل 9 درصد صادرات جهانی)، یک میلیون و 985 هزار تن (معادل 2 درصد صادرات جهانی)، یک میلیون و 609 هزار تن (معادل 2 درصد صادرات جهانی) و  یک میلیون و 125 هزار تن (معادل 1 درصد صادرات جهانی)، در رتبه¬های چهارم تا هفتم جهانی صادرات قراضه در سال 2015 قرار گرفتند. نمودار 1 سهم مناطق مختلف دنیا از صادرات جهانی قراضه را نشان می دهد.

                         
 
فولاد به‌عنوان یک ماده اولیه مهم در کشورهای صنعتی از اهمیت به‌سزایی برخوردار است. از آن‌جا که قراضه فولاد در تعیین قیمت نهایی تأثیرگذار است، امروزه درجه اهمیت بالایی پیدا کرده است.
ایالات متحده آمریکا، ژاپن، آلمان، بریتانیا، روسیه، فرانسه و کانادا صادرکنندگان اصلی قراضه در دنیا در سال 2015 میلادی بودند.  در سال 2015 ایالات متحده آمریکا در حدود 12 میلیون و 976 هزار تن صادرات قراضه داشت که با 15 درصد کاهش نسبت به مدت مشابه سال قبل، همچنان بزرگترین صادر کننده قراضه در دنیا به‌شمار می‌رفت. اما دلیل این کاهش، تقاضای کمتر چین به‌عنوان بزرگترین مصرف کننده قراضه در جهان بود. کندتر شدن رشد اقتصادی و جایگزین کردن سایر مواد معدنی به‌جای قراضه با توجه به کاهش قیمت مواد اولیه معدنی، دلیل اصلی کاهش واردات چین بود. اگر رشد اقتصادی این کشور افزایش پیدا کند تقاضا برای قراضه فولاد مثبت خواهد بود.
بر اساس آمارهای موجود در سال 2015، ایالات متحده آمریکا 15 درصد، آلمان 11 درصد، فرانسه 13 درصد و کانادا 24 درصد رشد منفی در صادرات قراضه نسبت به سال 2014 داشتند. در حالی که کشورهای ژاپن، بریتانیا و روسیه به ترتیب رشد 7 درصدی، 4 درصدی و 3 درصدی را در صادرات قراضه خود در سال 2015 نسبت به سال 2014 تجربه کردند. نمودار 2 رشد صادرات قراضه فولادی بزرگترین صادر کنندگان قراضه دنیا را در سال 2015 نشان می دهد.

                         
 

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
cache/resized/5cd178fc5cb9d30bb4b06084fbd0c0d1.jpg
سرمقاله/علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ بّوَد کز طرفی،
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family