• آخرین های اقتصاد
 • محبوبترین های اقتصاد


 

ویژه ها

اخبار فلزات: بررسی و تحلیل بازارهای جهانی نشان می‌دهد که قیمت فلزات اساسی در سال 2016، روند رو به رشدی را طی کرد. کارشناسان این رشد را ناشی از محرک‌هایی چون نرخ بهره دلار آمریکا، تلاش چین برای تداوم رشد اقتصادی، قیمت نفت و تغییرات سیاسی در دولت جدید آمریکا دانسته‌اند. در سال گذشته سرمایه‌گذاری در بخش زیرساخت، مسکن، حمل‌ونقل و ... افزایش یافت و همین امر موجبات رشد اقتصادی را برای صنایع فلزی و معدنی سراسر دنیا فراهم ‌آورد. از آنجا که چنین فعالیت‌هایی، تقاضا را در بخش معدن و صنایع افزایش می‌دهد؛ بنابراین بازار فلزات اساسی را فعال و پویا نگاه می‌دارد.

نرخ بهره دلار آمریکا، تلاش چین برای تداوم رشد اقتصادی، قیمت نفت و تغییرات سیاسی در دولت جدید آمریکا، مهم‌ترین عوامل رشد قیمت فلزات در بازارهای جهانی در سال 2016 به‌شمار می‌روند.
از نقطه نظر کلان اقتصادی، در سال گذشته سه محرک اصلی برای افزایش قیمت‌ها قابل شناسایی است. پایان سال 2016، موقعیت مناسبی را فراهم شد تا تاثیر این عوامل به‌درستی بررسی و شناخته شوند و بتوان با توجه به آن‌ها آینده بازار را در سال‌های آینده، پیش‌بینی کرد.
نرخ بهره دلار ایالات متحده آمریکا: نرخ بهره دلار، شاخصی است که ارزش آن براساس موارد متعددی توسط اعضای فدرال رزرو آمریکا تعیین می‌شود. عوامل متعددی چون بهبود اوضاع اقتصادی در ایالات متحده آمریکا، کاهش اشتغال در این کشور، رشد تورم و نرخ بهره 6 واحد ارزی مهم دنیا چون یورو، ین ژاپن، پوند انگلیس، دلار کانادا، کرون سوئد، فرانک سوییس، در تغییرات ایندکس دلار تاثیرگذار هستند.
این شاخص در قیمت فلزات پایه اثرگذار است به‌گونه‌ای که می‌توان گفت مسیر قیمتی فلزات پایه در جهت مخالف ارزش دلار حرکت می‌کند. دلایل متعددی وجود دارد که چرا ارزش دلار بر قیمت کالاها اثر می‌گذارد. یکی از دلایل اصلی این است که کالاها در بیشتر بازارهای جهانی به دلار قیمت‌گذاری شده‌اند و دلیل دیگری که برای تبیین این موضوع بیان می‌کنند این است که با سقوط ارزش دلار، قدرت خریداران خارجی بیشتر می‌شود؛ بنابراین با افزایش تقاضا، قیمت‌ها رشد می‌کند. مشخص است که افزایش ارزش دلار نیز مسیر متفاوت و کاهشی را به‌دنبال خواهد داشت. برای نمونه می‌توان به بهار سال 2011 اشاره کرد که هم‌زمان با کاهش ارزش دلار، قیمت اغلب فلزات پایه در اوج قرار گرفت.
چین: در طول قرن 21، این کشور نقش مهمی را در تعیین قیمت کالاها و فلزات پایه بازی کرده است. زیرا کشور یادشده به‌سرعت مسیر توسعه را طی کرده و به یکی از بزرگ‌ترین اقتصادهای دنیا، همچنین تولیدکننده اصلی و مصرف‌کننده بسیار بزرگی از تولیدات جهان تبدیل شده است. طبیعی است که این حجم بالای تولید و مصرف سبب می‌شود، تغییرات سیاسی و اقتصادی آن بر روند عرضه، تقاضا و در نهایت قیمت فلزات اساسی در جهان موثر باشد. رشد دو رقمی هزینه سوخت در چین طی سال‌های گذشته، رونق در قیمت کالاها را به‌دنبال داشت. با این حال از سال 2011، تاثیر این کشور بر قیمت کالاها روند معکوس  در پیش گرفت. تحلیل‌گران بازار سرمایه در سطح جهانی معتقدند که این کشور، دوران رشد اقتصادی خود را پشت سر گذاشته و در مرحله‌ای قرار گرفته که سهم بخش خدمات در GDP در حال افزایش و سهم صنعت رو به کاهش است. همین مورد، کاهش واردات مواد اولیه و منابع انرژی را به این کشور در بر داشت و منجر به کاهش بسیار شدید تقاضا در بازارهای جهانی شد. از آن‌جا که بسیاری از معادن دنیا نیز بر پایه رشد قوی قیمت‌ها در محدوده سال 2007 تا 2011، تولیدات خود را توسعه داده بودند، با مازاد عرضه در بازارهای جهانی مواجه شدند و روند افت قیمت‌ها را تشدید کردند.
دولت چین با هدف افزایش رشد اقتصادی، یک بسته محرک مالی در اوایل سال 2016 پیشنهاد داد که موجبات بهبود تقاضا برای فلزات را در بازارهای بین‌المللی فراهم آورد. بازار سهام چین نیز به بالاترین میزان خود از یک سال گذشته رسید و سرمایه‌گذاران را به رشد اقتصادی این کشور بیش از پیش امیدوار کرد. دولت این کشور در سال گذشته بیش از 1600 میلیارد دلار وام بانکی به بخش‌ صنعت، زیرساخت، مسکن و خودرو  پرداخت کرد. این اقدامات مصرف فلزات اساسی را در این کشور به‌مراتب نسبت به سال‌های گذشته افزایش داد و رشد قیمت‌ها را به‌دنبال داشت. البته در این میان برخی معتقدند که این افزایش تنها تحت تاثیر دخالت دولت انجام شده است، بنابراین تنها آن را اقدامی سوداگرانه دانسته‌اند. با این حساب، اگر چین نتواند به رشد اقتصادی مورد نظر خود دست یابد، بدون‌شک اثر کاهنده‌ای بر روی قیمت فلزات خواهد داشت.
قیمت نفت: قیمت نفت در نیمه اول سال 2016، از 30 تا 50 دلار به‌ازای هر بشکه افزایش یافت. این افزایش، تاثیر صعودی در قیمت کالاها و فلزات داشت. توجه به دو نکته در ارتباط با قیمت نفت ضروری به‌نظر می‌رسد. نخست آنکه نفت فقط یک کالا نیست، بلکه یک دارایی به‌شمار می‌رود که افزایش قیمت آن بر سایر محصولات از جمله فلزات صنعتی تاثیر می‌گذارد. دوم اینکه نفت معیار اصلی برای تعیین قیمت انرژی به‌شمار می‌رود. بنابراین رشد قیمت این محصول، از یک سو، افزایش قیمت بالاتر هزینه‌های حمل‌ونقل و از سوی دیگر، افزایش هزینه‌های تولید را برای تولید فلزات انرژی‌بری چون آلومینیوم دربر خواهد داشت.
دونالد ترامپ: انتخاب دونالد ترامپ به‌عنوان رئیس‌جمهور جدید آمریکا و تغییرات سیاسی این کشور، یکی از دلایل اصلی نوسانات غیر منتظره قیمت فلزات در بازارهای جهانی در دو ماه پایانی سال 2016 به‌شمار می‌رود. وی در شعارهای انتخاباتی خود از بازسازی زیرساخت‌ها و توسعه کسب‌وکار داخلی در این کشور سخن گفت. هر چند که اجرای این وعده می‌تواند منجر به افزایش تقاضا برای فلزات اساسی و رشد قیمت آن‌ها شود، اما سبک اجرایی رهبری او، بسیار مخرب به‌نظر می‌رسد و منجر به ایجاد شکاف در جناح‌های سیاسی در ایالت متحده خواهد شد. بنابراین بسیاری از کارشناسان بازار، این رشد قیمت را کاذب دانسته‌اند و نتایج واقعی را به گذشت زمان معطوف کرده‌اند.

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
cache/resized/5cd178fc5cb9d30bb4b06084fbd0c0d1.jpg
سرمقاله/علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ بّوَد کز طرفی،
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family