• آخرین های اقتصاد
 • محبوبترین های اقتصاد


 

ویژه ها

اخبار فلزات: چین بزرگ‌ترین تولیدکننده و مصرف‌کننده آنتیموان در جهان به‌شمار می‌رود. تغییرات عرضه و مصرف آنتیموان در این کشور، موجبات نوسانات قیمتی را برای آن به‌وجود می‌آورد.

به گزارش اخبار فلزات، آنتیموان در اشکال تجاری مختلف استفاده می‌شود که از جمله آن‌ها می‌توان به شمش‌فلز، آلیاژ آنتیموان، تری‌اکسید آنتیموان، پنتا اکسید آنتیموانو... اشاره کرد. حجم بالایی از ذخایر جهانی این فلز در چین قرار دارد و متعاقبا چین بیشترین سهم تولید آن را به‌خود اختصاص داده است. علاوه بر آن، چین بزرگ‌ترین مصرف‌کننده آنتیموان در جهان نیز به‌شمار می‌رود. لازم به‌ذکر است که با توجه به ماهیت سمی آنتیموان در طبیعت از این فلز به‌صورت محدود در بخش‌های تجاری و صنعتی، از جمله حمل‌و‌نقل، پلاستیک، شیشه، لباس، کالاهای مصرفی و اسباب‌بازی، استفاده می‌شود.
براساس گزارش USGS، قیمت آنتیموان از سه ماه نخست سال 2014 روند نزولی خود را آغاز کرد. قیمت آنتیموان در سه ماهه نخست سال 2016 تا مقدار 2.60 دلار به‌ازای هر پوند کاهش یافت. اما از سه ماهه دوم سال 2016، روند رو به رشدی را در پیش گرفت و ماه آگوست به 3.52 دلار در هر پوند رسید. یکی از دلایل افزایش قیمت آنتیموان را می‌توان به کاهش تولید در چین نسبت داد.
مصرف جهانی آنتیموان اولیه و ثانویه در سال 2016، حدود 188 هزار تن برآورد شد که این میزان نسبت به سال 2015، اندکی افزایش داشت. لازم به ذکر است که بیش از 50 درصد از مصرف آنتیموان به کشورهای آسیایی تعلق دارد. نمودار 1 تولید آنتیموان را از منابع معدنی در سال 2015 و 2016 نشان می‌دهد. با توجه به نمودار 1، تولید آنتیموان در سال 2016 نسبت به سال 2015 حدود 7 درصد کاهش داشت.
 
همان‌طور که پیش از این اشاره شد، چین بزرگ‌ترین تولیدکننده آنتیموان در سطح جهان به‌شمار می‌رود. انجمن صنعتی فلزات غیر آهنی در این کشور گزارش داد که فعالیت معادن و کارخانه‌های ذوب چین در سال 2016، نسبت به سال 2015، کاهش داشته است. عمده کاهش تولید آنتیموان چین در سال 2016 مربوط به قوانین زیست‌محیطی وضع شده بود. کاهش تولید آنتیموان چین سبب کسری قابل توجه عرضه در بازارهای بین‌المللی شد و در نهایت افزایش قیمت آن را به دنبال داشت. بازرسی‌های به عمل آمده در چین در سال جاری نیز ادامه داشت که منجر به تعطیلی تعدادی از کارخانجات ذوب آنتیموان درمنطقه Guangxi شد. این امر سبب ادامه‌دار شدن رشد قیمت آنتیموان در سال جدید میلادی شد. هر چند که تقاضای بسیار محدودی برای فلز آنتیموان از سوی اروپا و آمریکا وجود دارد و موجودی انبارهای حال حاضر می‌توانند تقاضا برای ماه‌های بعدی را پوشش دهند، ولی برخی از فعالان بازار ابراز نگرانی کرده‌اند که اگر قیمت‌ها بیش از حد تغییر کند، مصرف‌کنندگان به‌سرعت به ‌سمت جایگزینی مواد ارزان‌تر بروند.

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
cache/resized/5cd178fc5cb9d30bb4b06084fbd0c0d1.jpg
سرمقاله/علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ بّوَد کز طرفی،
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family