• آخرین های اقتصاد
 • محبوبترین های اقتصاد


 

ویژه ها

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

اخبار فلزات: علی خوش‌راه، کارشناس فنی  شرکت زاگرس تطبیق کالا در نمایشگاه جانبی چهارمین کنفرانس بین‌المللی آزمون‌های غیرمخرب ایران (IRNDT 2017) که در هفته جاری در هتل المپیک تهران برگزار شد، در گفت‌وگو با خبرنگار اخبار فلزات گفت: تخلف‌ها یا اشتباه‌های آزمون بازرسی خود را در زمان مصرف نشان می‌دهند. به‌عنوان مثال در جایی که خطوط لوله گاز کشیده می‌شود؛ اگر در بازرسی آن لوله‌ها استباهی رخ داده باشد، زمان استفاده از آن لوله‌ها، قسمت معیوب آن‌ها منفجر شده و بدین صورت زیان‌های جدی جانی و مالی وارد خواهد کرد که علاوه بر زیان‌های وارده، در صورت بروز چنین حادثه‌ای در یک پروژه، به مدت چند ماه اجرای آن پروژه به حالت تعلیق در می‌آید. 

کارشناس فنی  شرکت زاگرس تطبیق کالا در گفت‌وگو با اخبار فلزات افزود: اداره استاندارد الزام کرده است که حتما باید برخی کالاهای وارداتی و صادراتی جهت ترخیص از کمرگ بازرسی شوند. لیست این کالاهای نیازمند به بازرسی نیز توسط اداره استاندارد در قالب یک کتابچه با دسته‌بندی معینی، مشخص شده است. در بین صنایع معدنی و فلزی نیز، عمده‌ترین محصول نیازمند به بازرسی فولاد است که بسیاری از اوقات نیز از آن نمونه‌برداری انجام شده و در آزمایشگاه‌ها عیارسنجی می‌شوند. در واحد آزمایشگاه نیز مجموعه‌ای از آنالیزهای متالورژیکی، اعم از مخرب یا غیرمخرب، انجام می‌شود تا مناسب بودن آن فولاد بر حسب نیاز کارفرما و صنعت مورد نظر مشخص شود.

خوش‌راه در خصوص زمان و نوع آزمون‌های بازرسی گفت: زمان انجام بازرسی‌ها بسته به شرایط مختلف نیز متفاوت است. از جمله پارامترهای دخیل در تعیین زمان، تعیین نوع بازرسی است که شامل بازرسی حین حمل، بازرسی در مبدا و بازرسی در مقصد است. به‌طور کل در بهترین حالت، حدود 2 هفته یک فرآیند بازرسی طول می‌کشد. نوع مخرب یا غیرمخرب بودن آزمایش‌های بازرسی نیز به نوع محصول بازمی‌گردد. به‌عنوان مثال اگر لوله‌های وارداتی دارای درز جوش‌دار باشد، آزمایش‌ها باید به‌صورت غیرمخرب انجام شود و جوش‌های به‌نوعی بررسی شوند که صحت و کیفیت آن‌ها تایید شود.

این کارشناس فنی در خصوص زمان انجام آزمایش‌ها نیز خاطر نشان کرد که: آزمون‌ها یا بر اساس درخواست اداره استاندارد و یا بر حسب نیاز کارفرما انجام می‌شود. اگر بر اساس نیاز کارفرما باشد، شرکت بازرسی پس از نمونه‌برداری‌ها و انجام تست‌ها، گزارش‌های لازم را به کارفرما تحویل می‌دهد، کارفرما آن را به اداره استاندارد تحویل داده و نامه ترخیص کالا از کمرگ یا تحویل کالا به پیمانکار صادر خواهد شد.

وی در ادامه با اشاره به اهمیت بازرسی‌ها عنوان کرد: صحت بازرسی‌ها نیز به عملکرد آزمایشگاه و اینکه آیا آن آزمایشگاه مورد تایید اداره استاندارد هست یا خیر، بازمی‌گردد. لازم به ذکر است که گاهی اوقات نیز تخلف‌هایی صورت می‌گیرد که این امر از میزان اطمینان به گواهی‌های بازرسی می‌کاهد. حال این تخلف‌ها یا اشتباه‌های آزمون بازرسی خود را در زمان مصرف نشان می‌دهند. به‌عنوان مثال در جایی که خطوط لوله گاز کشیده می‌شود؛ اگر در بازرسی آن لوله‌ها استباهی رخ داده باشد، زمان استفاده از آن لوله‌ها، قسمت معیوب آن‌ها منفجر شده و بدین صورت زیان‌های جدی جانی و مالی وارد خواهد کرد که علاوه بر زیان‌های وارده، در صورت بروز چنین حادثه‌ای در یک پروژه، به مدت چند ماه اجرای آن پروژه به حالت تعلیق در می‌آید. 

خوش‌راه در پایان در خصوص کالاهای خارجی وارداتی به کشور نیز گفت: این کالاها یک بازرسی در مبدا و یک بازرسی در مقصد دارند. حال اگر از شرکت‌های بازرسی معتبر در کل پروسه استفاده شود، از ورود کالای با کیفیت کم و یا معیوب جلوگیری خواهد شد. با این حال اگر باز هم تخلفی در واردات محصول توسط بازرس صورت بگیرد، این امر خلاف گواهی‌نامه 17020 و تعهدنامه بازرس است و در نهایت بازرس باید پاسخ‌گو باشد.

 

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
cache/resized/5cd178fc5cb9d30bb4b06084fbd0c0d1.jpg
سرمقاله/علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ بّوَد کز طرفی،
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family