• آخرین های اقتصاد
 • محبوبترین های اقتصاد


 

ویژه ها

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

اخبار فلزات: مدیرعامل شرکت فولاد امیرکبیر کاشان انتظار بخش صنعت فولاد از دولت آتی را اولویت دادن به اجرای «قانون حمایت از تولید» خواند.

عزیز قنوانی در گفتگوی اختصاصی با «اخبار فلزات» انتظارات همه بخش‌های صنعت و معدن و فعالان اقتصادی از دولت آتی را  قبل از هر چیز اجرای «قانون حمایت از تولید» دانست و گفت: این قانون پیش‌تر مصوب شده و حالا زمان اجرای آن است.

این مدیر بخش فولاد کشور ادامه داد: قبل از هر چیز، تسهیلات ارزان برای بخش صنعت به‌عنوان سرمایه در گردش تولید لازم است که انتظار می‌رود دولت آتی در این مورد اقداماتی را انجام دهد. قنواتی توضیح داد: هر واحد تولیدی برای اینکه بتواند تولید انجام دهد به مواد اولیه نیاز دارد و از زمانی که درخواست خرید مواد اولیه می‌دهد تا تولید و پس از آن فروش محصول، دست‌کم 6 ماه زمان می‌برد و در این 6 ماه نباید حساب تولیدکننده خالی باشد. چرا که پول تولیدکننده بعد از پروسه تولید و فروش باز می‌گردد و در این فاصله تولیدکننده باید بتواند جنس مورد نیاز برای تولید بعدی را خریداری کند و هم‌چنین هزینه های خود را پوشش دهد. به گفته وی، برای هر صنعت این سرمایه در گردش متفاوت است و ممکن است 2 یا چند ماه زمان ببرد.

عزیز قنوانی تصریح کرد: به جز این مورد، ممکن است یک تولیدکنند، محصول خود را تولید کرده باشد، اما بازار در آن زمان که محصول نهایی شد، کشش لازم را نداشته باشد. تولید کننده نباید دست از کار بکشد، بلکه باید به تولید ادامه دهد و حتی اگر بازار هم کشش نداشته باشد، باید محصول نهایی انبار شود تا زمانی که شرایط فروش فراهم شود. در این فاصله نیز تولیدکننده حتما نیاز به سرمایه در گردش دارد و لازم است دولت در این شرایط به تولید کننده وام بپردازد.

مدیرعامل شرکت فولاد امیرکبیر کاشان در ادامه گفتگو به موضوع مالیات اشاه کرد و گفت: اولویت بعدی موضوع مالیات است و لازم است دولت آتی این مشکل را حل کند. وی تصریح کرد: معضل همه ما تولیدکنندگان مالیات است و همه واحدهای تولیدی پرونده مالیاتی دارند چرا که قانون در بسیاری از موارد شفاف و مشخص نیست و باید برای تولید کننده تفسیر شود.

قنواتی همچنین در ادامه به یکی دیگر از معضلات مالیات در بخش فولاد اشاره و اضافه کرد: بسیاری از فعالان در زمینه خدمات و فروش در بازار، چندین برابر تولیدکنندگان سود دارند، اما یک صدم واحدهای تولیدی هم مالیات نمی‌دهند. ما تولیدکنندگان چون همه اقداماتمان شفاف است و همه فعالیتمان قابل پیگیری است، برای همین مالیات بیشتری از ما اخذ می شود.

مدیرعامل شرکت فولاد امیرکبیر کاشان از اقدام به برقراری تعرفه‌ها در دولت یازدهم یاد کرد و افزود: برقراری تعرفه برای واردات فولاد موضوعی است که انتظار می‌رود، دولت دوازدهم پای آن ایستادگی کند. قنواتی توضیح داد: وقتی می‌گوییم حمایت از تولید داخل، باید به این موضوع توجه داشت، فرآیند و تجهیزات ما در داخل کشور به گونه‌ای است که امکان رقابت نداریم. همچنین به‌دلیل سیاست‌هایی که در دوره‌های قبل بود، نیروی انسانی زیادی به صنعت تحمیل شد و این عاملی شد که هزینه‌های تولید بسیار بالا برود و امکان رقابت نداشته باشیم. به گفته وی، تعرفه‌ها می‌توانند از تولید داخل حمایت کنند و باید به گونه‌ای باشد که بتوانیم با تولید خارجی رقابت کنیم. قنواتی تاکید کرد: در دولت یازدهم، به ویژه نیمه دوم سال گذشته که نظام تعرفه‌ها سفت و سخت گرفته شد، شرایط برای تولیدکنندگان مقداری بهتر شد. باید توجه داشته باشیم که پیش از آن، حدود 2 میلیون تن محصول داشتیم که در انبارها مانده بود و با جدی گرفتن تعرفه‌ها به فروش رفت.

عزیز قنواتی در پایان گفتگو با «اخبار فلزات» همچنین تاکید کرد: ما نباید از دولت انتظار بی‌جا و غیرمنطقی داشته باشیم. توقعمان همان چیزهایی است که از دست دولت بر می آید و قادر به انجام آن است.

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
cache/resized/5cd178fc5cb9d30bb4b06084fbd0c0d1.jpg
سرمقاله/علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ بّوَد کز طرفی،
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family