• آخرین های اقتصاد
 • محبوبترین های اقتصاد


 

ویژه ها

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

اخبار فلزات: مدیرعامل شرکت کارگزاری باهنر انتخاب مدیران زبده را متضمن بهبود شرایط اقتصادی و به جریان افتادن چرخ اقتصاد دانست.

سید محمود حسینی‌پور در گفتگو با «اخبار فلزات» انتظار از دولت آتی را انتخاب مدیران توانمند و زبده خواند و گفت: با انتخاب نیروهای متخصص و کارکشته شرایط اقتصادی می‌تواند بهبود یابد.

این فعال اقتصادی با اشاره به وابستگی بخش‌های مختلف اقتصادی به یکدیگر افزود: نباید به صورت بخشی به موضوع اقتصاد نگاه کرد و باید با دید کلان با اقتصاد مواجه شد. وی ادامه داد: این طور نیست که هر بخش رونق اقتصادی مجزا داشته باشد، بلکه با ایجاد رونق اقتصادی، همه بخش‌ها از آن منتفع خواهند شد. به گفته وی، اگر در بخشی رونق ایجاد شود، درآمد ایجاد می‌کند و این درآمد به سایر بخش‌ها منتقل می‌شود، موجب مصرف می شود و مصرف، عامل تولید بیشتر می‌شود و این چرخه ادامه پیدا می‌کند تا همه از آن منتفع می‌شوند.

حسینی‌پور شرایط اقتصاد جهانی را عامل تاثیر گذار در زمینه تولیدات فلزات خواند و تصریح کرد: بخشی از ابزارهای بهبود شرایط در داخل کشور است که انتخاب افراد زبده و همچنین ایجاد امنیت و آرامش در بازار از آن جمله است و باعث بهبود وضع اقتصاد و عامل خرسندی همه می‌شود. اما به‌طور خاص، در بخش فلزات در حقیقت بازار جهانی می‌تواند باعث رونق یا رکود شود. به گفته وی، در بخش‌های دیگری چون کشاورزی یا پتروشیمی، ابزارهای بهبود و رونق بازار بیشتر داخلی هستند، اما در مورد فلزات این گونه نیست.

مدیرعامل شرکت کارگزاری باهنر در ادامه تاکید کرد: کاهش قیمت جهانی فلزات بدترین اتفاقی است که منجر به ایجاد رقابت منفی و کاهش مضاعف قیمت شده است. اگر رونق در بازار جهانی اتفاق بیفتد و قیمت بالا برود، به تبع آن، برای ما هم ایجاد رونق می‌کند.

حسینی‌پور به هزینه‌های تولید داخلی هم اشاره کرد و توضیح داد: کاری که ما باید در داخل انجام دهیم، کنترل هزینه‌ها است. با کاهش هزینه‌ها قیمت محصولات پایین می‌آید و رقابت پذیری تولیدات داخلی بیشتر می‌شود.

وی همچنین وجود تیم اقتصادی قوی در دولت را عاملی برای ترمیم ساختارهای اقتصادی دانست و گفت: اگر تیم اقتصادی دولت قوی باشد، ممکن است با اقداماتی همچون تزریق مالی، کاهش قیمت سوخت و اقداماتی از این قبیل به کاهش هزینه‌‎های تولید کمک کند که این می‌تواند در رونق بخش تولید موثر باشد، اما اصل مهم قیمت محصولات در بازارهای جهانی است که شاید 10 برابر اقداماتی از قبیل موارد عنوان شده، در رونق اقتصادی تاثیر گذار است.

رونق بازارهای داخلی مورد دیگری بود که حسینی پور به آن اشاره کرد. وی گفت: بالا بردن تقاضا در بازار داخلی می‌تواند کمک دیگری در حمایت از تولیدکننده باشد، چرا که بالا رفتن تقاضا، افزایش قیمت‌ها را به‌دنبال خواهد داشت، اما این روش هم روشی دائمی و رونق واقعی نیست، چرا که در صورت افزایش قمیت تولید داخلی، واردات رونق می‌گیرد و باز هم به تولید داخلی ضربه وارد می شود. از این رو، موثرترین اتفاق برای رونق در فلزات، اصلاح قیمت جهانی است.

وی توضیح می‌دهد: اگر بازار جهانی رشد داشته باشد، رکود جهانی کاهش می‌یابد و قیمت‌ها بالاتر رفته در نتیجه رونق بیشتری برای صنایع ایجاد می‌شود، این موضوع در کنار کاهش هزینه های تولید می‌تواند رونق خوبی برای صنایع ما ایجاد کند. پس لازم است همزمان ما هزینه‌های خود را کنترل کرده، قیمت تولید را کاهش دهیم.

سید محمود حسینی‌‌پور در پایان گفتگو با «اخبار فلزات» تاکید کرد: در عین حال دولت می‌تواند کمک کند، اعتبار اختصاص بدهد، هزینه‌ها را کاهش دهد و به انحنای مختلف به تولید کمک کند، اینها همه تاثیرگذار هستند، اما در نهایت عامل اصلی و اساسی همان قیمت بازار جهانی است.

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
cache/resized/5cd178fc5cb9d30bb4b06084fbd0c0d1.jpg
سرمقاله/علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ بّوَد کز طرفی،
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family