• آخرین های اقتصاد
 • محبوبترین های اقتصاد


 

ویژه ها

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

اخبار فلزات: قائم مقام خانه صنعت و معدن ایران بهبود محیط کسب را مهمترین انتظار فعلان بخش‌های مختلف اقتصادی از دولت دانست.

آرمان خالقی در گفتگو با «اخبار فلزات» با اشاره به برنامه‌ها و شعارهای انتخاباتی رئیس دولت دوازدهم، بهبود محیط کسب و کار را مهمترین مطالبه بخش اقتصاد از دولت آتی خواند و گفت: موضوع بهبود محیط کسب و کار به‌عنوان کم هزینه‌ترین و دست یافتنی ترین موضوعی است که دولت می تواند برای آن برنامه ریزی کند.

این مدیر اقتصادی کشور افزود: دولت دوازدهم بر مبنای مجموعه‌ای از شعارها و برنامه‌ها توانست آرای مردم را کسب کند که مهمترین موضوعات مطروحه در انتخابات مسائل اقتصادی بود. در همین راستا، جناب آقای دکتر روحانی یک سری برنامه‌ها و افق‌هایی را ترسیم کرد و مطالبات باید در راستای این برنامه‌ها باشد. به گفته وی، خواسته مهمی که در زمینه اقتصاد وجود دارد، بهبود محیط کسب و کار است که از آن جمله می‌توان به بهبود شاخص‌های مربوط به صدور پروانه‌ها و مجوزها اشاره کرد.

خالقی به بوروکراسی برای شروع به فعالیت اقتصادی اشاره کرد و ادامه داد: در هر مرحله از فعالیت اقتصادی نیاز به مجوز وجود دارد و دولت باید در مسیری حرکت کند که درکمترین زمان و با نازل ترین هزینه این روند قابل انجام باشد.

قائم مقام خانه صنعت و معدن ایران با اشاره به اینکه حرکت در این مسیر هزینه‌ای زیادی به دولت تحمیل نمی‌کند گفت: در عین حال، دولت با بهبود محیط کسب و کار و با استفاده از سیستم «پنجره واحد» می‌تواند واحدهای تولیدی را بهتر کنترل کند و دسترسی دولت به اطلاعات دقیق نیز تسهیل می‌شود. این کار باعث کاهش هزینه‌های دولت شده و دولت چابک تر و کارآمدتر خواهد شد.

خالقی دومین موضوعی مورد انتظار از دولت آتی را رونق بازار دانست و افزود: دولت مدعی است که اقتصاد ملی از رکود خارج شده است، اما قطعا وارد مرحله رونق نشده‌ایم و برای این کار لازم است برنامه‌ریزی جدی برای بخش‌های مختلف صورت گیرد.

وی بخش مسکن را از جمله بخش‌هایی دانست که خود عامل رونق بخش‌های مختلف اقتصاد است. خالقی توضیح داد: بسیاری از بخش‌های اقتصاد و صنایع ما وابسته به رونق بخش مسکن و ساخت و ساز و نیز پروژه های عمرانی هستند. دولت می‌تواند با فعال کردن این بخش، بسیاری از صنایع پایین دستی که طیف وسیعی از صنایع را در بر می‌گیرد فعال کند. وی تاکید کرد: به نظرم فعال کردن این بخش برای دولت آتی الزامی است.

قائم مقام خانه صنعت و معدن ایران رفع مشکلات تولید را از دیگر مطالبات دانست و گفت: مشکلات تولید فهرستی بلندبالا دارد و رفع آنها در هر بخش نسخه خاص خود را می طلبد. دولت باید برای غلبه با مشکلات، با بخش خصوصی هر حوزه ارتباط تنگاتنگ داشته باشد و نظرات و پیشنهادات بخش خصوصی را بگیرد، با آنها به مباحثه بنشیند تا بهترین راه را اتنتخاب و سیاست‌ها را اصلاح کند.

خالقی تحویل تصدی‌های قابل واگذاری به بخش خصوصی را از موارد دیگری عنوان کرد که حرکت در مسیر آن از دولت آتی انتظار می‌رود. وی افزود: دولت باید نسبت به تحویل تصدی‌های قابل واگذاری به بخش خصوصی اقدام کند و از این طریق، بدنه خود را کوچک کرده از تصدی‌گری دست بردارد و به سمت خصوصی سازی واقعی حرکت کند. این مسیر باعث می‌شود تا دولت چابک، قبراق و کارآمد شود و بهره‌وری در آن بالا برود تا در نهایت به‌عنوان یک ناظر دقیق و یک برنامه‌ریز درست در جایگاه اصلی خود قرار گیرد. به گفته وی دولت نباید خود را درگیر کارهای اجرایی کند.

آرمان خالقی در پایان گفتگوی خود با «اخبار فلزات» تاکید کرد: اگر در این دولت شاهد توسعه و توانمندی بخش خصوصی نشویم شاید مشکلات چند برابر شود.

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
cache/resized/5cd178fc5cb9d30bb4b06084fbd0c0d1.jpg
سرمقاله/علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ بّوَد کز طرفی،
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family