• آخرین های اقتصاد
 • محبوبترین های اقتصاد


 

ویژه ها

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

اخبار فلزات: مدیرعامل شرکت فناوری ذوب آذر آلکو ادغام وزارتخانه های صنایع و معادن و بازرگانی را عامل مشکلات متعدد برای صنعت خواند.

سعید فرشباف در گفتگو با «اخبار فلزات» ادغام وزارتخانه‌های غیر مرتبط و تخصصی صنایع و معادن و بازرگانی را عامل بسیاری از مشکلات برای بخش صنعت خواند و گفت: این ادغام باعث شد افراد غیر متخصصی وارد کار شوند که از جزئیات امور اصلا سررشته نداشتند.

این مدیر بخش صنعت با یادآوری تخصص مورد نیاز برای مدیریت در هر کدام از بخش های صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد: این ادغام از ابتدا اشتباه بود، من نمی‌دانم چگونه و بر چه مبنایی صورت گرفت، چرا که هر کدام از این مقوله‌ها کار تخصصی می‌خواهد و قطعا یک نفر نمی‌تواند آنها را مدیریت کند.

فرشباف ادامه داد: حتی در صورتی که مدیریت صحیح باشد، باز هم اداره سه مقوله مجزا به‌طور همزمان مشکلات زیادی را فراهم می آورد، حالا فرض کنید این سه حوزه متفاوت و دشوار را به یک مدیر ناکارآمد بسپارند، در آن صورت فاجعه به بار خواهد آمد.

وی با انتقاد از مدیریت حاکم بر وزارت صمت گفت: افرادی مسن تجربیات ارزشمندی دارند، اما سن بالا مقتضیاتی دارد که از آن جمله کاهش فعالیت است، با این حال سپردن سه حوزه بسیار گسترده و سخت به افراد مسن، نتیجه‌ای جز آشفتگی وضعیت فعلی هر سه حوزه ندارد. فرشباف در عین حال گفت: نباید از انصاف بگذریم، تیم اقتصادی دولت بسیار قوی است. مدیریت وزارت اقتصاد و شخص وزیر نخبه و توانمند است، زبانزد است و برای همین هم توانست تورم را مهار و رشد اقتصادی ایجاد کند. اما در مورد وزارت صمت این اتفاق نیفتاد و به نظرم این انتخاب اشتباه بود و وقتی زیانبارتر شد که در واقع سه وزارتخانه مجزا با حجم بزرگی از کارهای تخصصی به یک مدیر سپرده شد.

فرشباف مشکلات پیش از تشکیل دولت یازدهم را هم مزیدی بر علت دانست و افزود: دولت یازدهم در واقع ویرانه‌ای تحویل گرفت و از ابتدا مشکلات زیادی گریبان‌گیر دولت بود، برای همین هم بهتر بود برای وزارتی که کار سه وزارتخانه را همزمان انجام می دهد، وزیری توانمندتر انتخاب می‌شد. وی تاکید کرد: ما افراد متخصص و توانمند زیادی در این سه حوزه به ویژه صنعت داریم، افرادی که با استفاده از نبوغ خود مراحل را طی کردند و از صفر خود را به تولیدکننده برتر صنعتی تبدیل کردند؛ باید از این ظرفیت ها استفاده کرد.

مدیرعامل شرکت فناوری ذوب آذر آلکو مثالی از مشکلات پیش آمده در حوزه صنعت آورد و توضیح داد: سال 91 قراردادی با یک شرکت در ترکیه داشتیم و محموله اول را صادر کردیم، اما جلوی صادرات محموله دوم به بهانه اینکه مواد صادراتی مواد اولیه است، گرفته شد. متاسفانه هیچ کارشناسی وجود نداشت که بتواند تشخیص دهد موادی که ما صادر می‌کردیم، ماده اولیه نبود و با ارزش افزوده بسیار بالا در حال صادرات بود. وی همچنین مشکلاتی که تولیدکنندگان با خودروسازان دارند را از دیگر مواردی دانست که به دلیل فقدان تخصص مدیران وزارتخانه‌های ادغام شده برای هر دو طرف خودرو ساز و صنعتگر پیش آمده است.

فرشباف در پایان گفتگو با «اخبار فلزات» ابراز امیدواری کرد در دولت آتی این سه حوزه از هم تفکیک شود و سه وزارت پویا به مدیریت افراد توانمند شکل بگیرد و هر کدام درحوزه تخصصی خود بتوانند از مشکلات بکاهند.

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
cache/resized/5cd178fc5cb9d30bb4b06084fbd0c0d1.jpg
سرمقاله/علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ بّوَد کز طرفی،
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family