• آخرین های اقتصاد
 • محبوبترین های اقتصاد


 

ویژه ها

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

اخبار فلزات: تحریم‌ها در چند سال گذشته باعث شده بود تا به‌دلیل عدم ورود تکنولوژی‌های نوین و سرمایه‌گذار خارجی، بسیاری از صنایع کشور از دنیا عقب بمانند. چرا که بیشترین تحریم‌های اعمال شده در زمینه مالی و بانکی بود. در زمان تحریم‌ها هیچ‌گونه ارتباط مالی و بانکی میان ایران و دیگر کشورها حتی کشورهای همسایه وجود نداشت و اقتصاد کشور از این مساله صدمه دید. ضمن اینکه سرمایه‌گذاران خارجی هیچ‌ راهی برای ورود به کشور نداشتند. در عین حال به‌دلیل تحریم‌ها، میزان صادرات ایران در بسیاری از حوزه‌ها از جمله نفت، به‌شدت کاهش یافت. این در حالی است که با روی کار آمدن دولت یازدهم، فضا و رویکرد دنیا نسبت به ایران تغییر کرد و توافق برجام حاصل شد. طی این توافق تمامی تحریم‌های مالی و بانکی مرتبط با صنعت هسته‌ای لغو شد. ماهنامه «اخبار فلزات» برای بررسی عملکرد دولت یازدهم در این زمینه، گفت‌وگویی را با سخنگوی وزارت امور خارجه انجام داده است. بهرام قاسمی معتقد است: با حاصل شدن توافق برجام، راه برای ورود سرمایه‌گذاران به کشور هموار شده و وزارت امور خارجه این مسیر را تسهیل کرده است. وی همچنین می‌گوید: عملکرد دولت و وزارت امور خارجه تنها به حصول توافق محدود نمی‌شود، بلکه یک ستاد نیز در جهت ایجاد دیپلماسی فعال اقتصادی در وزارت امور خارجه فعال شده است. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.

طی 4 سال گذشته، وزارت امور خارجه چه نقشی را در باز شدن فضای سیاسی و بهبود روابط تجاری ایران با دیگر کشورها ایفا کرده است؟
در صورتی که بخواهیم به 4 سال گذشته کشور نگاهی بیندازیم، باید فضای پیش از آن را نیز بررسی کنیم. چرا که باید توجه شود که دولت یازدهم از کدام نقطه و در چه شرایطی آغاز به‌کار کرد. وضعیتی که 4 سال پیش کشور با آن دست‌وپنجه نرم می‌کرد این بود که در کشور فضای تحریم های جدی قرار داشت و 6 قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل علیه کشورمان صادر شده بود. علاوه بر این، تعداد زیادی قطعنامه هم از طرف آژانس بین‌المللی انرژی اتمی علیه ایران صادر شده بود. همچنین در کنار آن‌ها چگونگی رفتار بین‌المللی در در قبال ایران بر کشور سایه انداخته بود. برای اولین بار آمریکا و برخی از کشورهای غربی توانسته بودند یک سیستم بسیار هوشمند از تحریم را در مورد ایران اعمال کنند. این سیستم هوشمند برای اولین بار در تاریخ در مورد یک کشور به اجرا درآمده بود. کشور از لحاظ اقتصادی و تجاری کاملا با معضلات و سختی هایی روبرو بود، اگر چه مقاومت مردم و توانمندی های ایران بی شمار هستند و در بسیاری حوزه ها آنها به اهداف خود نرسیدند. در مورد روابط سیاسی نیز کشور با انسداد جدی در روابط خارجی مواجه بود. زیرا تمامی کشورها حتی همسایگان، بنا به اهمیت قطعنامه‌های شورای امنیت به‌نوعی مجبور بودند این تحریم‌ها را رعایت کنند. بنابراین وضعیت کشور بسیار استثنایی و خاص بود که همه درها به روی آن بسته بود که از جمله آن می‌توان به روابط تجاری، بازرگانی و اقتصادی اشاره کرد. در همین حال مهم‌ترین تحریم اعمال شده علیه ایران تحریم بانکی بود و بیشترین تحریم اعمال شده و نیز بیشترین زیان کشور از ناحیه تحریم‌ها نیز در همین مورد بود. این تحریم سیستم بانکی کشور ما را از دنیا جدا کرده بود.

در چنین شرایطی دولت یازدهم در یک اجماع ملی برای برداشتن این تحریم‌های ظالمانه و ایران‌هراسی دامن زده شده، گام‌های ابتدایی را در مورد لغو تحریم‌ها برداشت. مهم‌ترین هدفی که این دولت دنبال کرد، برداشتن تحریم‌ها و قطعنامه‌‎های شورای امنیت سازمان ملل علیه ایران بود. زیرا به‌دلیل نوع قطعنامه‌ها که تحت فصل هفتم منشور ملل متحد قرار می‌گیرند، می‌توانست در مواقع خاص خطراتی را به کشور تحمیل کند. اگر به این 2 مقوله توجه شود که وزارت امور خارجه در این 2 حوزه یعنی تحریم‌ها و قطعنامه‌ها چگونه عمل کرد، باقی مسائل مشخص می‌شود. تلاش‌هایی که بعدها توسط تیم مذاکره‌کننده تحت عنوان برجام از آن یاد می‌شود، یکی برداشتن تحریم‌ها بود و دیگری نیز قطعنامه‌های شورای امنیت. در این دولت تلاش شده است تا ایران روابط خود با کشورهای جهان را توسعه داده و بتواند به وضعیت عادی بازگردد. البته در ابتدا قابل تصور نبود که مذاکرات این مقدار مشکل‌ساز و طولانی باشد. اکنون بیش از یک سال از اجرایی شدن توافق می‌گذرد و باید توجه داشت که یک سال زمان چندان زیادی برای عادی سازی و تحقق پروژه‌های اقتصادی و تجاری نیست. ضمن اینکه در یک سال گذشته شاهد برخی کارشکنی‌ها و موانع در راه اجرای برخی از تعهدات بودیم. بنابراین کشور با برخی مشکلاتی مواجه است که ممکن است اجازه ندهند بخش تجاری و بازرگانی به‌ آسانی و در همه حوزه ها به فعالیت بپردازد. پس تلاش و مقاومت ما باید ادامه یابد.

به‌نظر جنابعالی چه پارامترهایی می‌توانند روابط تجاری ایجادشده را حفظ و به گسترش آن کمک کنند؟
روابط مطلوب با سایر کشورها یکی از اهداف دولت و نظام جمهوری اسلامی است. قرار نیست که ایران روابط نامطلوبی را با دیگر کشورها داشته باشد. البته تکلیف یک کشور در سیاست خارجی کنونی مشخص است، ولی با سایر کشورها هیچ محدودیتی برای گسترش روابط وجود ندارد. تاکید می‌شود روابط راهی دو طرفه است که تنها خواست یک طرف آن را محقق نمی‌سازد. آنچه مسلم است از دید دستگاه دیپلماسی کشور، گسترش روابط با دیگر کشورهای جهان امری طبیعی است و دولت نیز در این مسیر حرکت می‌کند. عواملی همچون جایگاه جمهوری اسلامی ایران، موقعیت جغرافیایی، منابع طبیعی، نیروی انسانی و مجموعه عواملی است که در واقع توانمندی‌های کشور محسوب شده و باعث می‌شود تا نگاه جهان و کشورهای مهم به‌سمت ایران مثبت و قابل توجه باشد. بنابراین بستر لازم برای گسترش روابط مهیا است. اما با این حال میزان استفاده از فرصت‌ها برای پیشرفت کشور به عوامل متعددی نیاز دارد. در عمل و اجرا همواره می‌توان با یک کشور کار کرد و آن را به سامان رساند. در این رابطه به‌طور حتم منافع یک طرفه نیز نخواهد بود و برای پایداری یک رابطه، سود متقابل و منافع مشترک دو طرفه لازم است.

باید توجه داشت هیچ کشوری برای خوشایند کشور دیگر کار نمی‌کند و قطعاً در روابط، سود و منافع خود را در نظر می‌گیرد. این موضوع در مورد کشور ما نیز صادق است و کشور در روابط خارجی منافع خود را دنبال می‌کند. بنابراین باید در مسیری حرکت کرد که در مورد بخش‌های مختلف مانند تجارت، پروژه‌های اقتصادی و فنی و.. بتوان در حوزه‌هایی به تفاهم رسید که سود و همکاری متقابل به‌طور کامل شکل گیرد. هر اندازه که این تفاهمات و قراردادها بیشتر باشد، به‌طور حتم ظرفیت و پتانسیل باقی ماندن روابط را در وضعیت مطلوب تضمین خواهد کرد. امروزه روابط اقتصادی در جهان از اولویت بسیاری برخوردارند. این یعنی در دنیای امروز برای داشتن یک رابطه خوب سیاسی، باید روابط اقتصادی را با کشورهای مهم تعریف کرد. در این میان کشورهایی وجود دارند که با ایران یا مکمل نیستند و یا اینکه ظرفیت لازم را برای روابط اقتصادی و سیاسی ندارند. در واقع ظرفیت‌های اقتصادی است که می‌تواند تداوم روابط را تضمین کند. در عین حال هر اندازه که روابط اقتصادی نیز عمیق‌تر باشد و حجم بیشتری را به خود اختصاص دهد، نهایتاً می‌توان رابطه را حفظ کرد و آن را به‌تدریج توسعه داد.

بهبود فضای دیپلماسی تجاری ایران با دیگر کشورها، چه تاثیری بر ایجاد امنیت سرمایه‌گذاری در کشور و بقای آن دارد و وزارت امور خارجه چه راهکارهایی را برای گسترش مشارکت‌های خارجی اتخاذ کرده است؟
همان‌طور که پیش‌تر نیز به آن اشاره شد، تحریم‌ها و قطعنامه‌ها تا حد بسیار زیادی ایران را در محدودیت قرار داده بود. در حال حاضر این 2 مشکل در ابعاد کلان برطرف شده‌ است. امروزه تحریم‌های هسته‌ای وجود ندارند و دولت یازدهم راه را برای همکاری‌های تجاری و اقتصادی بیشتر در جهت سرمایه‌گذاری باز کرده است. اما باید توجه داشت که آمدن سرمایه‌گذاران خارجی به کشور یا سرمایه‌گذاری و ورود تکنولوژی‌های نوین تنها به بخش روابط خارجی و لغو تحریم‌ها محدود نمی‌شود. پس از اینکه تحریم‌ها مرتفع و قطعنامه‌ها ملغی شد و روابط به حالت عادی بازگشت، باید پارامترهایی را در داخل کشور فراهم آورد که سرمایه‌گذار خارجی و یا حتی گردشگر به کشور وارد شود. برای ورود این 2 به کشور به امنیت، زیرساخت‌های توریستی و خدمات نیاز است. البته کشور ما از لحاظ امنیت در منطقه خاورمیانه نمونه است و ضریب امنیت بسیار خوبی در میان کشورهای منطقه دارد. در مورد سرمایه‌گذاری تامین امنیت نیاز است و همواره پول سرمایه‌گذار در جایی هزینه می‌شود که در آن امنیت وجود داشته باشد.

سرمایه‌گذار در هزینه‌های خود سود حاصل را لحاظ می‌کند. ضمن اینکه همواره سرمایه‌گذار فضای کسب ‌و کار شامل پرداخت مالیات، سهولت انجام کار، فعالیت‌های بانکی و نقد کردن پول و بسیاری از مسائل را در نظر می‌گیرد. بنابراین برای وارد شدن سرمایه به کشور باید بسترهای لازم فراهم شوند که این موضوع تنها بر عهده وزارت امور خارجه نیست و به ارگان‌های متعددی در کشور اعم از سازمان گمرک، وزارت امور اقتصادی و دارایی، وزارت صنعت، معدن و تجارت و... بازمی‌گردد. بنابراین باید همه ارگان‌ها، سازمان‌ها و وزارتخانه‌ها در راستای یکدیگر با هماهنگی مشخص حرکت کنند تا به جذب سرمایه و آماده‌سازی بستر آن در کشور کمک شود. در واقع دیپلماسی خارجی کشور در این مرحله نقش بسیار زیادی را در تعامل با کشورهای دیگر و عادی‌سازی روابط ایفا می‌کند. ضمن اینکه وزارت خارجه به دیگر کشورها نشان می‌دهد که ایران برای سرمایه‌گذاری امن است. ایران قصد دارد با دنیا ارتباط برقرار کند و به فعالیت بپردازد. به‌نظر می‌رسد که این موضوع در دولت یازدهم تا حد زیادی محقق شده است. در صورتی که موانعی در راه جذب سرمایه وجود دارد، باید علت آن توسط همه نهادها جست‌وجو و نهایتاً رفع شود. لازم به‌ذکر است که به‌طور حتم بخشی از فرآیند جذب سرمایه زمان‌بر خواهد بود. این یعنی پس از یک سال و چند ماه از اجرایی شدن توافق برجام، نمی‌توان توقع داشت که الزاماً همه سرمایه‌گذاران به ایران وارد شوند.

مساله‌ای که به‌دقت مورد تجزیه و تحلیل قرار نمی‌گیرد و حتی برخی آن را فراموش می‌کنند، وضعیت نابسامان منطقه خاورمیانه و همسایگان ما است. این موضوع یکی از پارامترهایی است که برای یک سرمایه‌‌گذار خارجی شاخص مهمی تلقی می‌شود. به‌عنوان نمونه هنگامی که یکی از همسایگان کشور ما دچار آشوب شده و یا در آن کودتا رخ داده است، در عین حال کشور ما با آن‌ کشور مناسبات زیادی هم از لحاظ اقتصادی و هم ترانزیتی دارد، به‌طور حتم این مساله بر روی ورود سرمایه‌گذار خارجی به کشور ما اثر بسیاری می‌گذارد و ممکن است سرمایه‌گذار تا پایان مناقشه صبر کند.

در کنار این مسائل انتخابات آمریکا نیز در سال گذشته انجام شد که این اتفاق نیز ورود سرمایه‌گذاران خارجی را با کندی مواجه می‌کند و آن‌ها منتظر مانده‌اند که مشخص شود چه اتفاقی در آمریکا رخ خواهد داد. در نهایت رویکرد دولت جدید آمریکا با ایران با توجه به نوع روابط، توافق برجام، شعارهای انتخاباتی و... چگونه خواهد بود. در این برهه زمانی ممکن است که کشور ما با مکث از سوی سرمایه‌گذاران مواجه شود. در صورتی که انتخابات آمریکا نیز به پایان رسیده، باز هم سرمایه‌گذاران منتظر ‌مانده‌اند تا رویکرد دولت جدید آمریکا را در قبال ایران مشاهده کنند. ضمن اینکه در ایران نیز قرار است یک انتخابات انجام شود. در این زمان نیز بسیاری از سرمایه‌گذاران منتظر می‌مانند تا انتخابات به سرانجام برسد. بنابراین عوامل بسیار زیادی برای جذب سرمایه در حوزه سیاسی، در حوزه منطقه‌ای، حوزه بین‌الملل، قوانین و مقررات و تعاملاتی که باید در درون کشور ما صورت گیرند، دخالت دارند. لازم به‌ذکر است که گرایش و تمایل کار با ایران در ورود هیات‌های تجاری و اقتصادی به ایران در یک سال و نیم گذشته کاملاً محسوس است. این هیات‌ها به‌ویژه تیم اقتصادی، همراه مهمانان سیاسی یا در کنار آن‌ها و یا به‌صورت جداگانه در ایران حضور داشتند.

بنابراین به‌نظر می‌رسد که یک حرکت جدی، بزرگ و امیدوارکننده آغاز شده است. اما نباید انتظارات را بالا برد که با آمدن این هیات‌ها به کشور یک شکوفایی جدی اقتصادی رخ می‌دهد و اوضاع اقتصادی مناسب خواهد شد. باید توجه داشت که در ابتدا 2 دولت و یا حتی 2 شرکت، یک کمیسیون مشترک را تشکیل می‌دهند، تا با یکدیگر به تفاهم برسند. این یادداشت تفاهم به امضای 2 طرف می‌رسد و به قرارداد تبدیل می‌شود. در پی قرارداد مذاکرات فنی صورت می‌گیرد و از لحاظ فنی نیز تفاهم حاصل می‌شود. سپس مذاکرات مالی صورت می‌گیرد و در کنار آن در برخی موارد مذاکرات حقوقی نیز وجود دارد. بنابراین در برخی موارد برای اجرای یک پروژه بزرگ، 2 تا 3 سال زمان نیاز است تا تفاهم نهایی و آغاز یک پروژه حاصل شود. بنابراین به‌نظر می‌رسد پس از اجرای برجام که تفاهمات با وجود برخی بدعهدی‌ها همچون نارسایی‌ها در سیستم مالی و بانکی انجام شده است، باید منتظر ماند طی یک تا 2 سال آینده حاصل وضعیت اقتصادی بهتر دیده شود.

همچنین می‌توان از زاویه دیگر به موضوع نگاه شود و اینکه اگر در یک سال گذشته برجام وجود نداشت، میزان تولید و صادرات نفت ایران بسیار کمتر از حد کنونی بود و در عین حال پول حاصل از فروش و صادرات نفت نیز به کشور بازنمی‌گشت. در این صورت مشکلات اقتصادی عدیده‌ای در کشور به‌وجود می‌آمد. اما در نهایت این تفاهمات انجام شده و فضای جدید برای کشور به‌وجود آمده و در عین حال حرکت رشد اقتصادی ایران آغاز شده است. اگر چه این حرکت در ابتدا ممکن است کمی کُند به‌نظر برسد، اما در دنیای امروز باید واقعیت‌ها را در نظر گرفت و اگر توافق برجام میان ایران و 1+5 حاصل نمی‌شد، وضعیت صنعت، نفت، پتروشیمی، معدن و صنایع معدنی و بسیاری از صنایع صادرکننده و تولیدی کشور این‌گونه نبود و با یک وضعیت نامطلوبی مواجه می‌شدیم.

در هر حال باید کشور به سمت افزایش توانمندی‌های خود برود و از توان داخلی استفاده کند. در این راستا باید برای جذب سرمایه و سهولت تجارت میان ایران و دیگر کشور، با مدیریت صحیح درون کشور را تقویت کرد. ضمن اینکه برنامه‌ریزی و هدف‌گذاری صحیح نیز از جمله عواملی است که می‌تواند بر بهتر شدن شرایط کنونی اثرگذار باشد. بخش‌هایی نیز که شرایط کنونی را درک کردند و ظرفیت‌های لازم را داشتند، توانستند از همین فرصت کوتاه نیز استفاده کنند و بسیار سریع به نقطه مطلوب خود بازگردند. به‌عنوان نمونه در حوزه نفت، پس از برجام، به کمک نیروهای صنعت نفت و مدیران آن، میزان تولید نفت تا حد زیادی به زمان پیش از برجام بازگشت و بازارهایی را که در زمان تحریم‌ها از دست داده بود، مجدداً به‌دست آورد. در صورتی که صنعت نفت کشور در همین مسیر حرکت کند، می‌تواند گام‌های بسیار بلندی را در جهت پیشرفت و تعالی بردارد. با این حال ممکن است برخی از حوزه‌ها بنا به دلایل مختلف، چابکی و ظرفیت لازم را برای بازگشت به نقطه پیش از اجرای برجام نداشته باشند و در نهایت نتوانستند به پیشرفت‌های لازم برسند.

وزارت امور خارجه چه تمهیداتی را می‌تواند همراه با دیگر ارگان‌ها و وزارتخانه‌ها در راستای بهبود مناسبات تجاری تولیدکنندگان داخلی در نظر بگیرد؟ با توجه به زمان‌بر بودن ماهیت برخی از حوزه‌های فعالیت، چه نکاتی را باید در اجرایی‌شدن آن تمهیدات در نظر داشت؟

برای تحقق چنین شرایطی به تعامل بسیار زیادی نیاز است. مجموعه حاکمیتی در کشور متشکل از همه دستگاه‌ها، سازمان‌ها و وزارتخانه‌ها به یک هماهنگی بسیار دقیق و اشتراکات و تعاملات مشخص نیاز دارد. اگر همه دستگاه‌ها را یک زنجیر در نظر بگیریم، در صورتی که هر یک از حلقه‌های آن گسسته شوند و یا حتی به‌درستی کار نکنند، به‌طور حتم شرایط اقتصادی و فضای کسب‌وکار نامساعد خواهد بود، حتی اگر برخی از حلقه‌های زنجیره توانمند باشند و در مقام خود به‌خوبی عمل کنند.

کاری که در وزارت امور خارجه انجام می‌شود، باز کردن مسیر و تسهیل شرایط سیاسی و روابط است. این یعنی اگر روابط خارجی تسهیل شوند، آنگاه راه برای پیشرفت و مذاکرات در همه حوزه‌ها مانند صنعت، نفت، معدن، صنایع معدنی و بسیاری از دیگر حوزه‌ها باز می‌شود. البته این بدین معنی نیست که حرکت وزارت امور خارجه و دستگاه دیپلماسی کشور به رفع تحریم‌ها محدود شود و در همان نقطه باقی بماند. بلکه باید به‌صورت همیشگی ادامه داشته باشد و دائماً از طریق سفارتخانه‌های جمهوری اسلامی ایران در سطح جهان بتوان خدمات لازم اعم از مشاوره، تسهیلات لازم برای هیات‌های تجاری و اقتصادی کشور، نیازها و اطلاعات مناسب و دلخواه آن‌ها را برای گسترش روابط فراهم کرد. زیرا الزاماً در همه کشورها برای برخی از دستگاه‌ها نمایندگی وجود ندارد. این یعنی ممکن است وزارت صنعت، معدن و تجارت، نماینده یا شرکتی را در همه کشورها نداشته باشد. حتی ممکن است نتواند به برخی از کشورها نماینده اعزام کند. بنابراین بخشی از این وظایف را سفارتخانه‌های ایران در دیگر کشورها برعهده می‌گیرند.

هم‌اکنون فعالیت بسیار مهمی که توسط وزارت امور خارجه و دستگاه دیپلماسی کشور با جدیت دنبال می‌شود و امید می‌رود که با سازوکارهایی که برای آن تعریف می‌شود، به نتیجه برسد، ستاد هماهنگی روابط اقتصاد خارجی است. البته این ستاد سال‌ها پیش در وزارت امور خارجه تاسیس شد، اما فعالیت آن در مقاطع مختلف زمانی طی چند دهه گذشته با فراز و نشیب‌هایی همراه بوده است. در حال حاضر با توجه به نقشی که این ستاد در کشور ایفا می‌کند، مدیریت آن با وزارت امور خارجه است و تحت نظر قائم مقام وزیر اداره می‌شود. این ستاد از نمایندگان اکثر سازمان‌های اقتصادی و حتی بخش خصوصی تشکیل می‌شود که نمایندگان اتاق بازرگانی و حتی برخی از شرکت‌های بزرگ در آن حضور دارند. در ستاد هماهنگی روابط اقتصاد خارجی عمدتاً از سایر دستگاه‌ها در سطح معاون وزیر به نمایندگی حضور می‌یابند. هر 2 هفته یک مرتبه جلسه تشکیل می‌شود و این جلسات چندین ساعت به‌طول می‌انجامند. طی این جلسات، مسائل عمده و مشکلات مطرح می‌شوند و برای آن‌ها راهکارهای لازم تعریف می‌شوند. در این جلسه هر دستگاه به سهم خود وظایفی که به آن مربوط است را دنبال می‌کند. در نهایت در این جلسات دستگاه‌ها به تعامل و تفاهم می‌رسند که زمینه کار اجرایی را فراهم می‌آورد. در حال حاضر این ستاد به‌صورت فعال وظایف خود را انجام می‌دهد و این موضوع به‌ویژه پس از برجام بسیار مشهود است. شاید به جرات بتوان گفت ستاد هماهنگی روابط اقتصاد خارجی جزو معدود تشکیلاتی است که طی 2 سال گذشته بدون هیچ‌گونه وقفه و یا تعطیلی، هر 2 هفته تشکیل جلسه داده است. تمام دستگاه‌های اقتصادی کشور با این ستاد ارتباط دارند و فعالیت‌های این ستاد به‌گونه‌ای شده است که نه فقط دستگاه‌های دولتی، بلکه بخش خصوصی نیز با شناختی که از ستاد پیدا کرد، از طرق مختلف با ستاد هماهنگی روابط اقتصاد خارجی برای یافتن راه حل برای مشکلات، مسائل مالی و مسائل فنی که ممکن است در خارج از کشور با آن مواجه باشد، در تماس است.

 

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
cache/resized/5cd178fc5cb9d30bb4b06084fbd0c0d1.jpg
سرمقاله/علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ بّوَد کز طرفی،
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family