محمد جواد انتظاری مدیرعامل شرکت مدیریت بین‌المللی همراه (جاده ریل دریا) از واگذاری 67 هکتار زمین در بندر شهید رجایی به این شرکت از سوی سازمان بنادر و
اولین گزارش سازمان بین‌المللی دریانوردی از اجرای ۲۰ روزه قانون ۲۰۲۰ منتشر شد. به گزارش اخبار فلزات به نقل از سایت IMO  در مدت اجرای قانون فقط ۱۰
براساس تفاهم‌نامه پاریس و توکیو از اول مارس ۲۰۲۰ هیچ استثنایی در اجرای قانون ۲۰۲۰ به منظور رعایت سوخت کم سولفور وجود ندارد. به گزارش اخبار فلزات
همزمان با افزایش میزان مصرف سوخت کم سولفور، قیمت بالای آن به چالش جدید مسئولان خطوط کشتیرانی تبدیل شده است. به گزاش اخبار فلزات به نقل از گروه
نمایندگان مجلس شورای اسلامی، لایحه الحاق بنادر شهید بهشتی و شهید کلانتری به منطقه آزاد چابهار را تصویب کردند. به گزارشاخبار فلزات به نقل از گروه
شرکت‌های کانتینری CMA CGM، COSCO، Evergreen و OOCL که تحت عنوان بزرگ‌ترین ائتلاف اروپایی با عنوان Ocean Alliance فعالیت می‌کنند توافقنامه‌ای را امضا
  • سرمایه‌گذاری پنج هزار میلیارتومانی برای توسعه حمل و نقل معدنی اجرایی شد

  • اولین گزارش IMO از نحوه اجرای قانون ۲۰۲۰

  • آخرین مهلت کشتیرانی‌ها برای موافقت با قانون 2020

  • چالش جدید کشتی داران، افزایش بهای سوخت کم سولفور

  • تصویب اتصال دو بندر به منطقه آزاد چابهار

  • خیز بزرگ‌ترین ائتلاف کانتینری اروپا برای گسترش فعالیت‌های جدید

یادداشت


با وجود کمبود آلومینا در کشور، به دلیل ارزان بودن انرژی و نیروی انسانی، تولید آلومینیوم مقرون به ...
اخبار فلزات: طراحی تجهیزات و قطعات واحدهای فولادی در کشور علاوه بر استفاده از دانش فنی و توان ...
اخبار فلزات: مدیرعامل شرکت غرب فلز معتقد است که باید با به‌کارگیری علم و دانش فنی داخلی، قدم‌های ...
اخبار فلزات: رئیس انجمن سنگ آهن ایران در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» ...
اخبار فلزات: غلطک‌های نورد گرم به‌عنوان یکی از مهم‌ترین قطعات تولید محصولات فولادی به روش نورد گرم ...
اخبار فلزات: رئیس هیات مدیره شرکت بازرگانی اوان در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری، تحلیلی «فلزات ...
اخبار فلزات: مدیرعامل مجتمع فولاد آتیه خلیج فارس ضمن اعلام توضیحاتی در خصوص این مجموعه اظهار داشت: ...
اخبار فلزات: مدیر عامل مجتمع فولاد ظفر بناب در رابطه با میزان صادرات این مجتمع گفت: یکی از مشکلات ...
اخبار فلزات: مدیر کارخانه پیشگامان صنایع آسیا گفت: امسال کمپرسور «GQ 2223» را بومی‌سازی می‌کنیم. ...
اخبار فلزات: مدیرعامل فرانسوز یزد در رابطه با محصولات تولیدی این شرکت گفت: ما در مجموعه فرانسوز یزد ...
اخبار فلزات: وزیر صنعت، معدن و تجارت با وعده ایجاد انقلاب معدنی کار خود را در این وزراتخانه آغاز ...
اخبار فلزات: مقوله نگه‌داری و تعمیرات از موارد مهم و تاثیرگذار در صنایع دنیا به‌شمار می‌رود. وجود ...
  • Prev

وزیر نفت گفت: با بیان این‌که مشکل تامین سوخت با سولفور کم اختلالی در کشتیرانی ایجاد نمی‌کند، اظهار داشت: مهم‌ترین بخش کشتیرانی نفتکش است که اختلالی در آن ایجاد نمی‌شود، زیرا اگر این چنین باشد، صادرات ما هم دچار مشکل خواهد شد.

به گزارش اخبار فلزات به نقل از خبرگزاری تسنیم، بیژن زنگنه وزیر نفت در جلسه‌ علنی امروز(دوشنبه، 23 دی) پارلمان در پاسخ به سوال علی‌اکبر کریمی نماینده اراک درباره‌ چگونگی تامین سوخت با سولفور کم، گفت: این سوال یک بار دیگر در اردیبهشت سال جاری از سوی آقای ساری نماینده اهواز مطرح شده و من به آن پاسخ دادم، اما ظاهرا از نظر آیین‌نامه داخلی مجلس هر چند بار سوالی مطرح شود، باید به آن پاسخ دهم.

وی افزود:‌ در حال حاضر که قرار است گوگرد نفت کوره زیر نیم درصد بیاید، قیمت مازوت کاهش و قیمت نفت کوره کم سولفور افزایش یافته است، کشور ما هم در شرایط عادی فعالیت پالایشگاه‌ها، مقدار نفت کوره‌ای که در روز تولید می‌کند 40 هزار تن است که 13 هزار تن مربوط به آبادان است و تصفیه مجدد می‌شود و تقریبا 20 هزار تن نفت کوره با سولفور بالا داریم.

وزیر نفت با بیان اینکه در سال 2017 یک میلیون تن در روز تولید نفت کوره جهان بوده که 2 درصد حاوی گوگرد کمتر از نیم درصد بوده است، گفت: این میزان با استاندارد وضع شده تطابق داشته است، در مجموع دو سوم نفت کوره تولیدی جهان که به عنوان سوخت کشتی‌ها مصرف می‌شود، گوگرد بالای دو و نیم درصد دارد.

زنگنه، یکی از راه‌حل‌ها را تجهیز کشتی‌ها به اسکرابر عنوان کرد و گفت: این سیستمی است که بین 2 تا 7 میلیون دلار هزینه دارد، حتی از بهینه‌سازی پالایشگاه‌ها نیز به لحاظ اقتصادی بهتر است، اما هیچ کشتی ایرانی این کار را نکرد؛ کشتی‌ها در سال 2002 تا 2020 فرصت داشتند اسکرابر نصب کنند، چرا این کار را نکردند؟، اخیرا هم ضمنی می‌گویند سوخت ارزان و یارانه‌ای به ما بدهید.

وی تصریح کرد: بنده بارها گفتم که قیمت سوخت یا نفت کوره کم سولفور به شدت بالا می‌رود و این واقعیت بازار است، قیمت کشتیرانی در دنیا هم بالا رفته، ما راه‌حل‌هایی داریم که آنها را خدمت وزیر راه نوشته‌ام.

وزیر نفت افزود: یکی استناد به قانونی که به کشتی‌ها تکلیف می‌کند، باید سوخت با گوگرد زیر نیم درصد استفاده کند، اما اگر کشتی اعلام کند که امکان تأمین سوخت کم سولفور را ندارد می‌تواند از سوخت با سولفور بالا استفاده کند، جمهوری اسلامی ایران هم می‌تواند به دلیل شرایط اضطراری به این قانون استناد کند، این حق قانونی و حقوقی ما است.

زنگنه تأکید کرد: راه‌حل تهیه نفت کوره با سولفور کم بهینه‌سازی پالایشگاه‌ها است تا هم گوگرد نفت کوره و هم تولید نفت کوره کاهش یابد که این نیازمند 10 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری است و در شرایط فعلی، دسترسی به آن به این سادگی امکان‌پذیر نیست.

وی با بیان این‌که مشکل تأمین سوخت با سولفور کم اختلالی در کشتیرانی ایجاد نمی‌کند، اظهار داشت: مهم‌ترین بخش کشتیرانی نفت‌کش است که اختلالی در آن ایجاد نمی‌شود، زیرا اگر این چنین باشد، صادرات ما هم دچار مشکل خواهد شد، البته مسائل دیگری هم است که به تحریم‌ها بر‌می‌گردد و ذکر آن به مصلحت نیست. 

وزیر نفت ادامه داد: در دنیا هر هیدروکربنی را بخواهید می‌توانید بخرید، اما قیمتش متفاوت است، ما فعلا می‌توانیم نیاز کشتی‌های اقیانوس‌پیما را با سوخت سولفور زیر نیم‌درصد تأمین کنیم.

زنگنه با تأکید بر اینکه افزایش قیمت حمل و نقل به دلیل افزایش قیمت‌های بین‌المللی است، اظهار داشت: وقتی نرخ‌های آن طرف آزاد است، فکر نمی‌کنم نمایندگان دنبال این باشند که از منابع محدود بودجه یارانه‌ای برای سوخت نفت‌کش بگذاریم،  من اجازه ندارم به کسی که تولید می‌کند، بگویم تولید را از قیمت جهانی کمتر بفروش، مگر اینکه شما در بودجه چنین چیزی تصویب کنید و دو سه هزار میلیارد تومان یارانه برای آن اختصاص دهید.

وی اضافه کرد: روش بعدی اختلاط است، ما در این باره جلسات متعددی داشتیم و با همکاری شرکت نفت‌کش به ترکیب سوختی رسیدیم که در موتورهای فعلی جواب می‌دهد، موتوری که نفت کوره مصرف می‌کند، نمی‌تواند نفت گاز مصرف کند.

وزیر نفت در پایان خاطرنشان کرد: یک سوخت ترکیبی تولید شد که 40 تا 50 هزار تن در ماه قابل تأمین است، حتی سوخت از بیرون ایران هم قابل تأمین است، روش‌های دیگری هم وجود دارد، مثل این‌که با روش‌های شیمیایی مازوت را مخلوط می‌کنند که جدا شود، بخش خصوصی در این زمینه فعال شده که مازوت با سولفور بالا را از ما بگیرد و مازوتی بدهد که سولفورش کم است.

 

گفت و گوها

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/2091afdaff5653aed5de5838e3b2bdaf.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/a3d8121aa8601b0c15c31e751afcd2d5.jpg
سرمقاله/ منصور یزدیزاده مدیرعامل شرکت ذوبآهن
cache/resized/a6f6b900e42a7e34c3648f0422e27dae.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه /
cache/resized/0ae8623d56dbafa542c6aa3c0b87f39b.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/3a82131138548e3368155af1b80821d2.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ گسترش تجارت
cache/resized/ca3e70587d55f6105aa6562919d3c26d.jpg
سرمقاله/علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
cache/resized/756ef62e518dd161f817b0615d605350.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ بّوَد کز
cache/resized/8183663ba8e9d683688345f5bcae2cde.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعتگر چه
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family