محمد جواد انتظاری مدیرعامل شرکت مدیریت بین‌المللی همراه (جاده ریل دریا) از واگذاری 67 هکتار زمین در بندر شهید رجایی به این شرکت از سوی سازمان بنادر و
اولین گزارش سازمان بین‌المللی دریانوردی از اجرای ۲۰ روزه قانون ۲۰۲۰ منتشر شد. به گزارش اخبار فلزات به نقل از سایت IMO  در مدت اجرای قانون فقط ۱۰
براساس تفاهم‌نامه پاریس و توکیو از اول مارس ۲۰۲۰ هیچ استثنایی در اجرای قانون ۲۰۲۰ به منظور رعایت سوخت کم سولفور وجود ندارد. به گزارش اخبار فلزات
همزمان با افزایش میزان مصرف سوخت کم سولفور، قیمت بالای آن به چالش جدید مسئولان خطوط کشتیرانی تبدیل شده است. به گزاش اخبار فلزات به نقل از گروه
نمایندگان مجلس شورای اسلامی، لایحه الحاق بنادر شهید بهشتی و شهید کلانتری به منطقه آزاد چابهار را تصویب کردند. به گزارشاخبار فلزات به نقل از گروه
شرکت‌های کانتینری CMA CGM، COSCO، Evergreen و OOCL که تحت عنوان بزرگ‌ترین ائتلاف اروپایی با عنوان Ocean Alliance فعالیت می‌کنند توافقنامه‌ای را امضا
  • سرمایه‌گذاری پنج هزار میلیارتومانی برای توسعه حمل و نقل معدنی اجرایی شد

  • اولین گزارش IMO از نحوه اجرای قانون ۲۰۲۰

  • آخرین مهلت کشتیرانی‌ها برای موافقت با قانون 2020

  • چالش جدید کشتی داران، افزایش بهای سوخت کم سولفور

  • تصویب اتصال دو بندر به منطقه آزاد چابهار

  • خیز بزرگ‌ترین ائتلاف کانتینری اروپا برای گسترش فعالیت‌های جدید

یادداشت


با وجود کمبود آلومینا در کشور، به دلیل ارزان بودن انرژی و نیروی انسانی، تولید آلومینیوم مقرون به ...
اخبار فلزات: طراحی تجهیزات و قطعات واحدهای فولادی در کشور علاوه بر استفاده از دانش فنی و توان ...
اخبار فلزات: مدیرعامل شرکت غرب فلز معتقد است که باید با به‌کارگیری علم و دانش فنی داخلی، قدم‌های ...
اخبار فلزات: رئیس انجمن سنگ آهن ایران در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» ...
اخبار فلزات: غلطک‌های نورد گرم به‌عنوان یکی از مهم‌ترین قطعات تولید محصولات فولادی به روش نورد گرم ...
اخبار فلزات: رئیس هیات مدیره شرکت بازرگانی اوان در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری، تحلیلی «فلزات ...
اخبار فلزات: مدیرعامل مجتمع فولاد آتیه خلیج فارس ضمن اعلام توضیحاتی در خصوص این مجموعه اظهار داشت: ...
اخبار فلزات: مدیر عامل مجتمع فولاد ظفر بناب در رابطه با میزان صادرات این مجتمع گفت: یکی از مشکلات ...
اخبار فلزات: مدیر کارخانه پیشگامان صنایع آسیا گفت: امسال کمپرسور «GQ 2223» را بومی‌سازی می‌کنیم. ...
اخبار فلزات: مدیرعامل فرانسوز یزد در رابطه با محصولات تولیدی این شرکت گفت: ما در مجموعه فرانسوز یزد ...
اخبار فلزات: وزیر صنعت، معدن و تجارت با وعده ایجاد انقلاب معدنی کار خود را در این وزراتخانه آغاز ...
اخبار فلزات: مقوله نگه‌داری و تعمیرات از موارد مهم و تاثیرگذار در صنایع دنیا به‌شمار می‌رود. وجود ...
  • Prev

نماینده سازمان بنادر و دریانوردی ایران در سازمان بین المللی دریانوردی ضمن تشریح قانون الزام استفاده از سوخت کم سولفور در سال ۲۰۲۰ و تمامی چالش‌های پیش رو در این خصوص، اسامی کشور‌هایی از خاورمیانه که دارای پالایشگاه بوده و امکان تولید چنین سوختی را دارند اعلام کرد.

ماندانا منصوریان، با اشاره به اینکه سازمان بین المللی دریانوردی (آیمو) در دهه گذشته (تقریبا ۱۰ سال اخیر) به عنوان یکی از ارکان تخصصی سازمان ملل فعالیت می کند، اظهار کرد: آیمو علی‌رغم اینکه صنعت دریانوردی سهم کمی از آلایندگی هوا را به خود اختصاص می داد تحت فشار زیادی از سوی فعالان و دوستداران محیط‌زیست که اغلب به صورت NGO در آیمو و جلسات آن حضور دارند، قرار داشت تا سهم خود را در کاهش آلاینده های هوا ناشی از کشتی‌ها ایفا کند.

وی ادامه داد: این انتظار از صنعت دریانوردی فراتر از تصویب ضمیمه ۶ کنوانسیون مارپل  و تدوین مقرراتی برای کاهش آلودگی هوا از طریق کشتی‌ها بود و با آن که مطالعات نشان می‌داد سهم صنعت دریانوردی نسبت به انواع دیگر وجوه حمل و نقلی  چیزی حدود ۲.۲  درصد کل انتشارات CO۲ را به خود اختصاص داده است، این سهم در مقابل دیگر وجوه حمل نقل مانند جاده ای و هوایی بسیار کم‌تر بود.

نماینده سازمان بنادر و دریانوردی ایران در سازمان بین المللی دریانوردی با اشاره به این‌که تحت فشار کشورهای اتحادیه اروپا و قوانین همگون کشورهای عضو، اتحادیه اروپا و NGO ها مجبور به تصویب قوانین سختگیرانه تری شد، بیان کرد: از جمله قانون استفاده از سوخت کم سولفور و تدوین استراتژی کاهش گازهای گلخانه ای را در این راستا می توان نام برد و به همین منظور نیز آیمو زمینه انجام مطالعات زیادی را برای عملی شدن قانون سوخت کم سولفور ۲۰۲۰ فراهم کرد.

سوخت کم سولفور و دسترس بودن آن در جهان عملی است

منصوریان افزود: تقریبا تمامی این مطالعات حاکی از این واقعیت‌اند که سوخت کم سولفور و دسترس بودن آن در جهان عملی است گرچه ممکن است در برخی مناطق کمبود سوخت کم سولفور مطابق با الزام ۲۰۲۰ هم وجود داشته باشد و طبق آخرین مطالعه که در سال ۲۰۱۶ توسط CE _Delft به نیابت از آیمو انجام شد میزان عرضه و تقاضا تقریباً در تمامی مناطق دنیا از نسبت معقولی برخوردار است و این مطالعه نشان می‌داد که در منطقه Middle East یا خاورمیانه تولید بیش از تقاضا نیز وجود دارد.

بر اساس این مطالعات، در ذیل اسامی کشورهای خاورمیانه که دارای پالایشگاه هستند و امکان تولید چنین سوختی را دارند، آمده است:  بحرین، ایران، عمان،قطر، اردن، عراق، سوریه، کویت، یمن، لبنان و عربستان سعودی است

 

 

قانون الزام استفاده از سوخت کم سولفور ۲۰۲۰ چیست؟

نماینده سازمان بنادر و دریانوردی ایران در سازمان بین المللی دریانوردی در ادامه با اشاره به این‌که در کمیته حفاظت از محیط زیست دریایی (MEPC ۷۳)، اصلاحیه ای در راستای اجرای همگون محدودیت ۰,۵۰ درصد گوگرد در سوخت کشتی ها، توسط سازمان بین المللی دریایی (IMO) تصویب شد، گفت: محدودیت جدید نیم درصد درصد در مقایسه با گوگرد ۳.۵ درصد در سوخت کشتی ها) از ژانویه سال ۲۰۲۰ به موجب کنوانسیون  مارپلبا مزایایی برای محیط زیست و سلامت انسان اعمال خواهد شد و همچنین آیمو اصلاحیه مکملی را هم تصویب کرده است.

نصب یک اسکرابر؛ روش جایگزین

وی ادامه داد: این اصلاحیه مکمل مارپل ممنوعیت حمل و نقل نفت غیر سازگار برای اهداف احتراق برای نیروی محرکه یا عملیات بر روی کشتی است، مگر اینکه کشتی دارای سیستم تمیز کننده "اسکرابر" باشد و نصب یک اسکرابر توسط دولت های پرچم به عنوان یک روش جایگزین برای برآورده کردن نیاز سوخت کم گوگرد پذیرفته شده است.

به گفته نماینده سازمان بنادر و دریانوردی ایران در سازمان بین المللی دریانوردی این اصلاحیه به هیچ وجه تاریخ اعمال محدودیت گوگرد نیم درصد و اجرای آن از  تاریخ یکم ژانویه ۲۰۲۰ را تغییر نخواهد داد و این اقدام به عنوان یک اقدام اضافی برای حمایت از اجرا و انطباق یکپارچه و ابزاری برای اجرای موثر توسط دولت ها به ویژه کنترل و بازرسی کشورهای دارای ساحل است.

انتظار می رود بیشتر کشتی ها از مخلوط های جدید نفتی استفاده کنند

منصوریان با تاکید بر اینکه با تصویب قانون سوخت کم سولفور انتظار می‌رود بیشتر کشتی ها از مخلوط های جدید نفتی (blended fuel) استفاده کنند که برای رسیدن به حد مجاز گوگرد در سوخت نیم درصد تولید می شود، عنوان کرد: در حال حاضر حداکثر مقدار گوگرد در نفت خام ۳.۵ درصد در سطح جهان (و۰.۱ درصد در منطقه کنترل انتشار منطقه دریای بالتیک، منطقه دریای شمال، منطقه آمریکای شمالی (پوشش مناطق ساحلی خارج از ایالات متحده و کانادا)، منطقه دریای کارائیب ایالات متحده (در اطراف پورتوریکو و جزایر ویرجین ایالات متحده) است و اصلاحیه جدید مارپل میزان گوگرد سوخت را در مناطق خارج از ECA را نیم درصد ملزم می کند.

وی ادامه داد: برای کمک به اپراتورها و صاحبان کشتی جهت آمادگی برای اجرای محدودیت نیم  درصد گوگرد سال ۲۰۲۰، آیمو دستورالعمل مربوط به برنامه ریزی و اجرای قانون ۲۰۲۰ تصویب کرده است و این دستورالعمل بخشی از مجموعه دستورالعمل‌هایی است که توسط IMO برای اجرای یکپارچه مقررات MARPOL که از اول ژانویه ۲۰۲۰ به اجرا در می آید.

نماینده سازمان بنادر و دریانوردی ایران در سازمان بین المللی دریانوردی در مورد دستورالعمل های مربوطه خاطرنشان کرد: این دستورالعمل‌ها شامل ارزیابی خطر و برنامه کاهش (تاثیر سوخت های جدید)، اصلاح سیستم سوخت و تمیز کردن مخزن (در صورت نیاز)، ظرفیت  سوخت و قابلیت تفکیک آن، تهیه سوخت مناسب و منطبق، طرح تعویض سوخت (تعویض سوخت‌های معمولی باقی مانده تا سوخت سازگار با گوگرد نیم درصد) و اسناد و گزارش دهی‌ها است.

منصوریان با اشاره به این‌که آیمو همچنین راهنمای تامین سوخت منطبق را تصویب کرده است، اظهار کرد: این راهنما تهیه شده است تا به خریدار و مصرف کنندگان سوخت در تامین کیفیت سوخت منطبق که به کشتی ها تحویل داده می شود و مورد استفاده آن ها قرار می گیرد، کمک کند و با توجه به لزوم عملکرد ایمن و کارآمد کشتی، این راهنما جوانب خرید نفت تا بارگیری سوخت خریداری شده روی کشتی را در برمی گیرد.

وی با بیان اینکه IMO در حال همکاری با کشورهای عضو و صنعت کشتیرانی برای حمایت از اجرای محدودیت جدید است، خاطرنشان کرد: اجرا، رعایت و نظارت بر محدودیت جدید گوگرد، جزء وظایف و مسئولیت دولت های عضو ضمیه ۶ مارپل یاMARPOL Annex VI   است.

چالش های پیش رو

نماینده سازمان بنادر و دریانوردی ایران در سازمان بین المللی دریانوردی در خصوص چالش های پیش رو، توضیح داد: پیش بینی می شود که با افزایش تقاضاً برای سوخت های کم سولفور در سال ۲۰۲۰، انواع جدید سوخت ها به صورت تقطیر، مخلوط و انواع دیگر مانند نفت گاز خلاء (VGO) وارد بازار شود و در انتخاب سوخت سازگار، ایزو تایید کرده است که الزامات کلی ISO ۸۲۱۷: ۲۰۱۷  سوخت های پیش بینی شده  S۵۰درصد را پوشش می‌دهد.  

منصوریان افزود: با این حال در این مرحله امکان پذیر نیست که دسترسی در همه نقاط جهان به این سوخت‌های نیم درصدSmax که مطابق با ISO ۸۲۱۷: ۲۰۱۷ هستند، را پیش بینی کرد، بنابراین ممکن است شرایطی وجود داشته باشد که صاحبان و اپراتورهای کشتی با شرایطی مواجه شوند که سوخت تحویلی با حد نیم درصدSmax  سازگار، اما با سایر پارامترهای سوخت مانند چگالی و ویسکوزیته یا درجه اشتعال و غیره همخوانی نداشته باشد.

وی با اشاره به این‌که کشتی‌ها نباید برای دستیابی به سوخت منطبق از سفر به برنامه‌ریزی شده خود اجتناب کنند یا به طور ناگهانی سفر خود را به تاخیر بیاندازند، گفت: با این وجود، کشتی‌ها باید تلاش خود را برای بدست آوردن سوخت‌های قابل قبول و منطبق با الزامات انجام دهند و آیمو فرمت استاندارد برای گزارش عدم دسترسی به سوخت‌های نفتی منطیق را تهیه کرده است و کشتیرانی‌ها در صورت عدم دسترسی به سوخت منطبق باید از آن استفاده کند.

نماینده سازمان بنادر و دریانوردی ایران در سازمان بین المللی دریانوردی ادامه داد: پیش بینی می‌شود قیمت سوخت‌های سازگار با الزام نیم درصد طبق کنوانسیون مارپل پس از اول ژانویه ۲۰۲۰ بالاتر رود اما این افزایش قیمت نمی‌تواند برای شرکت‌های کشتیرانی و اپراتور‌ها برای بارگیری سوخت نامنطبق شود.

به گفته منصوریان پیش بینی می شود که قیمت سوخت کم سولفور نیم درصد بسیار پایین‌تر از سوخت تقطیری یا distillate fuel  که برای مناطق کنترل انتشار یا  ECAاستفاده می شود، باشد اما هنوز این تفاوت قیمت مشخص نیست و در هر حال افزایش قیمت پس از اول ژانویه ۲۰۲۰ محتمل است.

وی تاکید کرد: تصمیم در مورد این‌که چه نوع سوختی برای انطباق با قانون سوخت کم سولفور ۲۰۲۰ توسط کشتیرانی‌ها در کشورهای مختلف استفاده شود بنا به ماهیت تجاری و مسیری که کشتی که قرار است برود و دسترسی به سوخت منطبق در مناطق مختلف جهان فرق می کند و به همین دلیل قبل از هر سفری باید بررسی شود که آیا در مسیر تردد کشتی‌ها امکان سوخت‌گیری آن هم سوخت منطبق هست یا خیر؟

نماینده سازمان بنادر و دریانوردی ایران در سازمان بین المللی دریانوردی با تصریح این‌که در هر حال پس از انجام ارزیابی خطر و شروع سفر، بدون در نظر گرفتن قیمت بالای سوخت در مناطق مختلف دنیا و حتی مشکلاتی که ممکن است کشتی‌ها برای حمل دو نوع سوخت داشته باشند هیچ یک از اینها نباید مانع یا توجیه و دلیلی برای چشم پوشی و یا نادیده گرفتن لزوم استفاده از سوخت منطبق باشد، گفت: رویه کشورها از این حیث متفاوت خواهد بود.

وی افزود: استفاده از اسکرابر هم مشکلات خاص خودش را دارد که از جمله نیاز به تخصیص فضای زیاد در کشتی‌ها و بالا بودن هزینه‌های نصب و نگهداری است.

نماینده سازمان بنادر و دریانوردی ایران در سازمان بین المللی دریانوردی در پایان بیان کرد: بر اساس آن‌چه گفته شد شرکت های کشتیرانی قبل از انجام سفر و از هم اکنون با انجام مطالعات خطر یا انجام risk assessment مسیرهای تردد  باید برنامه‌ریزی‌های خود را مدنظر قرار دهند.

 

گفت و گوها

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/2091afdaff5653aed5de5838e3b2bdaf.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/a3d8121aa8601b0c15c31e751afcd2d5.jpg
سرمقاله/ منصور یزدیزاده مدیرعامل شرکت ذوبآهن
cache/resized/a6f6b900e42a7e34c3648f0422e27dae.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه /
cache/resized/0ae8623d56dbafa542c6aa3c0b87f39b.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/3a82131138548e3368155af1b80821d2.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ گسترش تجارت
cache/resized/ca3e70587d55f6105aa6562919d3c26d.jpg
سرمقاله/علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
cache/resized/756ef62e518dd161f817b0615d605350.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ بّوَد کز
cache/resized/8183663ba8e9d683688345f5bcae2cde.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعتگر چه
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family