• آخرین های بورس
 • محبوبترین های بورس


 

ویژه ها

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

اخبار فلزات: وضعیت شرکت‌های تولیدکننده طلا در بورس کالا طی سال 1395، با نوسانات بسیاری همراه بود. در مقاطعی برخی از شرکت‌ها اصلاً حضور نداشتند و در مقاطع دیگر، با حضور خود، بازار را از طلا اشباع می‌کردند. چهار شرکت، عرضه‌کنندگان اصلی طلا در بورس کالا بودند که عبارتند از: زر معدن اختران، معدن زرشوران، معدن طلای موته و استحصال مواد معدنی تخت سلیمان.

به گزارش اخبار فلزات، هر یک از شرکت‌های عرضه‌کننده طلا در سال 1395، بر اساس استراتژی‌های خود به عرضه طلا در بورس کالا اقدام می‌کردند. در مجموع در سال 1395، بیش از 1300 کیلوگرم طلا در بورس کالا عرضه شد که تنها حدود 620 کیلوگرم از آن معامله شد و به‌فروش رفت. در این رابطه نمودار 1 نشان می‌دهد که معدن طلای زرشوران با عرضه حدود 520 کیلوگرم طلا در بورس کالا، بیشترین میزان عرضه این فلز گرانبها را در کشور به خود اختصاص داد و  توانست 280 کیلوگرم شمش طلا را به‌فروش برساند.

شرکت معدن طلای زرشوران در نیمه دوم سال عرضه خود را کاهش داد. پس از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و افت محسوس قیمت طلا، این شرکت نیز حضور خود را در بورس کالا محدود کرد و متاسفانه به سمت بازارهای موازی همچون بانک کارگشایی رفت که در آن شمش طلا به صورت مزایده عرضه می‌شود. پس از زرشوران، شرکت استحصال مواد معدنی تخت سلیمان با عرضه 400 کیلوگرم، دومین عرضه‌کننده بزرگ در بورس کالا لقب گرفت و توانست 160 کیلوگرم شمش طلا را معامله کند. نکته مهم در مورد شرکت استحصال مواد معدنی تخت سلیمان این است که این شرکت تمامی عرضه خود را تنها در نیمه اول سال انجام داد و بنا به دلایل نامعلوم، در نیمه دوم سال در بورس کالا غایب بود. هر چند گمانه‌زنی‌هایی در رابطه با عدم اطمینان نسبت به بازار و یا حضور در بازارهای موازی با بورس کالا صورت گرفت.

سومین عرضه‌کننده طلا در بورس کالا، معدن طلای موته بود که منظم‌ترین و با ثبات‌ترین عرضه را در میان دیگر شرکت‌ها به خود اختصاص داده بود. نمودار یک حاکی از آن است که این شرکت در سال 1395 حدود 225 کیلوگرم شمش طلا را در بورس کالا عرضه کرد و موفق شد بیش از 160 کیلوگرم از آن را معامله کند و به‌فروش برساند. با این حال معدن طلای موته از ابتدا تا انتهای سال، عرضه خود را در بورس کالا متوقف نکرد و به عرضه شمش طلا ادامه داد.

در همین حال، در نیمه دوم سال شاهد حضور یک شرکت فعال دیگر در زمینه تولید و عرضه طلا در بورس کالا به‌نام زر معدن اختران، بودیم. این شرکت از اواخر مهر ماه و اوایل آبان ماه با عرضه شمش یک کیلوگرمی حضور خود را در بورس کالا اعلام کرد و طی پنج ماه حضور در بورس کالا توانست 175 کیلوگرم شمش طلا را در بورس کالا عرضه کند. این در حالی است که زر معدن اختران تنها 20 کیلوگرم از این میزان را معامله کرد. هر چند که این میزان معامله بسیار کم است، اما می‌تواند شروع مناسبی برای شرکت زر معدن اختران و بازاریابی گسترده برای سال‌های بعدی تلقی شود.
 
                                

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
cache/resized/5cd178fc5cb9d30bb4b06084fbd0c0d1.jpg
سرمقاله/علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ بّوَد کز طرفی،
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family