• آخرین های بورس
 • محبوبترین های بورس


 

ویژه ها

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

اخبار فلزات: تداوم اعتصابات کارگری در دومین معدن بزرگ مس در جهان و همچنین تقویت احتمال وقوع کسری عرضه در بازارهای مس معدنی و تصفیه شده در کنار کاهش شاخص ارزش دلار، از عوامل اصلی رشد قیمت فلز سرخ در هفته گذشته بودند. طی این هفته، قیمت مس رشد 2.3 درصدی داشت که به 5 هزار و 900 دلار بر تن نزدیک شد. علاوه بر این، حدود 9 هزار تن از موجودی مس انبارهای بورس فلزات کاسته شد.

به گزارش اخبار فلزات، بازار مس در روز اول هفته گذشته، یعنی دوشنبه 26 ژوئن، به رغم افت 4 هزار تنی موجودی مس انبارهای بورس فلزات لندن، کاهش 0.1 درصدی داشت. علت کاهش قیمت مس در ابتدای هفته گذشته، عدم فروش عمده مس بود. این امر ناشی از نگرانی‌های تداوم مشکلات پیش روی تولید و احتمال کسری عرضه مس معدنی بود. اعتصابات فصل اول سال جاری که با یک ماه تأخیر اثر خود را بر بازار 4 ماهه اول سال گذاشت، باعث به‌وجود آمدن جو نگران‌کننده‌ای در خصوص عرضه مس معدنی شد. در هفته منتهی به جمعه، 23 ژوئن، این جو نگران‌کننده تا حدی باعث افزایش قیمت مس شد؛ اما تداوم آن در ابتدای هفته گذشته، مانع فروش عمده و در نتیجه کاهش قیمت شد.

روز سه‌شنبه 27 ژوئن، کاهش ارزش دلار، قیمت اکثر فلزات بورس لندن را افزایش داد. این موضوع در خصوص فلز سرخ نیز صادق بود و با رشد نزدیک 0.3 درصدی به 5 هزار و 789 دلار بر تن رسید. علاوه بر کاهش 0.68 واحدی شاخص ارزش دلار و رسیدن به 96.75، انتشار اخبار مثبت اقتصادی ایالات متحده آمریکا اعم از شاخص تولید ریچموند و مصرف‌کننده سی.بی که به ترتیب در ماه ژوئن به 78 و 118.9 واحد رسیدند، در بهبود اوضاع قیمتی بازار مس تأثیرگذار بود. لازم به ذکر است، رشد این شاخص‌ها، بر خلاف پیش‌بینی تحلیلگران بازار ایالات متحده آمریکا در خصوص ماه ژوئن بود.

در کنار این عوامل، جو مثبت بازار معاملات کوتاه‌مدت مس (خرید و فروش استقراضی) پشتوانه رشد بیشتر قیمت مس شد. در این روز، موجودی مس انبارهای بورس فلزات لندن نیز شاهد کاهش 4 هزار و 125 تنی بود. علاوه بر بورس فلزات لندن، موجودی مس انبارهای بورس شانگهای نیز کاهش یافت که از دیگر عوامل تقویت قیمت مس در بازار روز سه‌شنبه بود. روز چهارشنبه، 28 ژوئن، شاخص ارزش دلار باز هم افت کرد و منتج به بهبود اوضاع بازار شد. شاخص ارزش دلار در این روز به 96.08 رسید و باعث شد تا قیمت مس، رشد 0.6 درصدی را تجربه کند و پا از مرز 5.8 هزار دلار بر تن فراتر بگذارد. موجودی مس انبارهای بورس فلزات لندن نیز در این روز حدود یک هزار و 900 تن تقلیل یافت.

روز پنج‌شنبه، 29 ژوئن، روز شانس بازار مس بود. طی این روز، شاخص ارزش دلار به سطح حداقل خود در سال جاری نزدیک شد و به 95.69 واحد رسید. این امر موجب صعود 1.4 درصدی قیمت مس و گذر از سطح 5.9 هزار دلار بر تن شد. در این روز، کاهش حدود 5 هزار و 400 تنی موجودی مس انبارهای بورس فلزات لندن نیز به رشد قیمت کمک کرد. دلیل اصلی این افت متوالی شاخص ارزش دلار در هفته گذشته را می‌توان به عدم واکنش بازارهای مختلف نسبت به برنامه‌های حمایتی فدرال رزرو ایالات متحده آمریکا دانست. روز پنج‌شنبه، روز انتشار آمار بیکاری هفتگی آمریکا در ماه ژوئن بود که به رقم 244 هزار رسید. این رقم بیشتر از پیش‌بینی 240 هزار نفری آمار بیکاری بود. با این حال، رشد تولید ناخالص داخلی ایالات متحده آمریکا در فصل اول سال جاری، حدود 1.4 درصد گزارش شد که بالاتر از پیش‌بینی 1.2 درصدی بود.

روز جمعه 30 ژوئن، در ادامه جو مثبت رشد قیمتی که حاصل پیش‎بینی وقوع کسری عرضه در بازار مس و بهبود وضعیت معاملات کوتاه‌مدت بازار مس بود، قیمت مس به‌رغم افزایش 6 هزار و 400 تنی موجودی مس انبارهای بورس فلزات لندن، رشد 5 دلار بر تنی را تجربه کرد. پیش‌بینی تداوم اعتصابات کارگری حاکی از تحت‌الشعاع قرار گرفتن عرضه 1.1 میلیون تنی مس در بازار سال جاری خواهد بود. طی روز جمعه، قیمت نفت و شاخص ارزش دلار نیز افزایش یافتند که البته مغلوب رشد شاخص PMI تولید و خدمات چین در ماه ژوئن شدند.

                                        

به‌طور کلی در هفته گذشته، قیمت مس رشد کم‌نظیر 2.3 درصدی را تجربه کرد و بالاتر از سطح 5.9 هزار دلار بر تن نشست. در این هفته همچنین، موجودی مس انبارهای بورس فلزات لندن نیز به میزان 9 هزار تن کاهش یافت. با توجه به تداوم اعتصابات در دومین معدن بزرگ مس جهان، یعنی گراسبرگ اندونزی و همچنین نگرانی‌های کسری عرضه در بازار کنسانتره و به تبع آن در بازار مس تصفیه شده، انتظار می‌رود که قیمت مس در ماه‌های آتی بازار، با رشد بیشتری همراه باشد.

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
cache/resized/5cd178fc5cb9d30bb4b06084fbd0c0d1.jpg
سرمقاله/علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ بّوَد کز طرفی،
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family