• آخرین های بورس
 • محبوبترین های بورس


 

ویژه ها

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

اخبار فلزات: در حالی که شرایط عرضه مولیبدن و میزان تولید آن در کشور مشخص است، اما مشاهده می‌شود که تقاضای این محصول در بورس کالا هر هفته به میزان قابل توجهی افزایش می‌یابد. در واقع سال‌ها است که میزان تولیدات کنسانتره مولیبدن در کشور پاسخگوی تقاضا نیست و این موضوع در درازمدت به صنایع تولیدی و واحدهایی که قادر نیستند مواد اولیه خود را از بورس کالا تهیه کنند، آسیب وارد می‌آورد و حتی ممکن است به تعطیلی آن‌ها بیانجامد.

به‌ گزارش اخبار فلزات، صنایع مصرف‌کننده مولیبدن در کشور به‌شدت به‌دنبال تامین مواد اولیه خود هستند. این موضوع را می‌توان از میزان تقاضای بسیار بالا در مورد کنسانتره مولیبدن در بورس کالا مشاهده کرد. در یک بازار متعادل، رقابت تولیدکنندگان هم در تأمین مواد اولیه و هم در بازار فروش است. در حالی که در مورد صنعت مولیبدن کشور مشاهده می‌شود که با وجود ظرفیت عظیم شکل‌گرفته در کنار بازار مصرف محدود این محصولات در داخل مانند فرومولیبدن، تولیدکنندگان محصولات مولیبدن بر سر مواد اولیه با یکدیگر به‌شدت رقابت می‌کنند.

لازم به‌ذکر است که در حال حاضر میزان تولید کنسانتره مولیبدن در شرکت ملی صنایع مس ایران به‌عنوان تنها تولیدکننده این ماده معدنی در کشور حدود 6 هزار و 500 تن است. از سویی تمامی این میزان در بورس کالا عرضه می‌شود و از سوی دیگر بیش از 30 هزار تن ظرفیت در صنایع پایین‌دست مولیبدن در کشور وجود دارد که نیازمند این ماده معدنی هستند. قدر مسلم این است که تولیدات ایران در مورد کنسانتره مولیبدن هم در صنایع بالادست و هم در صنایع پایین‌دست با مشکل مواجه است. در همین حال میزان تقاضای کنسانتره در بورس کالا نیز حاکی از آن است که تولیدات پاسخگوی متقاضیان نیست. در این رابطه هر ماه که می‌گذرد میزان تقاضا نیز افزایش می‌یابد.

چنانچه آمارهای بورس کالا در نمودار 1 مشاهده شود، طی خرداد ماه سال 1396 حدود 280 تن کنسانتره مولیبدن در بورس کالا عرضه شد که در مقابل آن حدود 2 هزار و 200 تن تقاضا وجود داشت. بدین ترتیب برای هر تن عرضه کنسانتره مولیبدن در بورس کالا بیش از 7.8 تن تقاضا وجود داشت که از این حیث در میان تمام فلزات حاضر در بورس کالا یک رکورد محسوب می‌شود و تا پیش از این شاهد چنین تقاضای بزرگی در این نهاد نبودیم. مسلم است که با این میزان تقاضا تمامی کنسانتره مولیبدن عرضه شده در بورس کالا مورد معامله قرار می‌گیرد و به فروش می‌رسد.

                                             

با این حال باید برای افزایش بی‌رویه تقاضا در بورس کالا چاره‌ای اندیشیده شود؛ چرا که رقابت اصلی به‌جای معطوف شدن به بازار و کسب سهم از بازار مصرف، تنها و تنها در تامین مواد اولیه خلاصه شده است. در علم اقتصاد نیز عنوان شده است: بیشترین آسیب زمانی به صنعت وارد می‌شود که تولیدکنندگان به‌جای رقابت در بازار مصرف و افزایش کیفیت محصولات در جهت کسب سهم بازار، برای تامین مواد اولیه به رقابت بپردازند.


گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
cache/resized/5cd178fc5cb9d30bb4b06084fbd0c0d1.jpg
سرمقاله/علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ بّوَد کز طرفی،
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family