• آخرین های بورس
 • محبوبترین های بورس


 

ویژه ها

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

اخبار فلزات: بازار سنگ آهن طی چند ماه اخیر از نوسانات شدیدی برخوردار بود. به‌گونه‌ای که دامنه نوسانات قیمت آن طی یکی دو ماه به بیش از 40 درصد می‌رسید. این نوسانات باعث شدند معامله‌گران بازار ایران و حتی تولیدکنندگان این ماده معدنی احتیاط بیشتری به خرج دهند و معامله کمتری را در بورس کالا صورت دهند. به‌طوری که طی 3 ماه ابتدای سال 1396 تنها 180 هزار تن سنگ آهن مورد معامله قرار گرفت.

به‌گزارش اخبار فلزات، بازار سنگ آهن همواره متاثر از عرضه و تقاضای چین بوده است و طی سال 2017 به‌دلیل تقاضای متفاوت چین در چند دوره، قیمت سنگ آهن دچار نوسانات شدیدی شده است. به‌طور مثال از ابتدای سال 2017 تا پایان ماه سوم، قیمت سنگ آهن همواره رو به افزایش بوده است. پس از آن به‌دلیل افزایش موجودی سنگ آهن در چین روند کاهش آغاز شد و تاکنون نیز ادامه دارد. روند کاهش قیمت سنگ آهن همزمان با شروع سال 1396 رخ داد و این موضوع باعث شد تا جذابیت‌های بازار صادراتی تا حدی کاهش پیدا کند و تولیدکنندگان و متقاضیان، در بازار صادراتی سنگ آهن در بورس کالا کمتر حاضر شوند.

در عین حال افزایش تولید فولاد در کشور طی چند ماه اخیر نیز باعث شده بود تا اغلب تولیدکنندگان سنگ آهن در کشور ترجیح دهند به‌جای فروش صادراتی، سنگ آهن را در بازار داخل عرضه کنند. بدین ترتیب تا حدی جذابیت بازار صادراتی کم شد و آمار معاملات صادراتی در بورس کالا نیز کاهش یافت. هر چند که در مقایسه با میزان کل صادرات سنگ آهن ایران، آمار معاملات سنگ آهن در بورس کالا چندان بالا نیست، اما می‌توان همین میزان را با اجرای سیاست‌های تشویقی و برخی معافیت‌ها افزایش داد. البته بازارهای صادراتی همواره جذابیت‌های خاص خود را دارند، اما برای انجام معاملات بیشتر در بورس کالا نیز می‌توان برخی از مشوق‌ها را اِعمال کرد.

با این حال نمودار 1 نشان می‌دهد که آمار معاملات 3 ماهه ابتدای سال 1396 چنگی به دل نمی‌زند. طی این 3 ماه تنها 179 هزار و 500 تن سنگ آهن در بورس کالا برای صادرات عرضه شد که در مقابل آن حدود 660 هزار تن تقاضا وجود داشت. در عین حال تمامی سنگ آهن عرضه شده مورد معامله قرار گرفت و به فروش رفت. این در حالی است که طی 3 ماه ابتدای سال گذشته بیش از 250 هزار تن سنگ آهن در تالار صادراتی بورس کالا مورد معامله قرار گرفته بود. بدین ترتیب میزان معاملات کاهش 70 هزار تنی را نشان می‌دهد.

                                       

در عین حال نمودار 2 نیز نشان می‌دهد که مجتمع سنگ آهن سنگان بیشترین عرضه و معاملات را به‌خود اختصاص داد. این شرکت در 3 ماه ابتدای سال 1396 حدود 125 هزار تن سنگ آهن دانه‌بندی را در بورس کالا عرضه کرد که در مقابل آن 440 هزار تن تقاضا وجود داشت و این مجتمع توانست تمامی سنگ آهن عرضه شده خود را مورد معامله قرار دهد. علاوه بر این مجتمع فلات مرکزی ایران نیز 55 هزار تن سنگ آهن دانه‌بندی را در بورس کالا عرضه کرد که این تقاضایی در حدود 220 هزار تن داشت و در نهایت همه سنگ آهن این شرکت نیز به فروش رفت.


                                     

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
cache/resized/5cd178fc5cb9d30bb4b06084fbd0c0d1.jpg
سرمقاله/علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ بّوَد کز طرفی،
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family