• آخرین های بورس
 • محبوبترین های بورس


 

ویژه ها

بازار فولاد با بازیگری چین در قیمت ها پیش می رود. بعد از ابلاغ بانک PBOC چین مبنی بر تخصیص ۱.۵ ترلیون یوان برای حمایت از کسب و کارها و تحریک تقاضا، معاملات فولاد در بازار فیوچر (بازار آتی) مثبت بود و تقاضا برای واردات بیلت و اسلب چین افزایش یافت، از طرفی بهای بیلت داخل چین نیز با افزایش به ۳۳۱۰ یوان در هر تن رسید که محرک واردات بیلت در قیمت های بالاتر از ۴۰۳ دلار CFRبود.

به گزارش اخبارفلزات به نقل از کانال تلگرامی کیوان جعفری طهرانی،بیلت هند و برزیل ۴۰۵ تا ۴۰۸ دلار CFR پیشنهاد شد هر چند ویتنام بیلت را ۴۱۷ تا ۴۲۰ دلار CFR چین پیشنهاد داد ولی خریداران چینی خرید تا ۴۱۰ دلار را هدف گذاری کرده اند.
اسلب نیز افزایش قیمت داشت و به ۳۹۰ تا ۳۹۵ دلار CFR رسید هر چند عرضه از هند و برزیل محدود شده است.
برزیل نیز متمرکز بر بازار آمریکاست و ۱۸۰ هزار تن اسلب به بهای ۳۸۰ تا ۳۹۰ دلار فوب برای تحویل سپتامبر فروخته است. بهای اسلب از فولادسازان "آ س آن" حدود ۴۰۰ دلار CFR و از برزیل به شمال چین ۴۰۵ دلار CFR است.
ترکیه نیز اسلب CIS را ۳۸۵ دلار CFR خریداری می کند که حدود ۱۰ دلار نسبت به خریدهای قبل افزایش دارد و HRCرا ۴۴۵ تا ۴۵۰ دلار پیشنهاد می دهد هر چند تمایل خریداران برای خرید ورق کلاف گرم ۴۳۰ دلار فوب است.
تقاضای ورق و محصولات نهایی در اروپا ضعیف است و ایتالیا HRCرا ۴۱۰ تا ۴۲۱ یورو در تن پیشنهاد می دهد که مانعی برای خرید اسلب با قیمت بالاتر است. در نهایت اسلب CIS بالغ بر 367 دلار فوب دریای سیاه ارزیابی می شود.
بیلت CISنیز عرضه ثابتی داشت و اکثرا برای تحویل فوری باری ندارند. بهبود تقاضای چین کمک کرد تا معاملات در قیمت ۳۷۰ تا ۳۷۵ دلار فوب انجام شود هر چند برخی فولادسازان اوکراین و روس تا ۳۸۵ دلار نیز پیشهاد داده اند.
کشورهای عضو GCC با خوش بینی به بازگشایی بازارها، مذاکرات خرید را شروع کرده اند و برای شمال آفریقا بیلت با ۳۸۵ دلار بندر Sousse در تونس تحویل داده می شود.
الجزایر و مصر درگیر مشکلات کرونا هستند و خرید نمی کنند و مراکش فقط بیلت اروپا را خریداری می نماید.
میلگرد CIS پیرو افزایش قیمت بیلت با ۵ دلار رشد ۴۱۵ دلار فوب و مفتول ۴۲۵ دلار فوب پیشنهاد می شود. تقاضا ضعیف است و فولادسازان امیدوارند با محدود شدن صادرات ترکیه به اروپا روسیه، اوکراین و بلاروس به اروپا صادرات انجام دهند. بلاروس ۴۵۷ دلار تحویل انگلستان فروش داشت.
چین بی علاقه به صادرات مفتول است و این محصول را کمتر از ۴۶۰ دلار فوب نمی فروشد و انتظار افزایش قیمت در شرق آسیا متاثر از چین وجود دارد.
سنگ آهن وارداتی چین هنوز بالای ۱۰۰ دلار قیمت دارد و میانگین قیمت از ابتدای ۲۰۲۰ تا کنون ۹۰ دلار است.

K2_NEWS_NUMBER_CUSTOM 4329

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/3a533897092c3b3bdfe0eb3e757a8869.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی / بوق و کَرنا، سهم صنایع
cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family