• آخرین های بورس
 • محبوبترین های بورس


 

ویژه ها

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

اخبار فلزات: یکی از معضلات تولیدکنندگان در ایران، تامین مالی برای احداث واحدهای تولیدی است. در کشورهای توسعه‌یافته، میزان تامین مالی از بازار سرمایه به‌مراتب بیشتر از بانک‌ها است و همواره بنگاه‌های اقتصادی تلاش می‌کنند تا نسبت به تامین مالی از بازار سرمایه اقدام کنند. این در حالی است که در ایران به‌دلیل عدم آشنایی بسیاری از تولیدکنندگان نسبت به بازار سرمایه موجب شده است تا آن‌ها کمتر به سمت بازار سرمایه بروند. ضمن اینکه این عدم آشنایی به سازوکارهای بازار سرمایه، موجب طولانی شدن روند اداری ثبت شرکت و در نتیجه جذب سرمایه از بورس شده است. در راستای بررسی عملکرد دولت در حوزه بازار سرمایه، ماهنامه «اخبار فلزات» گفت‌وگویی را با رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار انجام داده است. شاپور محمدی اعتقاد دارد تاکنون از ظرفیت‌های بازار سرمایه در ایران آن‌گونه که باید و شاید استفاده نشده است. بنابراین سازمان بورس در تلاش است تا شرکت‌ها برای تامین مالی بیشتر در بازار سرمایه تشویق شوند. وی در ادامه می‌گوید: سازمان بورس اقداماتی را برای شفاف‌سازی مکانیزم‌های تامین مالی از بازار سرمایه و کاهش بوروکراسی‌های اداری صورت داده است. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.

چرا میزان تامین مالی شرکت‌ها و تولیدکنندگان ایران از بورس در مقایسه با بانک‌ها پایین است و در حال حاضر اکثر تولیدکنندگان و بنگاه‌های اقتصادی تمایل دارند بیشتر از بانک‌ها تامین مالی کنند تا بازار سرمایه؟
دلایل متعددی برای تمایل کمتر تولیدکنندگان وجود دارد. به‌طور معمول دریافت تسهیلات از بانک‌ها تاکنون بسیار ساده بوده است و در بسیاری از مواقع با توجه به سابقه بیشتر بازار پول، تامین مالی شرکت‌ها و تولیدکنندگان از این نهاد راحت‌تر بوده است و در نتیجه اغلب تولیدکنندگان به این بخش توجه می‌کنند. در عین حال در گذشته به تامین مالی از طریق بازار سرمایه کمتر توجه شده است و این نهاد همواره مورد غفلت تولیدکنندگان و بنگاه‌های اقتصادی واقع شده است. در واقع تامین مالی از طریق بازار سرمایه و با شیوه‌های پذیره‌نویسی، افزایش سرمایه و حتی انتشار اوراق برای شرکت‌ها کمتر مورد استفاده قرار گرفته است و اغلب تمایلات به سمت بازار پول یعنی تامین مالی از بانک بوده است. اما طی سال گذشته و حتی سال پیش از آن، میزان تامین مالی شرکت‌ها و به‌ویژه بنگاه‌های بزرگ اقتصادی از طریق بازار سرمایه با پیشرفت قابل ملاحظه‌ای همراه شد. این یعنی بسیاری از شرکت‌ها توانستند از طریق بازار سرمایه تامین مالی بسیار مناسبی داشته باشند. با این حال امید می‌رود که این روند رو به رشد باز هم تقویت شود و با شتاب و شیب بهتری ادامه یابد.
البته برای تامین مالی از بورس بسیاری از تولیدکنندگان و شرکت‌ها گلایه می‌کنند که موانع اداری و در واقع بوروکراسی‌های پیچیده و بعضاً طولانی در سازمان بورس از جمله موانع اصلی جذب سرمایه از این نهاد به‌شمار می‌روند. اما سازمان بورس در مقوله افزایش تامین مالی از طریق بازار سرمایه، چه به شکل افزایش سرمایه و چه به‌صورت ورود به بازار سرمایه در تلاش است تا زمان اداری به حداقل میزان خود برسد و فرآیندها نیز به‌تبع آن کاهش پیدا کنند. در نتیجه این اقدامات، سازمان بورس و اوراق بهادار امیدوار است با توجه به سریع‌تر و آسان‌تر شدن فرآیند تامین مالی در مقایسه با گذشته، شاهد حضور هر چه بیشتر شرکت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی و تولیدی در بازار سرمایه باشد.
با این حال باید متذکر شد که در برخی از موارد ایراد طولانی شدن فرآیند تامین مالی از بازار سرمایه به خود تولیدکنندگان نیز بازمی‌گردد؛ چرا که در بسیاری از موارد، مدارک مورد نیاز که برای انجام این فرآیند از سوی تولیدکنندگان به سازمان بورس ارسال می‌شود، ناقص است. مشاهده شده است که این نواقص به‌عنوان نمونه نبود امضای معتبر، باعث می‌شود که مدارک بار دیگر به تولیدکننده بازگردانده می‌شود. بنابراین گرفتن و بازپس دادن مدارک ممکن است مدت‌ها به‌طول انجامد. در نتیجه مشکل اصلی به خود شرکت‌ها بازمی‌گردد که باید مدارک مورد نیاز سازمان بورس را در اسرع وقت تحویل دهند. در حقیقت زمان، در اختیار متقاضی تامین مالی است و سازمان بورس در مورد ناقص بودن مدارک هیچ نقشی را ایفا نمی‌کنند.

چه اقداماتی از سوی سازمان بورس و اوراق بهادار در جهت افزایش جذب سرمایه‌گذاری صورت گرفت؟
از ابتدای دولت یازدهم، توجه به بازار سرمایه افزایش یافت و در این راستا، اقداماتی صورت گرفت. این اقدامات اغلب در جهت تسهیل و تسریع امر تامین مالی مناسب برای تولیدکنندگان و بنگاه‌های اقتصادی انجام شد. به‌روزرسانی سامانه‌های معاملات یکی از اقداماتی بود که انجام شد، الزام به تهیه صورت‌های مالی به‌صورت شفاف یا IFRS توسط شرکت‌ها دیگر اقدامی بود که توسط سازمان بورس و اوراق بهادار انجام شد. دیگر الزامی که از سوی سازمان بورس برای شرکت‌های تولیدی اِعمال شد و شرکت‌ها باید هر ماه وضعیت خود را گزارش دهند، صورت‌های ماهانه، آمار تولید و فروش بود. در همین حال بحث مربوط به اختیار خرید و فروش هم در بازار سهام و هم در بازار سکه بهار آزادی اقدامی رو به جلو برای متنوع سازی معاملات بود. دیگر اقدام مهم سازمان بورس و اوراق بهادار راه‌اندازی سامانه رصد برای تسهیل و تسریع فرآیندهای صدور مجوزها بود که در بازار سرمایه صورت گرفت.
در حال حاضر سازمان بورس فرآیند افزایش سرمایه و پذیرش و نیز فرآیند انتشار اوراق برای شرکت‌های تولیدی را در بورس‌ها به‌دقت زیر نظر قرار داده است. البته سازمان بورس امیدوار است که با کوتاه کردن مدت فرآیندهای یاد شده، زمان تامین مالی نیز کاهش پیدا کند. لازم به‌ذکر است که طی 2 سال گذشته برخی از شرکت‌های بزرگ صنعتی و معدنی به‌راحتی و با سرعت توانستند فرآیند افزایش سرمایه را در بورس انجام دهند و برای پروژه‌های آتی و توسعه‌ای خود، تامین مالی مناسبی را صورت دهند. از جمله این شرکت‌ها می‌توان به شرکت فولاد مبارکه و هلدینگ توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه (میدکو) اشاره کرد. البته شرکت‌های دیگر نیز وجود داشتند که حتی در زمان 15 روز توانستند با افزایش سرمایه و یا پذیره‌نویسی، نسبت به تامین مالی از بورس اقدام کنند. اما در این میان شرکت‌های بسیاری نیز وجود داشتند و همچنان وجود دارند که تامین مالی آن‌ها با استفاده از افزایش سرمایه و یا حتی پذیره‌نویسی، به‌دلیل رفت و برگشت‌های متوالی و طولانی مدارک ناقص این شرکت‌ها، ماه‌ها به‌طول انجامیده است. اما با این حال، تمام تلاش سازمان بورس این است که زمان تامین مالی بیش از این کاهش یابد.

راه‌های ایجاد رونق بورس در کشور و تشویق شرکت‌ها برای حضور هرچه بیشتر در این نهاد چیست؟
یکی از مهم‌ترین راه‌های تشویق شرکت‌ها برای حضور در بورس سودآوری بیشتر برای آن‌ها است. مهم‌ترین اقدامی که همه باید برای دست‌یابی به آن تلاش کنند این است که سودآوری شرکت‌ها بهبود یابد. چرا که در صورت نبود سودآوری هم شرکت دچار ضرر می‌شود و هم سهام آن در بازارهای سرمایه با کاهش مواجه خواهد شد. یک بازار سرمایه شفاف، مناسب و کارآمد، بازاری است که در درجه اول بتواند سودآوری شرکت‌ها را بر روی قیمت‌ها منعکس کند. از این منظر باید همه تلاش‌ها به سمت بهبود سودآوری شرکت‌ها معطوف و مصروف شود. در همین حال باید یادآور شد که سودآوری شرکت‌ها و تولیدکنندگان نیز همواره از طریق افزایش بهره‌وری و کارآیی، به‌کارگیری نوآوری و تکنولوژی در خطوط تولید و فرآیند، مدیریت مناسب و... می‌تواند رخ دهد. بنابراین شرکت‌ها باید تلاش کنند تا با به‌کارگیری نکات یادشده، سودآوری خود را بهبود بخشند.
در بازار سرمایه نیز وظیفه سازمان بورس و نهادهای زیرمجموعه این است که تلاش کنند محدودیت‌ها را برای حضور هر چه بیشتر شرکت‌ها در بازار سرمایه، به حداقل برسانند و زمینه را برای فعال‌تر شدن شرکت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی در این بازار فراهم آورند. ضمن اینکه این سازمان در تلاش است تا موانع جذب سرمایه‌گذاری خارجی و حضور شرکت‌های فراملی در بورس و همچنین سرمایه‌های داخلی را برطرف سازد. از طرفی سازمان بورس و اوراق بهادار در تلاش است تا فرهنگ مناسب برای سرمایه‌گذاری را نهادینه کند. البته اقدامات از سوی این سازمان در همایش‌ها و نمایشگاه‌هایی که برگزار می‌شوند، ادامه دارد و در آن‌ها آموزش صحیح سرمایه‌گذاری برای افراد صورت می‌گیرد.

چه مشکلاتی در زمینه سرمایه‌گذاری و سهامداری افراد در بورس وجود دارد؟ افراد جامعه چگونه می‌توانند این مشکلات را به حداقل برسانند؟
باید یادآور شد که سازمان بورس و اوراق بهادار تنها یک نهاد ناظر است و مشکل فراگیر که در رسانه‌ها عنوان می‌شود ندارد، بلکه عدم آشنایی بسیاری از افراد و حتی شرکت‌ها با بازار سرمایه و فرآیندهای موجود در آن مشکل اساسی سازمان بورس است. در حقیقت آشنایی شرکت‌ها و افراد با قوانین و مقررات بورس و بازار سرمایه و فرهنگ‌سازی برای آن‌ها فرآیندی است که باید طی شود.

با توجه به پتانسیل‌ها موجود در کشور و نیز اشتیاق افراد برای حضور در بورس، چه آینده‌ای را برای بازار سرمایه ایران پیش‌بینی می‌کنید؟
در شرایط کنونی باید نرخ سود تسهیلات و سپرده‌ها به‌گونه‌ای باشد که نظام تولید و تولیدکنندگان در کشور قادر باشند با آن نرخ، به‌صورت اقتصادی و قابل رقابت با نمونه‌های خارجی و در بازارهای بین‌المللی به فعالیت بپردازند و به حیات خود ادامه دهند. طبیعی است که اگر نرخ سود بانکی به اندازه‌ای باشد که تولیدکنندگان نتوانند تسهیلات را به شکل مناسب و اقتصادی مورد استفاده قرار دهند، باید نرخ‌ها به‌صورت معقول و مناسب کاهش پیدا کنند. در بازار سرمایه نیز این نرخ بسیار مهم است. البته دولت امیدوار است که با سودآوری مناسب شرکت‌ها در ماه‌های اخیر و پتانسیل‌های موجود در بازار سرمایه و در نهایت اتخاذ سیاست‌هایی که بتوانند نرخ سودهای بانکی کاهش دهند، بازار سرمایه چشم‌انداز روشنی داشته باشد. البته دولت در سال‌های اخیر با توجه به کاهش نرخ تورم به زیر 10 درصد، تلاش‌های فراوانی را در گذشته از خود در جهت کاهش نرخ سود بانکی چه سپرده و چه تسهیلات، صورت داده است که خوشبختانه تا حد زیادی در این زمینه موفق بوده است. در همین حال با توجه به حرکت ایران به سمت بازار سرمایه، چشم‌انداز مثبتی برای این بازار پیش‌بینی می‌شود.
به‌نظر می‌رسد که با توجه به پتانسیل‌های بی‌شماری که در ایران وجود دارد، چشم‌انداز بسیار روشنی در بازار سرمایه مشاهده می‌شود. به سرمایه‌گذاران و افرادی که با سرمایه‌های خود قصد ورود به بازار سرمایه و خرید سهام دارند، از سوی سازمان بورس توصیه می‌شود که تنها به یک یا دو سبد اکتفا نکنند و حتماً به‌صورت متنوع سرمایه‌گذاری کنند. علاوه بر این نسبت به سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک نیز اقدام کنند. ضمن اینکه سرمایه‌گذاران نباید هیچ‌گاه به شایعات توجه کنند و همچنین از شایعه‌پراکنی پرهیز کنند. همیشه سعی آن‌ها بر آن باشد که با تحلیل‌های قوی و جامع، سرمایه خود را به پیش ببرند. در همین حال نسبت به کسب اطلاعات کافی و همچنین آموزش‌های لازم، دقت به‌عمل آورند.

 

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
cache/resized/5cd178fc5cb9d30bb4b06084fbd0c0d1.jpg
سرمقاله/علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ بّوَد کز طرفی،
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family