• آخرین های بورس
  • محبوبترین های بورس


 

ویژه ها

اخبار فلزات: یکی از مشکلاتی که این روزها گریبان‌گیر بنگاه‌های کوچک و متوسط شده است، مشکل تامین سرمایه و نقدینگی برای این واحدهاست. از آنجایی‌که شرکت‌های کوچک و متوسط نقش به‌سزایی در تولید ناخالص داخلی، اشتغال و... کشور دارند، رفع مشکلات این واحدها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. ماهنامه اخبار فلزات برای مشخص شدن نقش فرابورس در تامین سرمایه واحدهای کوچک و متوسط به گفت‌وگو با مدیرعامل فرابورس ایران پرداخت. امیرهامونی یکی از اهداف اولیه فرابورس را فراهم کردن امکان ورود شرکت‌ها به بازار سرمایه و بهره‌بردن از فضای شرکت‌ها دانست. وی در ادامه بیان کرد، فرابورس درحال حاضر در ابتدای راه جذب شرکت‌های کوچک و متوسط به بازار سرمایه و تامین مالی آن‌ها و ایجاد سازوکارهای نظام‌مند در این بازار است. و آینده روشنی در انتظار این واحدهاست.
 فرابورس ایران چه نقشی در حوزه تامین مالی شرکت‌های کوچک و متوسط دارد؟

یکی از رسالت‌های اصلی فرابورس ایران، تسهیل شرایط ورود شرکت‌ها به بازار سرمایه و بهره بردن از ظرفیت‌های تامین مالی در این بازار است. بیش از یک سال است که فرابورس اقدام به راه‌اندازی بازار جدیدی تحت عنوان بازار شرکت‌های کوچک و متوسط کرده، در این بازار شرکت‌های متقاضی، پس از کسب حد نصاب‌های مورد نظر در فرابورس پذیرفته شده و ضمن برخورداری از تمامی مزایای شرکت‌های پذیرفته شده در بازار سرمایه، مشمول مزایای ویژه این بازار نیز می‌شوند.

در حال حاضر بیش از 170 شرکت درخواست پذیرش خود را برای ورود به بازار SME به فرابورس ایران داده‌اند که دراین خصوص هیات پذیرش شرکت‌های کوچک و متوسط هر هفته در حال برگزاری جلساتی به‌منظور بررسی مستندات و مدارک ارسالی از سوی شرکت‌هاست. از این تعداد نیز 15 شرکت با داشتن شرایط لازم در این بازار پذیرش شده‌ و نماد دو شرکت نیز روی تابلوهای رشد و دانش‌بنیان رفته است که سهام این شرکت‌ها در حال حاضر معامله می‌شود.

چرا فاصله زیادی میان آمار شرکت‌هایی که در خواست پذیرش داده‌اند و تعدادی که در بازارSME  پذیرش شده‌اند وجود دارد؟

شرکت‌ها در هیات پذیرش فرابورس از دو نگاه بررسی و پس از آن پذیرش می‌شوند. ابتدا باید در اطلاعات آن‌ها ابهامی نباشد که این امر به بحث شفافیت  برمی‌گردد، مساله بعد، بحث حاکمیت شرکت است. بسیاری از شرکت‌هایی که تقاضای پذیرش در فرابورس را داده‌اند، اصول حاکمیت شرکتی را رعایت نکرده‌اند، و حتی از قوانین حاکم، میزان اختیارات و مسئولیت اعضای هیات مدیره و مدیرعامل اطلاع درستی ندارند. همچنین بسیاری از شرکت‌ها با الزامات اولیه ورود به بورس آشنایی ندارند. از زمان تشکیل فرابورس تابه‌حال بیش از 550 شرکت درخواست پذیرش در بازارهای اول، دوم و SME داده‌اند ولی با همین فیلترهایی که سختگیرانه نیز نیست اغلب رد شد‌ه‌اند. این درحالی است که پذیرش در بورس‌های بین‌المللی بسیار مشکل‌تر بوده وحتی تا سه سال به طول می‌انجامد. هیات پذیرش تک‌تک استراتژی‌ها را ممیزی می‌کنند، استانداردها، فرآیندها، برنامه، قانون، حاکمیت شرکتی، رابطه هیات‌مدیره و مدیرعامل، کمیته‌های زیر نظر هیات‌مدیره، حسابرس داخلی و حسابرس مستقل بررسی می‌شود. شرکت‌ها هزینه‌های بسیار زیادی را باید برای پذیرش پرداخت کرده و قراردادهایی را باید با وکلای تجاری، مشاوران پذیرش و... عقد کنند. اما در فرابورس شرایط بسیار سهل‌گیرانه‌‌ای ایجاد شده، اما با این حال شرکت‌ها هنوز برای عضویت مشکل دارند.

به‌دلیل مشکلات بیان‌شده، فرابورس از مرکز مالی ایران خواست تا دوره‌های آموزشی برای افزایش اطلاعات حقوقی مدیران برگزار کند. باید پذیرفت که دیگر دوره مدیریت سنتی و حجره‌داری به پایان رسیده است. در شرکت‌های بورسی، حساب شرکت، مشخص و مربوط به شرکت و حساب سهامدار عمده مربوط به سهامدار عمده است. سهامدار عمده زمانی می‌تواند از شرکت برداشت کند که مجمع برگزار کند و سود تقسیم کرده باشد. اما باوجود چنین قوانینی، مشاهده می‌شود که برخی شرکت‌ها در میانه فعالیت تجاری دست به جیب شرکت برده و پول برداشت می‌کنند. به هر ترتیب اگر این مسائل حل شود هم فرابورس می‌تواند رشد و توسعه بیشتری یابد و هم کشور به مدد تامین مالی بخش‌های متنوع‌تری از اقتصاد و صنایع به توسعه برسد. اما به هر ترتیب عواملی که عدم رعایت آن‌ها از سوی شرکت‌ها ذکر شد، فرآیند پذیرش را سخت و در بعضی موارد طولانی می‌کند.

در حال حاضر برای ورود SMEها به بازار فرابورس چه شرایطی وجود دارد؟

با توجه به اهداف استراتژیک بازار سرمایه و فرابورس ایران در خصوص کمک به تامین مالی بنگاه‌های اقتصادی، براساس دستورالعمل مربوطه ساده‌ترین شرایط برای ورود شرکت‌ها به بازار SME در نظر گرفته شده است به این ترتیب شرکت‌های واجد شرایط شرکت‌هایی هستند که در مقطع زمانی ارائه درخواست پذیرش، جمع حقوق صاحبان سهام آن‌ها حداقل یک میلیارد ریال و حداکثر 500 میلیارد ریال باشد، حداقل یک سال از تاسیس شرکت سپری شده و حسابرس شرکت نیز از میان حسابرسان معتمد سازمان انتخاب شده باشد. همچنین علاوه بر شرکت‌های سودده، شرکت‌های زیانده نیز می‌توانند با ارائه برنامه عملیاتی مناسب برای خروج از زیان یا زیان انباشته یا ارائه طرح توجیهی مبنی بر وجود چشم‌انداز روشن از سودآوری فعالیت، درخواست خود را برای پذیرش در بازار SME ارائه دهند. مساله مهم آن است که بازار شرکت‌های کوچک و متوسط موانعی مانند صورت‌های مالی بسیار سودآور برای ورود به بازار سرمایه را از میان برداشته است و شرکت‌ها درصورت رعایت اصول شفافیت، داشتن صورت‌های مالی حسابرسی شده و رعایت حاکمیت شرکتی می‌توانند به بازار سرمایه وارد و از مزایای آن بهره‌مند شوند.

شرکت‌های کوچک و متوسط در زمان ورود به فرابورس از چه امتیازهایی برخوردار می‌شوند که تاکنون از آن محروم بوده‌اند؟ آیا ورود شرکت‌ها به فرابورس منجر به افزایش سود و رشد بهره‌وری می‌شود؟

مهم‌ترین امتیاز و در واقع مزیت ورود شرکت‌ها به بازار شرکت‌های کوچک و متوسط، تامین مالی آن‌ها از طریق عرضه بخشی از سهام شرکت در بازار سرمایه با قیمتی معمولا بالاتر از ارزش اسمی سهام است. با توجه به اینکه مشکل عمده شرکت‌های کوچک و متوسط کمبود نقدینگی است با ورود نقدینگی لازم به شرکت، این بنگاه‌ها می‌توانند پروژه‌ها و طرح‌های توسعه ناتمام خود را به پایان برسانند، مواد اولیه مورد نیاز خود را  تامین کنند یا وجه نقد کسب شده را صرف هزینه‌های جاری از جمله پرداخت حقوق و دستمزد کارکنان و .... کنند. با رفع مشکل نقدینگی، فعالیت‌های تولیدی با قوت و شدت بیشتری در شرکت جریان می‌یابد و شرکت‌ها می‌توانند به سودآوری قابل قبولی دست یابند. یکی از مهم‌ترین مزیت‌های تامین مالی از طریق بازار سهام فرابورس ایران در مقایسه با سایر بازارهای رقیب، سرعت انجام فرآیند پذیرش در شرکت فرابورس ایران است به‌طوری که در صورت کامل بودن مدارک، شرکت ظرف مدت 3 هفته در هیات پذیرش فرابورس ایران که مرجع رسمی تصمیم‌گیری در خصوص پذیرش شرکت است، مطرح می‌شود.

مزیت بعدی تامین مالی از طریق بازار سرمایه عدم نیاز به وثایق و تضامین دست‌و‌پا گیر و کاهش هزینه‌های شرکت از جمله هزینه بهره ناشی از اخذ تسهیلات بانکی است. با توجه مکانیسم عرضه و تقاضا در بازار سرمایه با ورود شرکت به بازار فرابورس ایران از یک‌سو ارزش واقعی شرکت تعیین می‌شود و از سوی دیگر قدرت نقدشوندگی سهام شرکت افزایش می‌یابد و دارنده سهم می‌تواند در هر زمان ممکن اقدام به فروش سهام به قیمتی منصفانه کند. علاوه بر این سهامداران شرکت به‌ویژه سهامداران عمده می‌توانند با توثیق سهام خود نزد بانک‌ها به‌جای توثیق ملک و نظایر آن اقدام به اخذ تسهیلات بر مبنای ارزش بازار سهام کنند و در اخذ تسهیلات نیز در مقایسه با سایر شرکت‌های غیر بورسی در اولویت قرار گیرند. حمایت سازمان بورس و اوراق بهادار از حقوق سهامداران شرکت از طریق حضور نماینده سازمان در مجامع عمومی شرکت، رایزنی با دولت و مجلس شورای اسلامی در خصوص تصویب بودجه و قوانین مربوطه، دیگر مزیت قابل توجه ورود شرکت‌ها به بازار سرمایه است. برخورداری از معافیت مالیات عملکرد حداکثر تا 10 درصد، افزایش اعتبار داخلی و بین‌المللی شرکت، معرفی شرکت و تبلیغ غیرمستقیم نام و محصولات شرکت از طریق تابلوی معاملات فرابورس ایران و انعکاس نام شرکت در جراید و رسانه‌ها از دیگر امتیازات ورود شرکت‌های کوچک به بازار سرمایه است. ارتقای سیستم‌های اطلاعات حسابداری و کنترل داخلی و بهبود ساختار حاکمیت شرکتی نیز از دیگر مزایای حضور شرکت‌ها در بازار سرمایه به شمار می‌رود.

به‌ نظر جنابعالی، فرابورس ایران در تامین مالی برای شرکت‌های کوچک و متوسط تا چه حد موفق عمل کرده است؟

واقعیت آن است که فرابورس در حال حاضر در ابتدای راه جذب شرکت‌های کوچک و متوسط به بازار سرمایه و تامین مالی آن‌ها از طریق سازوکارهای نظام‌مند در این بازار است. راه‌اندازی این بازار بیشتر برای بزرگ کردن قاعده بازار بود و اینکه سهم بازار سرمایه در اقتصاد ملی افزایش یابد. مسلما به یاد دارید که راه‌اندازی بازار اول فرابورس ایران با شرکت کویر تایر با ارزش بازاری 9 میلیارد تومانی و مرجان کار با ارزش بازاری 800 میلیون تومانی آغاز شد. اما در حال حاضر  این بازار با گذشته قابل مقایسه نیست. بر این اساس بازار شرکت‌های کوچک و متوسط یک شروع برای افقی جدید است و پیش‌بینی می‌کنیم ظرف چند سال آینده این بازار افزایش قابل قبولی را تجربه کند.

گفت و گوها

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/2091afdaff5653aed5de5838e3b2bdaf.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/a3d8121aa8601b0c15c31e751afcd2d5.jpg
سرمقاله/ منصور یزدیزاده مدیرعامل شرکت ذوبآهن
cache/resized/a6f6b900e42a7e34c3648f0422e27dae.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه /
cache/resized/0ae8623d56dbafa542c6aa3c0b87f39b.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/3a82131138548e3368155af1b80821d2.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ گسترش تجارت
cache/resized/ca3e70587d55f6105aa6562919d3c26d.jpg
سرمقاله/علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
cache/resized/756ef62e518dd161f817b0615d605350.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ بّوَد کز
cache/resized/8183663ba8e9d683688345f5bcae2cde.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعتگر چه
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family