رئیس سازمان صمت لرستان با اشاره به اینکه برای تحقق جهش تولید، بلافاصله کارگروه‌های تخصصی در استان تشکیل دادیم، گفت: یکی از برنامه‌های مهم و عملیاتی
تالار محصولات صنعتی و معدنی بورس کالای ایران، روز دوشنبه 26 اسفند ماه، میزبان دادوستد 63 هزار تن شمش بلوم، 12 هزار و 606 تن سبد میلگرد و 63 هزار و
امروز و در تالار محصولات صنعتی و معدنی بورس کالای ایران 70 هزار و 180 تن ورق گرم فولادی، 26 هزار و 796 تن سبد میلگرد، 50 تن مس کاتد، 200 تن سرب، 3
تالار محصولات صنعتی و معدنی بورس کالای ایران، روز شنبه 24 اسفندماه، میزبان دادوستد 61 هزار و 270 تن ورق گرم بود. به گزارش اخبار فلزات به نقل از
تالار محصولات صنعتی و معدنی بورس کالای ایران، روز سه شنبه 20 اسفندماه، میزبان دادوستد 58 هزار و 754 تن انواع محصولات فولادی بود. به گزارش اخبار
تالار محصولات صنعتی و معدنی بورس کالای ایران روز سه شنبه 20 اسفندماه میزبان عرضه 94 هزار و 680 تن ورق فولادی است. به گزارش اخبار فلزات به نقل از
  • فعال شدن واحدهای تولیدی با قابلیت بازگشت در سال جهش تولید

  • شمش بلوم، میلگرد و ورق فولادی در سبد بورس کالا

  • تالار صنعتی و معدنی بورس کالا امروز شاهد چه عرضه هایی است؟

  • 61 هزار تن ورق فولادی در بورس کالا

  • معامله بیش از 58 هزار تن محصول فولادی در بورس کالای

  • عرضه 94 هزار تن ورق فولادی در بورس کالا

یادداشت


با وجود کمبود آلومینا در کشور، به دلیل ارزان بودن انرژی و نیروی انسانی، تولید آلومینیوم مقرون به ...
اخبار فلزات: طراحی تجهیزات و قطعات واحدهای فولادی در کشور علاوه بر استفاده از دانش فنی و توان ...
اخبار فلزات: مدیرعامل شرکت غرب فلز معتقد است که باید با به‌کارگیری علم و دانش فنی داخلی، قدم‌های ...
اخبار فلزات: رئیس انجمن سنگ آهن ایران در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» ...
اخبار فلزات: غلطک‌های نورد گرم به‌عنوان یکی از مهم‌ترین قطعات تولید محصولات فولادی به روش نورد گرم ...
اخبار فلزات: رئیس هیات مدیره شرکت بازرگانی اوان در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری، تحلیلی «فلزات ...
اخبار فلزات: مدیرعامل مجتمع فولاد آتیه خلیج فارس ضمن اعلام توضیحاتی در خصوص این مجموعه اظهار داشت: ...
اخبار فلزات: مدیر عامل مجتمع فولاد ظفر بناب در رابطه با میزان صادرات این مجتمع گفت: یکی از مشکلات ...
اخبار فلزات: مدیر کارخانه پیشگامان صنایع آسیا گفت: امسال کمپرسور «GQ 2223» را بومی‌سازی می‌کنیم. ...
اخبار فلزات: مدیرعامل فرانسوز یزد در رابطه با محصولات تولیدی این شرکت گفت: ما در مجموعه فرانسوز یزد ...
اخبار فلزات: وزیر صنعت، معدن و تجارت با وعده ایجاد انقلاب معدنی کار خود را در این وزراتخانه آغاز ...
اخبار فلزات: مقوله نگه‌داری و تعمیرات از موارد مهم و تاثیرگذار در صنایع دنیا به‌شمار می‌رود. وجود ...
  • Prev

انجمن توسعه سرمایه‌گذاری حرفه‌ای ایران در نامه‌ای خطاب به معاون اول رئیس جمهور و سه وزیر صمت، اقتصاد و رفاه "از تحرکات دلالان در بازار فولاد ابراز نگرانی کرده و این تحرکات را اقدامی در جهت تضعیف حقوق سهامدار و متعاقب آن مخالف سیاست‌های ماندگاری نقدینگی در بازار سرمایه کشور عنوان کرده است".

به گزارش اخبار فلزات به نقل از ایسنا، انجمن توسعه سرمایه‌گذاری حرفه‌ای ایران در این نامه آورده است: "اقتصاد ایران در دو سال اخیر آماج شدیدترین تهاجم تحریمی تاریخ اقتصاد جهان قرار داشته است که با هدف به زانو درآوردن این مرز بوم به فعالان اقتصادی آن تحمیل شده است. در توصیف این شرایط جمله‌ای رساتر از تعبیر مقام معظم رهبری نیست که "امروز عرصه‌ی اقتصاد، به خاطر سیاست‌های خصمانه آمریکا، یک عرصه کارزار است. یک عرصه جنگ است جنگی از نوع خاص. در این عرصه کارزار، هر کسی بتواند به نفع کشور تلاش کند جهاد کرده است". با این تعبیر معظم له در خلال دو سال اخیر تولیدکنندگان و سرمایه‌گذاران در واحدهای صنعتی تمامی تلاش خود را برای این جهاد اقتصادی مبذول کرده و کوشیده‌اند در این جنگ نابرابر از اقتصاد کشور و معیشت عمومی مردم و کارگران بنگاه های اقتصادی دفاع کنند.

در این راستا همانگونه که رییس‌ جمهوری در هفته جاری به درستی به آن اشاره کرده، تلاش فعالان اقتصادی و سرمایه‌گذاران به موفقیت نزدیک توانسته است چرخ‌های بنگاه‌های اقتصادی کشور را به گردش درآورد. رشد قابل ملاحظه بازارهای سرمایه و بورس کالا در این میان نشانه‌های واضحی از خروج اقتصاد کشور از رکود و غلبه سرمایه‌گذاری واقعی بر گرایش‌های مخرب به خرید و فروش ارز و سکه و کالاهای ضروری معیشتی است.

رشد بازار سرمایه در این میان علاوه بر جذب سرمایه‌های مردمی، بسترساز رشد و بالندگی بنگاه‌ها از طریق هدایت سرمایه‌های مردمی و کاهش فشار تحریم نفتی بر بودجه دولت و بنگاه‌های عمومی است که همگان شاهد این امر در خلال ماه‌های اخیر بوده‌اند".

در بخش دیگر این نامه ذکر شده است که: "تامین مالی چند هزار میلیارد تومانی بنگاه های مالی نظیر شستا و مشارکت بیش از ۱.۴ میلیون نفر از جمعیت کشور در آخرین عرضه اولیه، خود نشان‌دهنده آن است که تا چه حد بازار سرمایه پر رونق می‌تواند به اقتصاد کشور کمک کرده و به رشد بالندگی آن کمک کند. متاسفانه در خلال چند روز گذشته جریان مخربی با سابقه‌ای روشن در تلاش برای تخریب وضعیت بنگاه‌های اقتصاد در بخش فولادسازی شروع به تهدید این شرایط از طریق ایجاد رانتی چند هزار میلیارد تومانی در بازار فولاد کرده است.

در سال ۹۷ اصرار به قیمت گذاری محصولات فولادی و پتروشیمی براساس ارز ۴۲۰۰ تومانی به هزاران میلیارد تومان رانت و از دست رفتن فروش شرکت‌های بورسی منجر شد که آثار زیان‌بار آن تا هم اکنون گریبان‌گیر بنگاه‌های اقتصادی بازار سرمایه است.

این شرایط مخرب مجددا اینک در حال تکرار است. شماری از دلالان شناخته شده در بنگاه‌های خصوصی خانوادگی و رانتی اینک دوباره به کمین سود واحدهای تولیدی بازار سرمایه با هزاران کارگر و میلیون‌ها سهامدار اعم از بازنشستگان و سرمایه‌گذاران بورسی نشسته‌اند تا از طریق دستکاری در فرآیند کشف قیمت عادلانه ورق و شمش فولادی منافع بنگاه‌ها را طعمه عطش سیری ناپذیر رانت‌خواری خود سازند.

این گروه رانت‌خوار تحت لوای عناوینی نظیر ارزان‌سازی و تولید بخش خصوصی همانگونه که در سال گذشته رخ داد به دنبال خرید کالاهای فولادی در بورس کالا بوده و فروش آن در بازار آزاد یا بازارچه‌های مرزی هستند تا سود به حق بنگاه‌های بورسی را راهی جیب خود یا حساب‌های بانکی خارجی کنند".

همچنین تاکیده شده است که "بدون هیچ تردیدی و به سادگی می‌توانید دریابید تا چه حد استدلال‌های گروه رانت جوی که اینک به دنبال خرید محصولات فولادی با قیمتی غیر واقعی هستند بی پایه و اساس است و اصولا به سادگی می توان دریافت تا چه حد از رانت‌های گذشته این گروه در چرخه تولید مانده و چه میزان صرف فرار سرمایه یا سوداگری در بازارهای دیگر از جمله ارز و طلا شده است.

گزارش‌های متعدد نهادهای نظارتی از جمله مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی و سازمان بازرسی حاکی است این عده پس از دریافت ورق به قیمت‌های دولتی و دستوری آن را در بازار آزاد به قیمت‌های بسیار بالاتر به فروش می‌رسانند و تولیدکنندگان واقعی مجبور به خرید ورق فولاد با قیمت‌های بسیار بالاتر از بازار آزاد از همین گروه هستند.

در شرایطی که بازار سرمایه با جذب نقدینگی از سطح جامعه امیدهای زیادی را برای بهبود اقتصاد و صنایع کشور زنده کرده است؛ اقدامات این گونه موجب ایجاد ناامیدی و لطمه به سهامداران بازار سرمایه خواهد بود که عواقب جبران ناپذیری داشته و مصداق بارز حرکت در جناح دشمن و در راستای مطامع دشمنان این کشور و در راستای تحقق فشار حداکثری ایالات متحده آمریکا است".

 

K2_NEWS_NUMBER_CUSTOM 12928

گفت و گوها

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/2091afdaff5653aed5de5838e3b2bdaf.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/a3d8121aa8601b0c15c31e751afcd2d5.jpg
سرمقاله/ منصور یزدیزاده مدیرعامل شرکت ذوبآهن
cache/resized/a6f6b900e42a7e34c3648f0422e27dae.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه /
cache/resized/0ae8623d56dbafa542c6aa3c0b87f39b.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/3a82131138548e3368155af1b80821d2.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ گسترش تجارت
cache/resized/ca3e70587d55f6105aa6562919d3c26d.jpg
سرمقاله/علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
cache/resized/756ef62e518dd161f817b0615d605350.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ بّوَد کز
cache/resized/8183663ba8e9d683688345f5bcae2cde.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعتگر چه
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family