• آخرین های آهن وفولاد
 • محبوبترین های آهن وفولاد


 

ویژه ها

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

اخبار فلزات: ایتالیا در زمره کشورهایی با صنعت فولاد قوی محسوب می‌شود. پیشرفت صنعت فولاد در این کشور را باید به سهم ویژه این کشور از ذخایر معدنی و مواد اولیه نسبت داد. چرا که وجود ذخایر غنی سنگ آهن و زغال‌سنگ، موجبات رونق صنعت فولاد را در این کشور فراهم کرده است. در واقع توسعه معادن در این کشور اهمیت ویژه‌ای دارد و ایتالیا را در درجه نخست باید کشوری معدنی دانست.
مارجگاگلیا (Marcegaglia) بزرگترین تولیدکننده فولاد در ایتالیا محسوب می‌شود که در سال 2015، معادل 5.4 میلیون تن فولاد تولید کرد. گروه صنعتی فولاد ایلوا (ILVA SpA) دومین تولیدکننده بزرگ این کشور به‌شمار می‌رود که در همین سال حدود 4.8 میلیون تن تولید را به خود اختصاص داد. شرکت ارودی ایتالیا (Arvedi Group) نیز با تولید 3.4 میلیون تن فولاد در رده بعد قرار گرفت.

به گزارش اخبار فلزات، ایتالیا چهارمین وارد کننده فولاد دنیا محسوب می‌شود. بازار وارداتی فولاد ایتالیا حدود 5 درصد از سهم تجارت جهانی این فلز را در اختیار خود قرار داد. نمودار 1 حجم واردات فولاد و محصولات فولادی به این کشور را یبن سال‌های 2009 تا 2016 نشان می‌دهد. حجم این واردات در سال 2009، حدود 12.5 میلیون تن برآورد شد. گفتنی است که در سال 2009، حدود 19.8 میلیون تن فولاد خام در این کشور تولید شد. روند واردات فولاد این کشور تا سال 2011 در مسیر صعودی بود و به 17.3 میلیون تن افزایش یافت. این افزایش با رشد تولید فولاد ایتالیا و رسیدن آن به 28.7 میلیون تن نیز همراه بود. در ادامه از حجم تولید و واردات فولاد این کشور در سال 2012 کاسته شد و هرکدام به ترتیب به 27.3 و 13.7 میلیون تن رسیدند. پس از این افت، تولید و واردات مجددا در مسیر رشد قرار گرفتند و تنها در سال 2016، از حجم واردات فولاد این کشور حدود یک درصد کاسته شد.

                                                    

بیش از 70 درصد نیاز ایتالیا به محصولات فولادی عمدتا توسط 10 کشور تامین می‌شود. نمودار 2، سهم کشورهای مختلف را در بازار وارداتی فولاد ایتالیا برای سال 2016 نشان می‌دهد. بنا بر این نمودار، آلمان بزرگترین صادرکننده محصولات فولادی به این کشور به‌شمار می‌رود و میزان صادرات آن در سال 2016، معادل 2.4 میلیون تن برآورد شد. اوکراین و چین با صادرات هر کدام حدود 2.2 میلیون تن و فرانسه نیز حدود 1.8 میلیون تن در رده‌های بعدی قرار گرفتند. همان‌طور که در نمودار 2 مشاهده می‌شود کشورهای روسیه، کره جنوبی، استرلیا، اسپانیا، ایران و هند نیز در مرتبه‌های بعدی قرار گرفته‌اند.

                                                  

گفتنی است که طی سال 2015 تا 2016، حجم واردات 3 کشور از 10 کشور عمده صادرکننده فولاد به ایتالیا، افزایش را تجربه کرد. حجم واردات ایتالیا از کره جنوبی رشد نزدیک به 45 درصدی را به‌خود اختصاص داد. حجم واردات از هند نیز رشد نزدیک به 27 و از آلمان بیش از 3 درصد را تجربه کرد. در مقابل، حجم واردات فولاد از چین نیز با کاهش 16 درصدی نسبت به سال 2015 روبه‌رو شد که بیشترین میزان کاهش را در سال 2016 از بین کشورهای صادرکننده فولاد به ایتالیا رقم زد. شایان ذکر است که صادرات فولاد ایران به ایتالیا نیز در سال 2016، با کاهش حدود 11 درصدی مواجه شد.

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
cache/resized/5cd178fc5cb9d30bb4b06084fbd0c0d1.jpg
سرمقاله/علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ بّوَد کز طرفی،
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family