• آخرین های آهن وفولاد
 • محبوبترین های آهن وفولاد


 

ویژه ها

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

اخبار فلزات: وقتی صحبت از افزایش تولید فولاد در جهان به میان می‌آید همه نگاه‌ها به سمت چین به عنوان بزرگترین تولیدکننده و صادرکننده فولاد در جهان معطوف می‌شود.

به گزارش اخبار فلزات و به نقل از صمت، این بار هم سایت چیلان در روز سه‌شنبه گذشته خبری از اقدام جینان فولاد که یکی از شرکت‌های فرعی گروه آهن و فولاد شاندونگ است منتشر کرد که می‌گوید با هدف کاهش ظرفیت برنامه‌ریزی شده از سوی دولت چین برای مقابله با ظرفیت مازاد، به طور کلی این شرکت تعطیل خواهد شد.به گزارش صمت موسسه امریکایی اقتصاد بین‌الملل پترسون نیز در گزارشی که در این زمینه در ۲۹ ژوئن (۸ تیر) امسال منتشر کرده است، توضیح می‌دهد در یک دهه گذشته تولید فولاد چین به سرعت رو به رشد بوده است. برای مازاد تولید سالانه فولاد در چین، رقمی برابر با ۳۲۵ تا ۳۵۰ میلیون تن به طور معمول عنوان می‌شود که البته به عقیده کارشناسان پترسون این رقم بسیار دست بالا گرفته شده و در آن اغراق دیده می‌شود و با روش‌شناسی معقولانه‌تری می‌توان مازاد ظرفیت را تا ۴۰ درصد نسبت به این رقم کاهش داد و به ۱۳۰ میلیون تن رساند. لی کوچان نخست وزیر چین نیز موید این افزایش تولید است و در این باره به رسانه‌ها می‌گوید: تشخیص دولت این است که مازاد تولید در برخی از صنایع به مشکلی جدی تبدیل شده و در سال‌های پیش رو دولت بر مازاد ظرفیت در فولاد، زغال سنگ و دیگر صنایعی که با این معضل روبه رو هستند متمرکز خواهد بود تا بتواند به تقویت اصلاحات ساختاری طرف عرضه و پیشبرد رشد پایدار محصول نائل شود. چین سال گذشته میلادی را با تولید ۸۰۸/۳۷میلیون تن فولاد پشت سر گذاشت. این رقم در سال پیش از آن ۸۰۸/۸۳ میلیون تن بود و اندکی افزایش داشت، اما این افزایش سال گذشته (۲۰۱۶ میلادی) نسبت به سال پیش از آن (۲۰۱۵ میلادی) هنوز حکایت از سیاستی بر مبنای کاهش چشمگیر حجم تولید ندارد و اخبار حاکی از افزایش تولیدات به طور مقطعی نیز می‌تواند برآمده از فاکتورهای فصلی همانند نیازهای دوره‌ای به بستن عملیات معدنی برای نوسازی و افزودن تجهیزات باشد که تاثیر چندانی بر شرایط کلی حاکم بر بازار جهانی ندارد.
از سوی دیگر آنچه می‌تواند در این روزها بیش از همه چین و پس از آن سایر تولیدکننده‌های بزرگ جهان را نگران مازاد و اضافی بودن حجم فولاد تولیدشده کند، طرحی است که ترامپ در زمینه کاهش واردات فولاد به ایالات متحده به عنوان بزرگترین واردکننده فولاد ترتیب داده است و نگرانی قابل توجهی را در میان کشورهای عمده صادرکننده به این کشور از جمله چین، روسیه، ترکیه، آلمان، برزیل، کانادا، مکزیک، تایوان، کره‌جنوبی و ژاپن ایجاد کند؛ کشورهایی که هر یک در سال ۲۰۱۵ میلادی (۱۳۹۴ خورشیدی) دست کم ۱میلیون متریک تن فولاد به امریکا وارد کردند. در همین زمینه در نشست جی۲۰ که قرار است ۷ و ۸ ژوئیه (جمعه و شنبه آینده) در هامبورگ برگزار شود، به مازاد تولید فولاد در جهان پرداخته خواهد شد و این طرح ترامپ نیز مورد بررسی قرار خواهد گرفت. گروه ۲۰ شامل ۲۰ اقتصاد بزرگ و وزیران اقتصاد و مسئولان بانک‌های مرکزی ۲۰ اقتصاد مطرح دنیاست که این کشورها در مجموع ۸۵ درصد اقتصاد جهان را در اختیار دارند و امریکا، اتحادیه اروپا، فرانسه، انگلیس، آلمان، ایتالیا، چین، ژاپن، روسیه، عربستان، استرالیا، اندونزی، ترکیه، برزیل، آرژانتین، کانادا، هند، کره‌جنوبی، افریقای جنوبی و مکزیک اعضای این گروه را تشکیل می‌دهند. در هر حال آخرین تحلیل‌ها شرایط فعلی عرضه فولاد را در بزرگترین کشور تولیدکننده آن این گونه تشریح می‌کند که تولید فولاد چین در ۱۰ روز دوم ماه گذشته میلادی همچنان در سطح بالایی قرار داشت و این اتفاق برآمده از افزایش نرخ محصولات نهایی و زیاد شدن حاشیه سود فولادسازها بود. اکنون متوسط تولید روزانه شرکت‌های فولادی عضو انجمن آهن و فولاد چین در ۱۰ روز میانی ماه گذشته میلادی با ۰/۱ درصد افزایش به۱/۸۶میلیون تن رسید، با این وجود تولید فولاد چین در دوره یادشده با کاهش ۰/۲۶ درصدی به متوسط روزانه ۲/۳۵۳ میلیون تن رسیده است. استیل‌پرایس نیز در گزارشی که در زمینه افزایش فولاد در سطح جهانی منتشر کرده است در این باره توضیح می‌دهد: با رشد جمعیت جهان تقاضا برای ساخت‌وساز ساختمان‌های مسکونی و غیرمسکونی، لوازم خانگی، حمل‌ونقل و کارهای زیربنایی رشد می‌کند و پیش‌بینی می‌شود در سال ۲۰۲۰ میلادی (۱۳۹۹ خورشیدی) کاربرد فولاد در پروژه‌ها یک و نیم برابر مصرف فعلی خواهد بود که دلیل آن نیز به افزایش جمعیت برمی‌گردد و چنین چشم‌اندازی فرصت‌های تولید بیشتری برای تولیدکنندگان فولاد در آسیا و کشورهای در حال توسعه ترسیم می‌کند. این چشم‌انداز در حالی است که ترامپ نیز پیش‌تر و در جریان رقابت‌های انتخاباتی خود وعده نوسازی زیرساخت‌های ایالات متحده را داده بود که با تحقق آن انتظار افزایش حجم مصرف می‌رود و بازار به عرضه فولاد بیشتری نیاز دارد.

ثبات نسبی مشهود است
فرزاد ارزانی مدیرعامل فولاد هرمزگان نیز در گفت‌وگو با صمت درباره جو موجود در بازار جهانی فولاد و مازاد عرضه اظهار کرد: اخباری حاکی از کاهش ظرفیت تولید فولاد و به دنبال آن صادرات از چین است که در نتیجه به تعطیل شدن یک واحد تولیدی می‌انجامد و در جای خود مهم است، اما فضای کلی که بر بازار بین‌الملل حاکمیت دارد، حاکی از ثبات نسبی است. درست است که تعطیلی یکی از واحدهای تولید فولاد اتفاقی قابل توجه به شمار می‌رود، اما این تنها یک مورد از شمار گسترده شرکت‌های تولیدکننده است و به قولی با یک گل بهار نمی‌شود. این اتفاق چندان تاثیری بر بازار جهان نداشته و بازار بیش از تعطیلی یک شرکت در چین می‌تواند از تصمیماتی که به تازگی درباره کاهش حجم واردات ایالات متحده گرفته شده، تاثیر بپذیرد و باید دید در نشست جی۲۰ که قرار است در روزهای آتی برگزار شود، چه نتایجی حاصل می‌شود.

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/3a533897092c3b3bdfe0eb3e757a8869.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی / بوق و کَرنا، سهم صنایع
cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family