• آخرین های آهن وفولاد
 • محبوبترین های آهن وفولاد


 

ویژه ها

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

اخبار فلزات: طی سال 1394 شرایط بازار فولاد به‌گونه‌ای پیش رفت که به عقیده فعالان و دست‌اندرکاران این صنعت، بسیاری از شرکت‌ها زیان‌های هنگفتی را متحمل شدند. در این میان تنها آن شرکت‌هایی توانستند به فعالیت خود ادامه دهند که اولاً زنجیره تولید فولاد در آن‌ها پیوسته بود و ثانیاً بهره‌وری را در دستور کار خود قرار دادند. ضمن اینکه بسیاری از کشورها برای حمایت از صنعت فولاد خود سیاست‌گذاری‌ها و اقدامات متعددی را صورت داده‌اند. برای بررسی وضعیت بازار فولاد کشور و اقدامات دولت طی سال‌های گذشته در این حوزه، ماهنامه «اخبار فلزات» با مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان گفت‌وگویی را انجام داده است. بهرام سبحانی معتقد است که با حمایت دولت از صنعت فولاد، ظرفیت‌های خالی این صنعت فعال خواهند شد و دست‌یابی به اهداف بلندمدت را آسان‌تر خواهد کرد. وی همچنین معتقد است که دولت یازدهم با هدف پرهیز از پراکندگی در احداث واحدهای فولادی، اختیارات را در این حوزه تاحدی متمرکز کرده است و می‌تواند با سیاست‌گذاری متمرکز در این صنعت و سپردن اختیارات صنعت فولاد به یک نهاد، راه را برای پیشرفت صنعت فولاد هموار سازد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.

روند بازار فولاد کشور را در سال 1395 در مقایسه با سال پیش از آن چگونه ارزیابی می‌کنید؟
بازار فولاد کشور در سال 1395 در مقایسه با سال 1394 وضعیت نسبتاً بهتری را پشت سر گذاشت. سال 1394 شاید نه‌تنها در ایران، بلکه در اکثر بازارهای بین‌المللی بدترین دوران بازار فولاد سپری شد. با این حال این بازار در سال 1395 تا حد زیادی تغییر کرد و ترمیم شد. به‌گونه‌ای که در سال 1395 در بخش فروش بین‌المللی و صادرات، موفقیت‌های چشمگیری نصیب فولادسازان کشور شد. در وهله اول باید توجه داشت که وضعیت بازار داخلی و نیز شرایط فولادسازان داخلی، به میزان زیادی به تقاضای این محصول در بازار بستگی دارد. هنگامی که در بازار داخلی تقاضا وجود داشته باشد، طبیعی است که فولادسازان داخلی در ابتدا باید تقاضای داخلی را پاسخ دهند. در این صورت فولادسازان پس از اشباع بازار داخلی از محصولات خود قادر خواهند بود که به امر صادرات نیز مبادرت ورزند. در این میان ممکن است وضعیت برخی از شرکت‌های داخلی چندان مناسب نباشد، زیرا در حال حاضر تقاضا به‌اندازه کافی در بازار کشور وجود ندارد. ضمن اینکه این شرکت‌ها توان صادرات را نیز ندارند.

چه عواملی را در افزایش میزان صادرات ایران موثرتر می‌دانید؟
در سال 1395 فولادسازان ایران توانستند رکوردهای بسیار خوبی در زمینه صادرات از خود برجا بگذارند. گفتنی است که تولید فولاد در ایران به‌دلیل مزیت‌های موجود در آن، در مقایسه با سایر کشورها همچون کشورهای خاورمیانه قادر خواهد بود در شرایط کنونی بازار، دوام بیشتری داشته باشد و بهتر رقابت کند. هنگامی که در بازارهای جهانی قیمت‌های محصولات فولادی به‌شدت کاهش پیدا می‌کنند، در برخی موارد شرکت‌ها وارد فاز زیان‌دهی می‌شوند. در چنین مواقعی بازار وارد فاز دامپینگ می‌شود، اما به‌دلیل اینکه ایران از مزیت‌های گاز و انرژی ارزان و فراوان، مواد اولیه همچون سنگ آهن، نیروی کار و... برخوردار است، فولادسازان ایران قادر خواهند بود در مقابله با رقبای خارجی مقاوم‌تر باشند. ضمن اینکه در بازار داخلی نیز تقاضای محصولات فولاد به میزان قابل توجهی کاهش یافته است و بنابراین بسیاری از شرکت‌های فولادی به‌سمت صادرات حرکت خواهند کرد. در شرایطی که تقاضا در بازار داخلی کاهش می‌یابد، فولادسازان دو اقدام می‌توانند انجام ‌دهند؛ نخست آنکه تولید خود را کاهش دهند که این مساله جز افزایش زیان برای آن‌ها چیزی نخواهد داشت چرا که شرکت‌های فولادی همواره هزینه سربار دارند که به نسبت زیاد است. بنابراین اگر تولید خود را متوقف کنند و یا کاهش دهند، باید این هزینه را پرداخت کنند. دوم اینکه فولادسازان برای جلوگیری از این زیان، به صادرات محصولات خود مبادرت می‌ورزند، حتی اگر قیمت فروش آن‌ها پایین و در مرز بین سود و زیان قرار گیرد و در برخی از موارد با زیان نیز همراه باشد. در سال 1395 صادرات فولاد با شرایطی که ذکر شد، صورت گرفت. البته با توجه به اینکه قرار است کشور به‌سمت تولید 55 میلیون تن فولاد برود، فولادسازان باید برای صادرات بیش از 20 میلیون تن برنامه‌ریزی کنند. بنابراین از 5 میلیون تن کنونی تا 20 میلیون تن برنامه‌ریزی شده، فاصله بسیاری وجود دارد.

عدم توانایی برخی از شرکت‌ها در صادرات محصولات فولادی به چه عواملی بازمی‌گردد؟
مشکلات متعدد برخی از واحدهای کشور ممکن است با خطوط تولید، کیفیت محصولات، ظرفیت پایین و حتی محل استقرار مرتبط باشد. در عین حال محل استقرار این واحدها جای تامل دارد. چرا که برخی از این واحدها از مبادی خروجی کشور فاصله بسیاری دارند که این مساله موجب افزایش هزینه حمل‌ونقل آن‌ها می‌شود. علاوه بر این به‌دلیل استقرار نامناسب، خطوط تولید آن‌ها کامل نیست و زنجیره تولید را به‌طور کامل در اختیار ندارند. این مساله نیز موجب افزایش هزینه تامین مواد اولیه آن‌ها می‌شود. چرا که این شرکت‌ها باید به‌طور هم‌زمان از چندین شرکت مختلف در مکان‌های مختلف، مواد اولیه خود را تامین کنند. بنابراین ارزش افزوده محصول نهایی این شرکت‌ها به‌اندازه‌ای پایین است که در برخی موارد تولید محصول در آن‌ها مقرون‌به‌صرفه نخواهد بود. بنابراین بهتر است برای حمایت از صنعت فولاد، سیاست بزرگ‌سازی مجموعه‌های تولید فولاد در دستور کار قرار گیرد و زنجیره تولید فولاد نیز پیوسته‌تر باشد. در این صورت آسیب‌پذیری آن‌ها در مقابل نوسانات قیمت‌ها جهانی به‌مراتب کمتر خواهد بود.

بسیاری از کشورها همچون چین برای حمایت از صنعت فولاد خود اقدامات متعددی را انجام می‌دهند. دولت یازدهم چه اقداماتی را در جهت حمایت از صنعت فولاد انجام داد؟
صنعت فولاد در چین به این دلیل قدرتمند شد که دولت این کشور برای حمایت از این صنعت، برنامه‌های حمایتی وضع کرد. فولادسازان ایران نیز از دولت تقاضای مشابهی دارند و هنگامی که تولید فولاد در کشور از تقاضای آن پیشی گرفته است، طبیعتاً باید شرایطی فراهم شود که تولیدکننده بتواند به امر صادرات به‌راحتی مبادرت ورزد. در برخی از موارد به‌دلایلی که پیش‌تر به آن اشاره شد، قیمت تمام‌شده یک تولیدکننده با قیمت‌های جهانی همخوانی ندارد؛ این یعنی صادرات محصول از آن شرکت، به‌طور حتم با زیان همراه خواهد بود. در برخی از کشورها همانند چین، در چنین مواقعی با کمک‌ها و مشوق‌های صادراتی مختلف در بخش انرژی، حمل‌ونقل، مالیات و... هزینه تولید و به‌تبع آن هزینه صادرات را برای صادرکنندگان کاهش می‌دهند و صادرات را توجیه‌پذیر می‌سازند. فولادسازان داخلی نیز درخواست‌های مشابهی را از دولت دارند و بارها آن را مطرح کرده‌اند که امیدواریم این درخواست‌ها عملی شوند. البته با توجه به افت قیمت نفت در سال‌های اخیر و کاهش درآمدهای نفتی کشور، به‌نظر می‌رسد که دیگر دولت قادر نیست حمایت‌های مالی لازم را از صنعت فولاد به‌عمل آورد و بنابراین اغلب به حوزه سیاست‌گذاری وارد شده است.

لازم به‌ذکر است که مهم‌ترین اقدامی که دولت یازدهم در جهت حمایت از صنعت فولاد کشور انجام داد، وضع تعرفه‌ها بود که خوشبختانه به وضعیت تولید داخلی و افزایش قدرت رقابت تولیدکنندگان داخلی بهبود بخشید. ضمن اینکه رویکرد افزایش صادرات و برخی حمایت‌ها نیز از جانب دولت در دستور کار قرار گرفت.

باید یادآور شد که کشور ما در سال گذشته حدود 18 میلیون تن فولاد تولید کرد. در صورتی که مشوق‌ها برای صنعت فولاد تعریف و تعیین شوند و حمایت‌‎های لازم از صنعت استراتژیکی همچون فولاد صورت گیرد، امید می‌رود که به اهداف تعیین‌شده در افق چشم‌انداز 1404 کشور دست یابیم. اما در صورتی که با همین روند کنونی در صنعت فولاد پیش برویم، رسیدن به اهداف تعیین شده مشکل به‌نظر خواهد رسید. با این حال ایجاد انگیزه مضاعف برای فولادسازان با مشوق‌ها و محرک‌های گوناگون در جهت سرمایه‌گذاری و استفاده از ظرفیت‌های خالی کنونی در صنعت فولاد، می‌تواند کشور را در دست‌یابی به اهداف مصمم‌تر کند. گفتنی است که هم‌اکنون در کشور بیش از 30 میلیون تن ظرفیت تولید فولاد وجود دارد. بنابراین با سیاست‌گذاری صحیح می‌توان شرایطی را فراهم کرد که ظرفیت بالقوه تولید فولاد کشور به بالفعل تبدیل شود و از این ظرفیت‌ها به‌طور کامل بهره‌برداری به‌عمل آورد. در این صورت از 30 میلیون تن ظرفیت کنونی تا 55 میلیون تن تعیین‌شده در سند چشم‌انداز، فاصله چندانی وجود ندارد.

در سال‌های گذشته چندین مرجع سیاست‌گذاری بلندمدت در صنعت فولاد وجود داشتند. وجود این سیاست‌گذاران چه اثری بر صنعت فولاد کشور گذاشته است؟
در مورد صنعت فولاد در گذشته چندین مرجع تصمیم‌گیری وجود داشت که از جمله آن‌ها می‌توان وزارت صنایع و معادن، سازمان نوسازی و توسعه معادن و صنایع معدنی (ایمیدرو)، شرکت ملی فولاد در مورد صنعت فولاد اشاره کرد. به این موارد نیز می‌توان سازمان صنعت، معدن و تجارت استان‌ها را نیز اضافه کرد که در این نهاد طی سال‌های گذشته در رابطه با صنعت فولاد و به‌ویژه احداث کارخانه‌های فولاد، بعضاً تصمیماتی نیز گرفته شد. یکی از مشکلاتی که در دوره‌های پیشین در صنعت فولاد به‌وجود آمد این بود که تمرکز اختیارات در مورد این صنعت به سطح استان‌ها انتقال یافت و در نتیجه آن واحدهای کوچک و غیر اقتصادی فولادی در مکان‌های مختلف، بعضاً بدون توجیه اقتصادی احداث شدند.

دولت یازدهم چه اقداماتی را برای بهبود شرایط و نیز تمرکز سیاست‌گذاری در یک نهاد صورت داده است؟ تمرکز سیاست‌گذاری صنعت فولاد چه اثراتی بر این صنعت خواهد گذاشت؟
اگر صنعت فولاد کشور از نظر سیاست‌گذاری به‌صورت متمرکز در یک ارگان و نهاد مانند وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار گیرد و از آنجا مدیریت شود، طبیعتاً ایده‌آل خواهد بود. در این صورت اهداف صنعت فولاد به‌صورت کمّی و کیفی مشخص خواهد شد و زنجیره صنعت فولاد از معدن تا محصولات نهایی همچون ورق، میلگرد، فولاد آلیاژی و... تا حد زیادی به سامان خواهد رسید. ضمن اینکه این سیاست‌گذاری تعیین خواهد کرد که تکنولوژی‌هایی مورد استفاده، مکان احداث واحدهای فولادی، بازارهای هدف یعنی صادرات و یا داخلی چگونه انجام گیرد. در عین حال با متمرکز شدن تصمیم‌گیری در مورد صنعت فولاد و اتخاذ سیاست‌های صحیح در مورد آن در یکی از زیرمجموعه‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت، راه برای سرمایه‌گذاری خارجی باز خواهد شد.

لازم به‌ذکر است در دولت یازدهم تلاش‌هایی در جهت بهبود سیاست‌گذاری پراکندگی در صنعت فولاد انجام شد. پیش از به‌وجود آمدن سازمان نوسازی و توسعه معادن و صنایع معدنی کشور، شرکت ملی فولاد ایران متولی‌گری صنعت فولاد کشور را برعهده داشت و مدیرعامل این شرکت به‌عنوان معاون وزیر صنایع و معادن، سیاست‌گذاری را در صنعت فولاد کشور انجام می‌داد. پس از آن چندین اتفاق در صنعت فولاد کشور رخ داد که از جمله آن‌ها می‌توان به اجرای سیاست‌های خصوصی‌سازی در صنعت فولاد کشور اشاره کرد که شرکت‌ها و بخش خصوصی می‌توانستند صاحب کارخانه فولاد شوند و تا حد زیادی از سیاست‌گذاری‌های صنعت فولاد تبعیت نکردند. چرا که اختیارات در این صنعت در سطح استان‌ها توزیع شد و با این حساب هر فرد یا شرکتی قادر بود در هر استان، جواز تاسیس یک واحد فولادی را اخذ کند. بعضاً برخی تمایلات سیاسی نیز در احداث واحدهای فولادی دخالت داشتند و قادر بودند در هر مکان، یک واحد فولادی را احداث کنند.

حتی در آن زمان مشوق‌هایی را برای احداث واحدهای بیشتر به متقاضیان ارائه می‌دادند. با این حساب ممکن بود احداث یک واحد فولاد در مکانی صورت گیرد که الزاماً سودآور و دارای صرفه اقتصادی نباشد. به‌عنوان نمونه می‌توان به طرح‌های استانی صنعت فولاد موسوم به هشت طرح فولادی اشاره کرد. در دولت کنونی تا حد زیادی وضعیت سیاست‌گذاری صنعت فولاد به سامان رسید و اختیارات سیاست‌گذاری و واگذاری جواز احداث واحد فولادی از سطح استان‌ها سلب شد.

 

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
cache/resized/5cd178fc5cb9d30bb4b06084fbd0c0d1.jpg
سرمقاله/علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ بّوَد کز طرفی،
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family