• آخرین های آهن وفولاد
 • محبوبترین های آهن وفولاد


 

ویژه ها

شرایط در بازار فولاد کشور به‌گونه‌ای است که این صنعت نیاز به حمایت همه‌جانبه از سوی دستگاه‌های مسئول دارد. از یک سو مازاد محصولات فولاد در ایران و جهان و از سوی دیگر کاهش مصرف فولاد در کشور به‌دلیل متوقف‌شدن پروژه‌های عمرانی باعث می‌شوند تا صنعت فولاد نیاز به حمایت داشته باشد.

این حمایت‌ها طی سال‌های گذشته و 2 تا 3 سال اخیر انجام شده، اما کافی نبوده است و باید در جهت حمایت از این صنعت، اقدامات موثرتری انجام شود. ماهنامه «اخبار فلزات» برای بررسی اقدامات دولت یازدهم در خصوص حمایت از صنعت فولاد کشور با مدیرعامل ذوب آهن اصفهان به گفت‌وگو نشسته است. احمد صادقی می‌گوید: بزرگ‌ترین معضل کنونی در صنعت فولاد کشور، کمبود زیرساخت‌ها است. چرا که زیرساخت‌ها هم به‌عنوان مصرف‌کننده فولاد محسوب می‌شوند و هم اینکه یکی از پایه‌های پیشرفت نه فقط صنعت فولاد، بلکه همه صنایع به‌شمار می‌روند. وی معتقد است: راه آهن بیشترین کمک را به توسعه زیرساخت‌ها می‌کند و توسعه آن باعث می‌شود تا قیمت تمام‌شده تولید کاهش یابد و قدرت رقابت محصولات تولیدی در کشور افزایش یابد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.

تحولات بازار فولاد در دنیا و ایران را طی چند سال اخیر چگونه ارزیابی می‌کنید؟
تحولات بازار فولاد که در 3 تا 4 سال اخیر رخ داد، ناشی از اتفاقات پس از سال 2000 در صنعت فولاد بود. از این سال به بعد، رشد تولید فولاد در کشورهای توسعه‌یافته‌ای که تولید بالایی از این فلز داشتند و پرچمداران این صنعت بودند همچون ژاپن، آمریکا، آلمان و حتی کره جنوبی، دارای سرعت افزایش تولید نسبتاً معقولی بودند. حتی در برخی از کشورهای پیشرفته اروپایی روند تولید فولاد در برخی از سال‌ها به‌صورت کاهشی نیز بود. این یعنی در این کشورها افزایش ظرفیت چندانی در تولید فولاد رخ نداد. اما از سال 2000 به بعد و تا سال 2011، چین افزایش قابل توجه ظرفیت و تولید فولاد را تجربه کرد. به‌طوری که تولید فولاد در این کشور از 120 میلیون تن در سال 2000، به حدود 700 میلیون تن در سال 2011 رسید. ضمن اینکه در این زمان ظرفیت تولید فولاد در این کشور حدود یک میلیارد تن بود. این روند، موازنه عرضه و تقاضای فولاد را در دنیا برهم زد. در همین حال رشد صنعت فولاد در کشورهایی همچون ایران و ترکیه نیز از متوسط جهانی بالاتر بود، اما به میزان رشد چین نرسید. سرعت رشد تولید فولاد در خاورمیانه حدود 6 تا 7 درصد بود.
برهم خوردن موازنه عرضه و تقاضای فولاد، به‌دلیل افزایش تولید توسط چین در سطح جهانی، بسیاری از قواعد را تغییر داد. این مساله باعث شد که مازاد فولاد در دنیا به‌وجود بیاید و عرضه از تقاضا سبقت بگیرد و بازار دچار نوسانات شدیدی شود. اثر این اتفاق به بازار ایران نیز رسید. طی 2 تا 3 سال گذشته، پس از سال 2013، کاهش قیمت بسیار شدید در قیمت فولاد رخ داده و لطمات شدیدی به شرکت‌های بزرگ تولیدکننده فولاد وارد آورده است.

در حال حاضر روند توسعه صنعت فولاد در ایران چگونه است و دولت یازدهم چه اقداماتی را در این خصوص صورت داده است؟
روند توسعه صنعت فولاد کشور با وجود اتفاقات مختلف همواره رو به رشد بوده و ظرفیت‌های جدیدی در فولاد به‌وجود آمده است. حتی طرح‌های جدیدی نیز طی 2 تا 3 سال اخیر به بهره‌برداری رسیده‌اند. اما در مقابل روند افزایش مصرف متوقف شده است. در برنامه راهبردی وزارت صنعت، معدن و تجارت در افق 1404 و نیز سند چشم‌انداز 20 ساله کشور، تولید 55 میلیون تن فولاد در نظر گرفته شده است. در همین حال در این برنامه میزان مصرف نیز حدود 35 میلیون تن و صادرات 20 میلیون تن لحاظ شده است. در حال حاضر متاسفانه روند مصرف فولاد در کشور متوقف شده است. ضمن اینکه برنامه راهبردی نیز با کندی پیش می‌رود. در همین حال به‌دلیل اینکه مشوق‌های لازم برای صادرات وجود ندارند و یا به‌عبارت بهتر صادرات فولاد در کشور ما به‌اندازه کافی تشویق نمی‌شود، باعث ایجاد فشار بر بازار و در نتیجه کنترل قیمت می‌شود.
دولت نیز با توجه به شرایط کشور تلاش‌های خود را برای توسعه صنعت فولاد انجام داده است. در این رابطه نیز برخی از طرح‌های نیمه‌تمام به ثمر رسیده‌اند، اما سرعت پیشرفت صنعت فولاد برای دستیابی به اهداف بلندمدت پایین است و باید حمایت بیشتری از این صنعت صورت گیرد. بنابراین برای رسیدن به اهداف سند چشم‌انداز، چندین شاخص باید رعایت شوند. در وهله اول به‌دلیل مصرف پایین فولاد در کشور باید این بخش تحریک شود تا مصرف افزایش یابد. در بخش صادرات نیز باید مشوق‌های لازم در نظر گرفته شود تا در صورت وجود مازاد فولاد در کشور، صادرات با سرعت و سهولت بیشتری انجام شود و بازار داخلی با رکود مواجه نشود، همچنان‌که در سال‌های گذشته شاهد مازاد فولاد در کشور بودیم و انبار برخی از شرکت‌های فولادی نیز از محصولات پر شده بود. در نهایت مساله‌ای که می‌تواند در صنعت فولاد کشور رونق فراوانی ایجاد کند، زیرساخت‌ها هستند. در حال حاضر در این بخش خلاهای فراوانی در کشور وجود دارد. زیرساخت‌های کنونی در حال حاضر برای توسعه صنعت فولاد تا 55 میلیون تن مناسب نیستند.
دولت برای توسعه صنعت فولاد در تلاش است. به‌عنوان نمونه طرح‌های فولادی یکی پس از دیگری در حال افتتاح شدن هستند. یکی از اقدامات بسیار مثبتی که دولت در سال‌های اخیر صورت داد، توسعه صادرات بود. باید توجه داشت که در سال‌های قبل، نگاه دولت به صنعت فولاد تنها با هدف تامین نیازهای داخلی بود و نه حضور در بازارهای رقابتی بین‌المللی. دولت کنونی به بازارهای بین‌المللی به‌صورت صحیح نگاه می‌کند و نتیجه این نگاه نیز افزایش میزان صادرات فولاد طی سال‌های اخیر است. حتی دولت در تلاش است تا مشوق‌هایی را برای صادرات فولاد تعیین کند. اما باید یادآور شد که این حمایت‌ها و مشوق‌ها کافی نیستند. در حال حاضر مشوق‌ها فاصله بسیاری با حد مطلوب دارند. اگر میزان صادرات فولاد از کشور حدود 5 میلیون تن، تولید 17 میلیون تن و مصرف نیز به همین میزان باشد، در سال 1404 باید مصرف به 2 برابر میزان کنونی افزایش یابد. در عین حال میزان صادرات نیز باید به 4 برابر وضعیت کنونی برسد. در حال حاضر میزان مصرف فولاد در ایران پایین‌تر از خاورمیانه است و در افق 1404 کشور نیز وضعیت مشخصی ندارد.
البته برنامه راهبردی همچنان در دستور کار قرار دارد و تمام اهتمام دولت برای توسعه صنعت فولاد، دستیابی به اهداف تعیین شده است. باید توجه داشت که شرایط کنونی صنعت فولاد با 3 سال پیش بسیار متفاوت است.
در حال حاضر سرانه مصرف فولاد در کشور حدود 230 کیلوگرم به‌ازای هر نفر است. گفتنی است که در کشورهای در حال توسعه این میزان به بالای 400 کیلوگرم و در کشورهای توسعه‌یافته به بیش از 500 کیلوگرم به‌ازای هر نفر می‌رسد. بنابراین اگر مسیر توسعه کشور به‌درستی ترسیم شود و دست‌یابی به تولید ناخالص داخلی هزار میلیارد دلاری هدف‌گذاری شود، یکی از شاخص‌ها به‌طور حتم مصرف فولاد خواهد بود. یکی از راه‌ها برای تحریک صنعت فولاد در کشور و افزایش مصرف فولاد، تزریق نقدینگی به پروژه‌های عمرانی و همچنین رونق در بخش‌های مصرف‌کننده نهایی مانند ساخت‌وساز و لوازم خانگی و خودروسازی در کشور است. با این حال دولت باید تلاش کند تا میزان مصرف فولاد در کشور از طریق فعال‌سازی پروژه‌های عمرانی افزایش یابد. هر چند که با توجه به محدودیت منابع موجود در اختیار دولت، این موضوع بسیار دشوار به‌نظر می‌رسد. با این حال هنگامی که پروژه‌های عمرانی مجدداً فعال شوند و زیرساخت‌ها توسعه یابند، مصرف فولاد در کشور نیز افزایش خواهد یافت. در حقیقت برای توسعه کشور راهی به‌جز توسعه زیرساخت‌ها وجود ندارد. چراکه پروژه‌های زیرساختی مانند راه آهن و اسکله‌های صادراتی، پس از بهره‌برداری به محل کسب درآمد بدل خواهند شد. ضمن اینکه این بخش‌ها خود بسترهای لازم را برای توسعه تجارت و در نهایت توسعه کشور را بیش از پیش فراهم خواهند کرد. در این رابطه می‌توان مثال زد. به‌عنوان نمونه صنعت ریلی کشور در حال حاضر حدود 12 هزار کیلومتر خطوط راه آهن است. در برنامه‌های توسعه‌ای کشور قرار است که این میزان تا 25 هزار کیلومتر افزایش یابد. برای توسعه صنعت ریلی به این میزان، نیاز به حدود 220 هزار تن ریل در هر سال است. باید توجه داشت که تولید ریل در بین مقاطع فولادی، پیشرفته‌ترین تکنولوژی را به‌خود اختصاص می‌دهد. زیرا در روند تولید این محصول باید به‌دلیل حفظ ایمنی، حساسیت‌های بالایی به خرج داد. در حال حاضر ایران تنها تولیدکننده ریل در خاورمیانه است.
مشکل اساسی در توسعه کشور این است که وزارت راه بودجه‌ای برای خرید ریل و توسعه صنعت ریلی در اختیار ندارد. هر چند که اراده توسعه این صنعت در وزارت راه و شهرسازی وجود دارد، اما به‌دلیل محدودیت در منابع، باید از خارج تامین مالی آن هم به‌صورت فاینانس انجام شود که در این صورت تامین ریل مورد نیاز کشور از طریق واردات انجام خواهد شد. بنابراین باید راه حلی از سوی مسئولان ذی‌ربط در خصوص حل این مساله اندیشیده شود. پس هنگامی که از سویی مشکل زیرساختی در کشور همچون صنعت ریلی وجود دارد و از سوی دیگر تولیدکننده این محصول با مشکلات متعدد در کشور وجود دارد، دولت می‌تواند تدبیری را در نظر گیرد. به‌طوری که به وزارت راه و شهرسازی و راه آهن جمهوری اسلامی ایران اجازه دهد از محل صندوق توسعه ملی، ریل مورد نیاز برای توسعه حمل‌ونقل ریلی کشور تامین مالی شود. ضمن اینکه واردات ریل از خارج نیز متوقف شود.
باید توجه داشت که وقتی حمل‌ونقل ریلی در کشور توسعه یابد، همه صنایع کشور از این توسعه نفع خواهند برد. حمل‌ونقل مواد اولیه مورد نیاز صنایع و به‌تبع آن محصولات آسان‌تر، سریع‌تر و با قیمت پایین‌تر صورت خواهد گرفت. در نهایت توسعه صنعت ریلی کشور به پیشرفت کشور منجر خواهد شد. در همین حال تمام صنایع نیز به صنعت فولاد وابستگی دارند.

دولت چه اقداماتی را می‌تواند برای دفاع از صنعت فولاد کشور انجام دهد؟
در وهله اول باید از رویکرد صادراتی صنعت فولاد کشور و فتح بازارهای بین‌المللی دفاع کرد و اجازه نداد هیچ عاملی مانع توسعه صادرات کشور شود. در همین حال باید سیاست‌ها، قوانین و مقررات برای تجارت خارجی و به‌ویژه صادرات تثبیت شوند. صنعت فولاد ایران از لحاظ کیفیت مزیت‌های فراوانی دارد. این یعنی محصول فولادی از ایران در هر کشور، به‌عنوانی یکی از باکیفیت‌ترین محصولات شناخته شده است و همواره مورد پذیرش بازارهای هدف قرار می‌گیرد. صادرات فولاد کشور باید با سرعت و قدرت صورت گیرد و در این رابطه مشوق‌های لازم به‌سرعت تعریف شوند. کشورهایی که صادرات فولاد از آن‌ها طی سال‌های اخیر افزایش یافته است، برای صادرکنندگان خود مشوق‌های مالیاتی و جوایز صادراتی در نظر می‌گیرد. اما در ایران با وجود آنکه رویکرد صادراتی در دستور کار قرار گرفته است، تولیدکنندگان از این مشوق‌ها چندان بهره‌مند نمی‌شوند. البته مشوق‌های مالیاتی برای صادرکنندگان وجود دارد، اما کافی نیست. در نهایت باید توجه داشت که هرگز یک صنعت در مقیاس داخلی و داخل یک مرز قادر نخواهد بود به حیات خود ادامه دهد و رشد کند و باید به‌طور حتم رویکرد صادراتی داشته باشد.
از سوي ديگر به‌نظر مي رسد كيفيت فولاد صادراتي ايران در حال حاضر مناسب است، ولي رقابت منفي صادركنندگان ايراني علاوه بر تضعيف قيمت و زيان صنعت كشور، امكان آسيب به اين برند را به‌عنوان يك تهديد رقم خواهد زد. بهترين روش وجود يك متولي براي صادرات ايران است. احياء انجمن صادركنندگان فولاد ايران مانند سال‌هاي گذشته و يا تركيبي از يك سازمان دولتي و مشاركت بخش خصوصي راه حل مناسبی برای این موضوع است.

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
cache/resized/5cd178fc5cb9d30bb4b06084fbd0c0d1.jpg
سرمقاله/علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ بّوَد کز طرفی،
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family