دو تن از معاونان وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی به اتفاق جمعی از کارشناسان طرح‌های معدنی این وزارت‌خانه از طرح معدنی احداث کارخانه کنسانتره «فولاد
با اعلام ممنوعیت صادرات ورقهای فولاد اکسین توسط ستاد تنظیم بازار وزارت صمت، کشور از منبع ارزی مناسب محروم شد. به گزارش اخبارفلزات به نقل از
 آمار نشان می‌دهد تولید روزانه فولاد خام در چین ماه سپتامبر رکورد جدید 3.085 میلیون تنی را ثبت کرد که معادل تولید سالانه 1.126 میلیارد تن است.
وزیر اقتصاد در موضوع قیمت گذاری دستوری محصولات فولادی ورود کرده است. شورای عالی بورس هم موضوع را پیگیری می‌کند. به گزارش اخبارفلزات به نقل از
آخرین تصمیمات وزارت صمت و مدیران شرکت‌های فولادسازی خبر از دستوری کردن قیمت فولاد و فروش ریالی این محصول دارد، این تصمیم کافی بود تا سهام شرکت‌های
انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران آمار مصرف ظاهری فولاد در دوره شش ماهه نخست سال جاری را منتشر کرد که نکته قابل تأمل آن افزایش خیره‌کننده مصرف ظاهری
 • بازدید هیات عالی‌رتبه وزارت «تعاون، کار و رفاه اجتماعی» از طرح سنگ آهن فولاد خراسان در خواف

 • صادرات ورق‌های فولاد اکسین توسط ستاد تنظیم بازار وزارت صمت، کشور از منبع ارزی مناسب محروم شد

 • ثبت رکورد جدید تولید فولاد در چین

 • ایجاد رانتی بزرگ با قیمت‌گذاری دستوری فولاد

 • وزیر اقتصاد از منافع سهامداران فولاد دفاع کند

 • رشد ۳۶ درصدی مصرف ظاهری مقاطع طویل فولادی در شرایط رکود و کرونا

یادداشت


اخبار فلزات: تحریم‌ها در چند سال گذشته باعث شده بود تا به‌دلیل عدم ورود تکنولوژی‌های نوین و ...
شرایط در بازار فولاد کشور به‌گونه‌ای است که این صنعت نیاز به حمایت همه‌جانبه از سوی دستگاه‌های ...
اخبار فلزات: رئیس انجمن تولیدکنندگان مقاطع برنجی ادغام وزارتخانه‌های صنایع و معادن و بازرگانی را ...
اخبار فلزات: طی سال 1394 شرایط بازار فولاد به‌گونه‌ای پیش رفت که به عقیده فعالان و دست‌اندرکاران ...
اخبار فلزات: مدیرعامل شرکت فناوری ذوب آذر آلکو ادغام وزارتخانه های صنایع و معادن و بازرگانی را عامل ...
اخبار فلزات: در آغاز فعالیت دولت یازدهم بخش معدن و صنایع معدنی با رکود عمیقی مواجه شده بود و طی دو ...
اخبار فلزات: رئیس خانه اقتصاد ایران، خواستار سپردن کارهای معدن به فعالان این بخش به‌عنوان یکی از ...
اخبار فلزات: قائم مقام خانه صنعت و معدن ایران بهبود محیط کسب را مهمترین انتظار فعلان بخش‌های مختلف ...
اخبار فلزات: مدیرعامل شرکت کارگزاری باهنر انتخاب مدیران زبده را متضمن بهبود شرایط اقتصادی و به ...
اخبار فلزات: عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان محصولات معدنی شرایط سرمایه گذاری در ...
اخبار فلزات: مدیرعامل شرکت فولاد امیرکبیر کاشان انتظار بخش صنعت فولاد از دولت آتی را اولویت دادن به ...
اخبار فلزات: یکی از معضلات تولیدکنندگان در ایران، تامین مالی برای احداث واحدهای تولیدی است. در ...
 • Prev
×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

 کنفرانس خبری آنلاین مدیرعامل شرکت فولاد هرمزگان پس از جلسه مجمع عمومی سالیانه این شرکت برگزار شد.

فرزاد ارزانی در این نشست به سوالات خبرنگاران پاسخ داد. تامین نیاز داخلی و برنامه‌ریزی برای صادرات، تعامل میان وزارت صنعت، معدن و تجارت و فولادسازان، ارتقای تولید با اجرای طرح‌های توسعه و افزایش هرچه بیشتر تولید، تامین مواد اولیه فولادسازان، تقسیم سود عادلانه در زنجیره فولاد، جذب نیروهای بومی و اجرای مسئولیت‌های اجتماعی توسط شرکت فولاد هرمزگان جنوب از مهم‌ترین مواردی بودند که در این نشست مورد بحث قرار گرفتند. ارزانی در این کنفرانس خبری تاکید کرد پروژه‌های متعددی برای افزایش تولید این مجموعه در دست اجرا هستند؛ بنابراین انتظار داریم شعار جهش تولید که از سوی مقام معظم رهبری برای سال جاری انتخاب شده است؛ را محقق کنیم.

*تامین نیاز داخلی، اولویت ماست

در ابتدای این نشست آنلاین فرزاد ارزانی مدیرعامل شرکت فولاد هرمزگان در پاسخ به سوالی مبنی بر برنامه‌ فروش داخلی و صادراتی این شرکت در سال جاری گفت: فولاد هرمزگان اولویت خود را تامین نیاز بازار داخلی می‌داند. بر همین اساس نیز با تعاملی که میان این شرکت به‌عنوان تولیدکننده اسلب و نوردکاران در مقام خریداران محصولات این مجموعه فولادی انجام گرفته؛ قرار شده تا 900 هزار تن از تولیدات فولاد هرمزگان در بازار داخلی به فروش برسد. مابقی تولیدات این مجموعه فولادی یعنی برابر 620 هزار تن نیز برای اهداف صادراتی و فروش در بازار بین‌المللی در نظر گرفته شده است.

وی افزود: شرکت فولاد هرمزگان با حفظ بازارهای صادراتی خود تلاش کرده تا به بازارهای جدید بین‌المللی نیز ورود کند. این تلاش تاکنون موفقیت‌آمیز بوده است. کمااینکه در حال حاضر شاهد آن هستیم که برخی از تولیدات ما به مقصد چین به‌عنوان بازار هدفی جدید صادر می‌شود.

*صادرات رمز ماندگاری

ارزانی در پاسخ به سوالی مبنی بر تاثیر سیاست‌های محدودکننده وزارت صنعت، معدن و تجارت بر عملکرد این شرکت گفت: وزارت صنعت، معدن و تجارت تاکنون در ارائه مجوزهای صادراتی با شرکت فولاد هرمزگان همکاری داشته است؛ بنابراین تاکنون در اخذ مجوز صادرات مشکلی نداشته‌ایم. فولاد هرمزگان اسلب تولید می‌کند؛ حال یا باید این اسلب را در داخل کشور به فروش برساند یا صادر کند. آنچه که اهمیت ویژه دارد این است که تولید شرکت به دلیل محدودیت‌های فروش کم نشود. بدون تردید وزارتخانه هم در پی کاهش صادرات فولاد نیست. بنابراین انتظار می‌رود اعتماد میان متولیان وزات صنعت، معدن و تجارت و فولادسازان بیش از پیش افزایش یابد تا کاستی‌های این حوزه مرتفع شوند.

وی در ادامه خاطرنشان ساخت: از وزارت صنعت، معدن و تجارت و همچنین نوردکاران درخواست داریم شرایطی محقق شود که شرکت‌های نورد برای نیازهای واقعی خود به ما مراجعه کنند. ما نیز آمادگی داریم که نیازهای واقعی این تولیدکنندگان را تامین کنیم.

ارزانی درباره تاثیر شیوه ویروس کرونا بر بازار صادراتی این مجموعه گفت: همه‌گیری این ویروس هیچ تاثیری بر عملکرد این مجموعه فولادی نداشته است. این شرکت طبق برنامه محصولات خود را در بازار بین‌المللی به فروش رسانده و هیچ مشکلی در این خصوص ندارد.

*هدف جهش تولید را محقق می‌کنیم

مدیرعامل شرکت فولاد هرمزگان در ادامه و در تبیین برنامه‌های این شرکت برای افزایش کیفیت تولیدات خود گفت: شرکت فولاد هرمزگان جنوب یکی از بهترین اسلب‌های کشور را از منظر کیفیت تولید می‌کند. با این وجود همواره تلاش می‌شود تا عیوب به حداقل ممکن کاهش یابد. بر همین اساس نیز باید خاطرنشان ساخت متوسط عیوب تختال تولیدی این مجموعه در بازرسی گرم از 1.88 درصد در سال 97 به 1.63 درصد در سال 98 کاهش یافت. در همین حال باید تاکید کرد که همچنان انتظار می‌رود با تداوم برنامه‌هایی که در خطوط تولید و بهره‌برداری اجرا می‌شود؛ کیفیت تولید در این واحد فولادی در سال جاری بیش از پیش افزایش یابد. در همین حال باید تاکید کرد که پروژه افزایش تولید فولادسازی از طریق نصب لنس‌های تزریق اکسیژن نیز در دست اجرا است.

در ادامه باید خاطرنشان ساخت که اقدامات لازم برا شروع پروژه‌های افزایش ظرفیت‌سازی از 1.5 به 2 میلیون تن در دست اجرا است. چندین پروژه برای تحقق این هدف آغاز شده و در حال انجام هستند. همچنین در نظر داریم کارخانه نورد ورق عرض با ظرفیت تولید 1.2 میلیون تن را احداث و راه‌اندازی کنیم. آگهی فراخوان برای این پروژه داده شده است. امید می‌رود شرکت‌های داخلی طبق دستورالعمل‌های صادر شده برای اجرای این پروژه مشارکت کنند. در اجرای پروژه‌های توسعه‌ای یاد شده شرکت فولاد مبارکه نقش پشتیبانی و تامین مالی را بر عهده دارد. امید است در سایه این حمایت، پروژه‌ها با سرعت بیشتری جلو بروند.

*تامین مواد اولیه دغدغه ماست

مدیرعامل شرکت فولاد هرمزگان در ادامه و در پاسخ به سوالی مبنی بر برنامه‌های این شرکت برای تامین الکترود گفت: هیچ مشکلی برای تامین الکترود نداریم. چراکه این ماده مصرفی را به‌اندازه کافی ذخیر کرده‌ایم و جای نگرانی در این خصوص وجود ندارد.

وی درباره تامین مواد اولیه موردنیاز شرکت در سال جاری گفت: تامین مواد اولیه همواره به‌عنوان یک دغدغه اساسی برای شرکت مطرح است. مجموعه‌ای که به تامین نیازهای خود توجه نکند با چالش‌هایی اساسی روبرو می‌شود. البته توافقاتی برای تامین مواد اولیه موردنیاز این شرکت انجام گرفته است و امید می‌رود تا پایان سال با کمبود گندله روبرو نشویم.

*تقسیم سود عادلانه در زنجیره فولاد

مدیرعامل شرکت فولاد هرمزگان در ادامه و در پاسخ به سوالی مبنی بر قیمت‌گذاری کنسانتره، گندله و آهن اسفنجی که در مدت اخیر خبرساز شده است گفت: در حال حاضر قیمت‌گذاری کنسانتره، گندله و آهن اسفنجی با فرمول‌های سال گذشته انجام می‌شود. اما با توجه به درخواست‌هایی که برای افزایش قیمت داده شده، چندین جلسه در وزارت صنعت، معدن و تجارت برای بررسی این موضوع برگزار شده است.

وزارتخانه بررسی کارشناسی این موضوع را به انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق ایران و انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ آهن واگذار کرده است. در حال حاضر مذاکرات در حال انجام است. اما درمجموع انتظار می‌رود قیمت‌گذاری به‌گونه‌ای باشد سودی که در این زنجیره توزیع می‌شود عادلانه باشد. یعنی در این تقسیم ود عادلانه میزان سرمایه‌گذاری برای احداث یک واحد هم در نظر گرفته شود.

*هرمزگان قطب فولاد می‌شود

ارزانی در ادامه و در پاسخ به سوالی مبنی بر الزامات تحقق ایجاد ظرفیت 10 میلیون تن فولاد در استان هرمزگان گفت: براساس برنامه‌‌ریزی‌ها قرار است استان هرمزگان به قطب سوم فولاد کشور تبدیل شود. برای تحقق این هدف قرار است مجموع ظرفیت تولید فولاد در منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس واقع در استان هرمزگان به 10 میلیون تن برسد. بخشی از این افزایش تولید به شرکت‌‌های فولادی واقع در منطقه همچون فولاد هرمزگان سپرده شده است. تاکنون پیشرفت قابل توجهی در تحقق این هدف انجام گرفته است. انتظار می‌رود با برنامه‌ریزی‌های انجام گرفته و پیگیری سازمان توسعه و نوسازی معدن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) و وزارت صنعت، معدن و تجارت این هدف اجرایی شود. وی خاطرنشان ساخت: ظرف چند ماه آتی، اخبار دقیقی در این خصوص منتشر می‌شود.

*جذب نیروی بومی اولویت دارد

وی در ادامه و در پاسخ به سوالی مبنی بر بکارگیری نیروهای بومی در این شرکت گفت: اولویت استخدام در شرکت فولاد هرمزگان با نیروهای بومی است. ارزانی تاکید کرد: مشکل اشتغال با توسعه برطرف می‌شود. کشور ما از ثروت قابل توجهی برخوردار است. این ثروت باید مولد باشد تا موقعیت‌های شغلی متعددی را ایجاد کند. حال شرکت فولاد هرمزگان در نظر دارد با اجرای طرح‌های توسعه، فعالیت مولدی را ایجاد کند. این اقدام زمینه اشتغالزایی را در جامعه فراهم می‌کند. بدون تردید در استخدام نیرو برای طرح‌های توسعه اولویت با افراد بومی خواهد بود.

*نسبت به جامعه مسئول هستیم

مدیرعامل شرکت فولاد هرمزگان در تشریح اقدامات این مجموعه بزرگ فولادی در راستای اجرای مسئولیت‌های اجتماعی خود گفت: این شرکت همواره خود را در مقابل جامعه مسئول می‌داند. در همین راستا در طول سال‌های 98 و 97 تعامل خوبی میان این شرکت با استان برقرار شده است. همواره تلاش کرده‌ایم نسبت به نیازهای ویژه استان حساس باشیم. هرجاکه حضور شرکت فولاد هرمزگان و فعالیت آن در منطقه تاثیر معناداری داشته حضور یافته‌ایم. متاسفانه در سال گذشته شاهد اتفاقات ناخوشایندی همچون سیل و زلزله در کشور بودیم. شرکت فولاد هرمزگان در طول این حوادث کوشید تا نقش اثرگذاری در کمک به مردم ایفا کند. از اواخر سال گذشته که ویروس کرونا در کشور شیوع پیدا کرد؛ حمایت‌های این مجموعه فولادی برای مقابله با این ویروس آغاز شد و تاکنون ادامه دارد.

در ادامه باید از اقداماتی همچون ساخت مدرسه، تکمیل زیرساخت‌های استان و آزادی زندانیان غیرعمد اشاره کرد. این مجموعه در نظر دارد در سال جاری نیز در اجرای فعالیت‌های اجتماعی نقشی اثرگذار بر عهده داشته باشد.

 

K2_NEWS_NUMBER_CUSTOM 4183

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
cache/resized/5cd178fc5cb9d30bb4b06084fbd0c0d1.jpg
سرمقاله/علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ بّوَد کز طرفی،
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family