کمبود تقاضا و جو منفی بازارهای ورق قیمت اسلب صادراتی سی آی اس را ارزان‌تر کرده با 5 دلار افت هفتگی به 450 تا 455 دلار هر تن فوب حمل دسامبر رسید. 
بازار ورق گرم وارداتی در ویتنام در سکوت رفته در حالی که هفته قبل خریدهای خوبی از سی آی اس و چین صورت گرفته بود.  ورق گرم چین 520 تا 525 دلار  هر
 فرزاد ارزانی مدیرعامل شرکت فولاد هرمزگان ضمن ابراز رضایت از عملکرد تمامی واحدهای این شرکت گفت: هدف ما و همه کارکنان زحمت کش فولاد هرمزگان جهش تولید
اعلام آمادگی دادستانی برای رسیدگی به جرایم اخلال گران نظام اقتصادی در حوزه فولاد. معاون قضایی دادستان کل کشور پس از برگزاری جلسات مکرری که با
بررسی آمارهای رسمی منتشره وزارت صنعت، معدن و تجارت حاکی از تولید 13 میلیون و 929 هزار و 900 تن فولاد خام از ابتدای امسال تا پایان شهریور ماه است.
کارنامه 9 ماه تولید فولاد در جهان؛ ایران رشد بیش از 9درصدی و جهان کاهش 3.2درصدی را ثبت کرد. گزارش انجمن جهانی فولاد نشان می‌دهد تولید 9 ماه
 • افت قیمت اسلب صادراتی سی آی اس

 • بازار واردات ورق جنوب شرق آسیا در سکوت

 • ظرفیت تولید فولاد هرمزگان از ١.۵ به ٢ میلیون تن می‌رسد

 • هشدار معاون قضایی دادستان کل کشور به وزیر صنعت در خصوص عرضه شمش در بورس کالا

 • رشد 9 درصدی تولید فولاد خام در نیمه نخست99

 • تولید فولاد ایران تا پایان سپامبر از 20.8 میلیون تن فراتر رفت

یادداشت


اخبار فلزات: تحریم‌ها در چند سال گذشته باعث شده بود تا به‌دلیل عدم ورود تکنولوژی‌های نوین و ...
شرایط در بازار فولاد کشور به‌گونه‌ای است که این صنعت نیاز به حمایت همه‌جانبه از سوی دستگاه‌های ...
اخبار فلزات: رئیس انجمن تولیدکنندگان مقاطع برنجی ادغام وزارتخانه‌های صنایع و معادن و بازرگانی را ...
اخبار فلزات: طی سال 1394 شرایط بازار فولاد به‌گونه‌ای پیش رفت که به عقیده فعالان و دست‌اندرکاران ...
اخبار فلزات: مدیرعامل شرکت فناوری ذوب آذر آلکو ادغام وزارتخانه های صنایع و معادن و بازرگانی را عامل ...
اخبار فلزات: در آغاز فعالیت دولت یازدهم بخش معدن و صنایع معدنی با رکود عمیقی مواجه شده بود و طی دو ...
اخبار فلزات: رئیس خانه اقتصاد ایران، خواستار سپردن کارهای معدن به فعالان این بخش به‌عنوان یکی از ...
اخبار فلزات: قائم مقام خانه صنعت و معدن ایران بهبود محیط کسب را مهمترین انتظار فعلان بخش‌های مختلف ...
اخبار فلزات: مدیرعامل شرکت کارگزاری باهنر انتخاب مدیران زبده را متضمن بهبود شرایط اقتصادی و به ...
اخبار فلزات: عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان محصولات معدنی شرایط سرمایه گذاری در ...
اخبار فلزات: مدیرعامل شرکت فولاد امیرکبیر کاشان انتظار بخش صنعت فولاد از دولت آتی را اولویت دادن به ...
اخبار فلزات: یکی از معضلات تولیدکنندگان در ایران، تامین مالی برای احداث واحدهای تولیدی است. در ...
 • Prev
×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

چندی پیش رئیس هیات عامل ایمیدرو؛ درهمایش تخصصی "کمیته طرح های جامع معدن و صنایع معدنی" گفت:

امیرحسین نادری
مدیرعامل شرکت ملی فولاد ایران
چندی پیش رئیس هیات عامل ایمیدرو؛ درهمایش تخصصی "کمیته طرح های جامع معدن و صنایع معدنی" گفت: شرکت ملی فولادایران؛ این شرکت بایدپیشنهادهای مشخص خود را در زمینه اکتشاف ، استخراج ، باطله ها و فروآلیاژها ارایه کند. دکترغریب پورهمچنین اعلام کرد: پیشنهاد ایمیدرو تشکیل ستاد بررسی طرح‌های جامع هست ودرحال حاضر بازنگری در طرح جامع فولاد توسط شرکت ملی فولاد در حال انجام است.
آنچه که دراین فرصت اندک ازنظرتان می‌گذرد ؛مبحث ضرورت احیای "ستادزنجیره فولاد" با تصدی گری شرکت ملی فولاد ایران می باشد که بطور مختصروگذرا دلایل این مهم ازنظرتان خواهدگذشت.
امروزه بیش از بیش خلاء ستاد زنجیره ارزش صنعت فولاد با اختیارات ویژه به منظور  متوازن سازی سرمایه گذاری درزنجیره فولاد وجود دارد و ضرورت  تشکیل این  ستاد برای همه برنامه ریزان قابل لمس؛ بوده تا به ثبات تصمیم در سیاست های کاری خوددر سند چشم انداز افق 1404 که رسیدن به ظرفیت تولید 55 میلیون تن فولاد یکی از اهداف بلند کشور می باشد و می‌بایستی تمام تلاش ها در تکمیل وبرآورد نیاز های این زنجیره در رشته فعالیت‌های  اکتشاف، استخراج ،کانه آرایی ، تولید کنسانتره، گندله،آهن اسفنجی و شمش فولادی متمرکز گردد وکوچک‌ترین گلوگاه در تکمیل این  طرح‌ها خسارات جبران ناپذیری در بر خواهد داشت.
**سندملی توسعه ای 
برای رسیدن به جهش تولید وصادرات در کشور در شرایط فعلی  زنجیره فولاد؛ نیاز به تصمیم گیری یکپارچه و متمرکز بین متولیان این صنعت  و انجمن‌ها و تشکل‌های صنعتی دارد وبر این اساس زنجیره ارزش را  باید تعریف مجدد نمودو برای آن استراتژی مدونی تدوین نمود.
محتوای تصمیم گیری هادر ستاد فوق؛ باید در سال جهش تولید متوازن سازی زنجیره فولاد با توجه به سند چشم انداز که حمایت از سرمایه گذاری برای تولید،مصرف و صادرات و برآورد نمودن نیاز داخلی و مسائل مرتبط بااشتغالزایی و رونق تولید مورد توجه و عنایت خاصی  قرار گیرند.
 لذابایدطرح جامع فولاد؛به یک"سندملی توسعه ای"تبدیل شده؛ تا دستیابی به تولید 55میلیون تن فولاد محقق شود.راه اندازی کارگروهای مرتبط با فولاد در ستاد زنجیره فولاد و برنامه ریزی و نظارت راهبردی دراین حوزه  از راه هکارهای استانداردسازی عملکرد در رسیدن به اهداف ارزش آفرین در صنعت فولادباشد.
لذا با توجه به جایگاه ویژه صنعت فولاد در توسعه کشور، تشکیل ستادزنجیره فولاد با ساختار و ویژگی های خاص و با اختیارات ویژه در این صنعت می تواند نقش آفرینی کند وباتشکیل این ستاد ، زمینه تحرک در صنایع وابسته به فولاد و به تبع آن دستیابی به اهداف کلان اقتصادی همچون اشتغالزائی را سرعت بخشید و اهداف پیش بینی شده  در حوزه معدن و صنایع معدنی محقق شوند.
امیداست با تشکیل ستاد زنجیره ارزش صنعت فولاد با حضور فعال همه تشکل‌های تخصصی بخش فولادی کشور به نیاز دست اندرکاران پاسخ دهد.
**مدیریت اثربخش برای طرح جامع فولادکشور
پیشبرد سیاست های کلان اقتصادی ، سیاسی ،فرهنگی و اجتماعی و ساماندهی و رفع موانع موجود در مسیر توسعه و توانمندسازی زنجیره ارزش فولاد و همچنین بررسی تشریح علل عدم وجود توازن ها در طرح جامع فولا د کشور، ضرورت ایجادستاد سیاستگذاری زنجیره فولاد  بیش از بیش احساس می‌شود و لازم است ستاد سیاست گذاری زنجیره فولاد با اهداف زیر تشکیل شود:
1-سیاست گذاری به منظور  تکمیل زنجیره ارزش صنعت فولاد کشور؛ منطبق با طرح جامع فولاد در افق 1404
2-تعیین اولویت های سرمایه گذاری بر حسب نیاز کشور ؛باتوجه به اهداف صادراتی  وهدایت سرمایه گذاران به سمت تکمیل زنجیره ارزش فولاد.
3-اتخاذ  تصمیمات استراتژیک متمرکز و یکپارچه در طول زنجیره فولاد . 
4-اجرائی نمودن سهمی از برنامه  جایگزین معدن و صنایع معدنی به جای نفت  درطول زنجیره ارزش فولاد؛  منطبق باسندچشم اندازافق1404
5-جلوگیری از صدور مجوزهای  بی رویه وموازنه سازی زنجیره ارزش؛ از معدن  تا محصول نهائی 
6-تعیین تکلیف طرح های دردست اقدام وهمچنین مشخص نمودن وضعیت مجوزهای راکد و غیر اقتصادی ورفع موانع موجود.  
7-سیاست گذاری برای بومی سازی محصولات مورد نیاز. 
8- سیاست گذاری برای تأمین مواد اولیه مورد نیاز زنجیره فولاد؛برای تولید محصولات باارزش افزوده بالا؛ باتوجه به برنامه های راهبردی اهداف صادراتی کشور؛منطبق باطرح جامع فولادکشور.   
9- سیاست گذاری برای کنترل و تنظیم (بازار، وضع عوارض صادراتی و افزا یش یا کاهش میزان حقوق ورودی کالاها و مواد اولیه ، جلوگیری از خام فروشی مواد اولیه)
 10- سیاست گذاری برای تأمین منابع مالی مورد نیاز طرح های در دست اجرا و طرح های در حال بهره برداری.
11- سیاست گذاری برای استفاده بهینه از منابع موجود و نوسازی صنایع انرژی بر زنجیره فولاد .
   *امید است که با تشکیل  این ستاد، طرح جامع فولاد کشور؛به چرخه موازنه حیاتی خود برگشته و تولید 55 میلیون تن فولاد با اهداف ذیل محقق شود:
  1-مدیریت اثربخش  وکارآمد برای تحقق اهداف طرح جامع فولاد کشور
2-پشتیبانی از ازتقای بهره وری ورقابت پذیری صنعت فولاد کشور
3-توسعه بومی سازی صنعت فولاد کشور

K2_NEWS_NUMBER_CUSTOM 4643

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
cache/resized/5cd178fc5cb9d30bb4b06084fbd0c0d1.jpg
سرمقاله/علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ بّوَد کز طرفی،
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family