• آخرین های معدن
 • محبوبترین های معدن


 

ویژه ها

 اخبار فلزات: وجود انواع ذخیره معدنی از سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی در کشور، بازار مصرف داخلی مناسب متاثر از عقاید مذهبی و فرهنگی در ایران و کشورهای مسلمان منطقه، ایجاد فرصت‌های شغلی ارزان با سرمایه‌گذاری کم و ارزش افزوده بالا، از نقاط قوت این صنعت در ایران محسوب می‌شوند.

 به گزارش اخبار فلزات، ایران قدمتی طولانی در استخراج و فراوری سنگ‌های قیمتی دارد. ابوریحان بیرونی، جابربن حیان و شیخ احمد سفاری دانشمندان بنام ایرانی هستند که می‌توان آن‌ها را از بنیانگذاران علم گوهرشناسی دانست. همچنین ایران پتانسیل بسیار مناسبی در زمینه سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی دارد که شاید به‌دلیل وجود منابع غنی نفتی و درآمدهای بالای حاصل از آن، تا کنون نسبت به این معادن غفلت شده است. از جمله سنگ‌های نیمه‌قیمتی که معادن آن در ایران وجود دارند می‌توان به معادن فیروزه در نیشابور و معادن عقیق اشاره کرد.

 فیروزه: بزرگ‌ترین و مهم‌ترین معدن فیروزه جهان با قدمتی چند هزار ساله در شمال غربی نیشابور واقع شده است. بهره‌برداری از این معدن بسیار جای فکر و تامل دارد. امروزه استخراج و جداسازی فیروزه توسط انفجار باروت انجام می‌شود. سپس مواد دورریختنی دوباره بازبینی می‌شوند تا فیروزه‌ای در آن‌ها باقی نمانده باشد. به عقیده برخی کارشناسان استفاده از این روش سنتی موجب هدررفتن این سنگ قیمتی می‌شود. پیشرفته‌نبودن تجهیزات استخراج فیروزه موجب هدر رفتن این سنگ گران‌بها می‌شود. ظرفیت واقعی تولید معدن نیشابور 50 تن در سال است که به‌دلیل مشکلات یادشده، تنها 45 تن استخراج می‌شود و باقی‌مانده آن به‌دلیل خردایش، به‌هدر می‌رود. جدایی فیروزه از سنگ میزبان نیز به روش‌های سنتی انجام می‌شود که به هدررفتن آن می‌انجامد. اصلاح این مورد نیز نیازمند استفاده از دانش نوین است. مشکل دیگری نیز، صنعت فیروزه کشور را تهدید می‌کند و آن عدم استفاده از دانش فنی مناسب جهت اکتشاف است. بهره‌برداری از این معادن به روش سنتی و براساس مشاهدات کسانی که در این معدن فعالیت می‌کنند انجام می‌گیرد.

 عقیق: در بسیاری از مناطق ایران همچون سبلان، خراسان، قم و اراک معادن سنگ عقیق کشف شده‌اند و برخی حتی به بهره‌برداری نیز رسیده‌اند و تلاش‌ها در این زمینه همچنان ادامه دارد. معدن عقیق سبلان جزو بزرگ‌ترین منابع عقیق جهان است که قرار است برای بهره‌برداری از آن، تجهیزات مدرن و روز دنیا به کشور وارد شوند. عملیات استخراج انجام‌شده در این منطقه حاکی از آن است بیش از هزار تن عقیق از این معدن آماده بهره‌برداری است. استان قم نیز سهم عمده‌ای از معادن عقیق کشور را به خود اختصاص می‌دهد. سه معدن دارای مجوز در این استان در حال بهره‌برداری هستند که متاسفانه بیشتر این برداشت‌ها به‌صورت غیرقانونی و غیرمجاز صورت می‌گیرد.

 متن کامل این مقاله را می‌توانید در شماره 77 ماهنامه «اخبار فلزات» مطالعه فرمایید.

 

 

 

 

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
cache/resized/5cd178fc5cb9d30bb4b06084fbd0c0d1.jpg
سرمقاله/علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ بّوَد کز طرفی،
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family